Výstava o mozaice napříč staletími potrvá až do května
Opus musivum, nejkomplexnější výstava, jaká byla na našem území prezentována o vývoji techniky umění mozaiky od antiky až do dneška, potrvá půl roku.
Při slavnostním otevřením 19. listopadu si výstavu prohlédlo prvních 200 lidí. "Neskrývali nadšení! Na výstavě v Roztokách je totiž pravděpodobně jako vůbec poprvé v ČR možné spatřit antickou mozaiku vedle byzantské, společně s českou mozaikou z 50. let. Samozřejmě zde nemůže chybět ukázka mozaiky z tzv. budovatelského období," uvedla Ing. Marcela Uhlíková z roztockého muzea.
Autoři výstavy
Autorkou výstavy je MgA. Magdalena Kracík Štorkanová, která je považována za Železnou lady české mozaiky. „Mozaika vydává pixely… Je jedinečná tím, že ji můžeme vnímat v detailu stejně jako v monumentálním celku. Tato výstava provází, analyzuje i provokuje… Ostatně technika mozaiky je provokativním uměním,” zdůrazňuje výjimečnost tématu.
Není jen teoretička, ale také záchranářka monumentálních mozaikových děl. Založila společnosti Art a craft Mozaika z.s., jejímž hlavním cílem je upozorňovat na mozaiky opomíjené nebo ničené, chránit je a vytvářet nové mozaiky zrcadlící současnost.
Vzácní hosti na vernisáži
Na výstavě se spolupodílela Jana Fořtová Torňošová, která v muzeu v Roztokách pracuje jako jako konzervátorka skla a keramiky. V roce 2013 restaurovala secesní mozaiku v rámci studia na VŠCHT v ateliéru M. Kracík Štorkánové. Již od té doby, tedy dva roky dohromady, začaly společně vytvářet koncepci celého výstavního projektu v Roztokách.
"Do Velké výstavní síně roztockého muzea možná návštěvníky naláká i drobná mozaika vytvořená v nerovnostech na chodníku vedoucího z nedalekého vlakového nádraží k muzeu. Rozhodně ji nepřehlédli i účastníci včerejší vernisáže, kdy do Historického sálu zámku dorazila řada vzácných hostů včetně autorů mozaik. Vernisáž si nenechal ujít ani zástupce Italského kulturního institutu, partnera výstavy, pan Alessio di Giulio," dodala paní Uhlíková.