Vykradený byt pojišťovna proplatit nemusí. Schovávejte si účtenky, vytvořte překážky

Neexistuje snad horší pocit, než když přijedete domů z dovolené nebo se jen vrátíte z práce a zjistíte, že vám byt vykradl nějaký zloděj. Nemusí to ale nutně znamenat extrémní zásah do vašeho rozpočtu. Pokud totiž máte dobré pojištění, pak vloupačka vaši peněženku tolik mrzet nemusí. Jaké zásady a pravidla je ale v tomto ohledu třeba dodržet?

reklama

Proti zlodějům je obecně možné se pojistit v rámci běžného pojištění domácnosti. Pokud ale člověk má zájem o to, aby mu byla vyplacena adekvátní částka pojistného plnění, musí dodržovat klíčová pravidla.

Tím hlavním je mít správně zabezpečený objekt, a to jak v případě domu, tak i bytu. Platí tu totiž vcelku jednoduché pravidlo, že se zloděj vždy dostane tam, kde má ten nejmenší odpor a vlastně tu nejsnadnější cestu. Pokud tedy zůstanou otevřené dveře na zahradu, okno nebo garáž, pak bezpečnostní dveře celou situaci jen těžko zachrání. U bytů jsou pak rizikové i světlíky, u přízemních bytů třeba otevřená okna.

Při pojistné události vždy pojišťovna zkoumá zabezpečení objektu a v případě jeho nedostatečnosti vám poměrně výrazně zkrouhne výši plnění. Dokonce v případě, kdy zloděj nemusel překonávat žádné překážky, nemusíte dostat vůbec nic.

Pravidla jsou celkem snadná

V zásadě platí jednoduché. Aby jakákoliv pojišťovna mohla vyplatit pojistné plnění ze sjednaného pojistného nebezpečí, musí k odcizení pojištěné věci dojít způsobem, při kterém pachatel prokazatelně překonal překážky.

Je také nezbytně nutné si zvolit dostatečnou pojistnou částku. Ta by měla odpovídat realitě - tudíž skutečné výši majetku. Do ní je důležité započítat všechny cennosti - hlavně pak drahé šperky, obrazy nebo elektroniku. Právě na tyto předměty se totiž zloději zaměřují naprosto nejvíce.

Od všech cenných věcí si navíc schovávejte doklady, případně i fotodokumentaci, protože je nutné v případě krádeže doložit existenci ukradených věcí. Pokud ještě nejste pojištěni, pak sledujte výluky jednotlivých pojišťoven, často se tam totiž najdou věci, které pojistit ani nejde.

Čím vyšší cena domácnosti, tím dražší pojištění

Počítejte s tím, že čím větší cennosti doma máte, tím dražší bude pojištění. Navíc bude i třeba, abyste více investovali do samotného zabezpečení objektu. To důkladnější je třeba většinou v případech, kdy jsou pojistné částky nad jeden milion korun. Samozřejmě každé zabezpečení slouží i jako prevence. Zloději si totiž vybírají raději ty, kde je nejmenší.

Pokud vše zprůměrujeme, tak zjistíme, že byt, který je pojištěný asi do 300 000 Kč, nemusí mít alarm nebo trezor, aby pojišťovna následně peníze vyplatila. S narůstající pojistnou částkou už jsou ovšem podmínky přísnější a s každým dalším statisícem rostou.

Nejpřísnější jsou podmínky u samotných finančních prostředků. V tomto případě je nutnost trezoru už v rámci hotovosti kolem 15 tisíc korun. Pojišťovny často řeší také to, kde trezor byl umístěn.

Jaké rady na zabezpečení má policie?

  • Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení.
  • Důkladně zabezpečit také ostatní stavební otvory jako například sklepní okénka, okénka na toaletách, zadní dveře apod.
  • Vhodné jsou i ochranné fólie na okna.
  • Dbáme na řádné uzamykání dveří celého domu.
  • Při odchodu z domu, byť jen na krátkou dobu, pečlivě uzavřeme všechna okna a uzamkneme dveře.
  • Důležitá je i všímavost sousedů. Proto udržujte dobré vztahy a nebuďte lhostejní ke svému okolí. V případě, že uvidíte ve svém okolí podezřelou osobu, ihned kontaktujte linku 158.
  • V současné době lze svůj majetek ochránit i různými bezpečnostními systémy, např. kamerový systém nebo alarm atd.       
  • Přijdete-li domů a naleznete pootevřené dveře, do bytu vůbec nevstupujte a okamžitě přivolejte policii. Zabráníte tak zbytečnému zničení případných stop po pachatelích.
https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/vykradeny-byt-pojistovna-proplatit-nemusi-schovavejte-si-uctenky-vytvorte-prekazky-56032
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.