Z jedinečných synagog se staly ubytovny! Tyhle najdete ve Středočeském kraji

Co říkáte na takové bydlení? Není to škoda?

Dnes se vydáme po tajemné historii středočeských Židů. Nebude to ale ledajaká procházka. Věděli jste, že se v takové synagoze dá třeba bydlet?

reklama

Bývalou synagogu byste našli v Pravomíně 85. Budova z 19. století dneska našla využití jako rekreační chalupa. V moc dobrém stavu ale není.

Další bývalou synagogu najdete pár kilometrů od Prahy v obci Zalužany. A to na jihozápadní straně návsi. Pravděpodobně byla vystavěna někdy v první třetině 19. století, později ji majitelé adaptovali na dílnu s dosud dochovaným empírovým exteriérem.

Okres Příbram má také svoji synagogu. Budova stojí v obci Petrovice číslo popisné 66. Měla nahradit starší modlitebnu a navrhl ji stavitel František Smrtka, podle jehož plánů byla v klasicistním slohu postavena v letech 1864 – 1869. Podél stěn modlitebny stála dřevěná galerie. Naproti vchodu se nacházelo Desatero a malba baldachýnu. V interiéru nechyběly byty pro duchovní.

Máte rádi historii? Přečtěte si o městě Slaný! Určitě se dozvíte plno nových informací. Královské město Slaný, to je kus historie i totální nasazení

Bohoslužby v synagoze probíhaly do druhé světové války. V obci žilo 25 Židů, ti byli odvezeni do koncentračních táborů v Terezíně a Osvětimi, kde v letech 1942-1944 zemřeli. Do židovské obce se tak nikdo nevrátil. Dále nevyužívanou budovu v 70. letech získalo místní jednotné zemědělské družstvo, to si v ní zřídilo kanceláře a přidruženou průmyslovou výrobu, v horní části vznikly byty. Od roku 1980 byla budova používána pouze k obytným účelům.


Naše vycházka po středočeských synagogách dneska končí v Litni. Tady byla vystavěna synagoga v roce 1880 na místě starší synagogy. K náboženským účelům ji místní Židé využívali do 30. let. Kvůli klesajícímu počtu členů byla zdejší židovská obec už ve 20. letech 20. století připojena k berounské a ze zbývajících liteňských židovských obyvatel se po deportaci do koncentračních táborů domů (podobně jako v Petrovicích) nikdo nevrátil. Roku 1939 synagogu odkoupila obec Liteň, už za druhé světové války ji začala využívat jako hasičskou zbrojnici. V roce 1965 proběhla zásadní přestavba celé budovy, která tak byla zvýšena o obytné patro.


Jak to bylo s původní, starší synagogou, na jejíchž základech se stavělo? Nejstarší synagogu povolil spolu se školou a hřbitovem postavit po morové epidemii v roce 1680 hrabě Jaroslav Kuňata z Bubna a Litic, tedy tehdejší majitel liteňského panství. Nová škola, nyní muzeum, byla vystavěna v roce 1867. Židovská obydlí, obyvatelé a synagoga byla tolerována díky umístění synagogy v dostatečné vzdálenosti od římskokatolického kostela svatého Petra a Pavla. Nejvyšší počet Židů v Litni byl 195.

Fotografie: 

Autor: Cheva, licence: CC BY-SA 3.0 zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org, autor Feťour, licence: CC0

Zdroj: wikipedia.org, autor: Cheva, licence: CC BY-SA 3.0

Zdroj: wikipedia.org, autor: Pastorius, licence: CC BY 3.0

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/z-jedinecnych-synagog-se-staly-ubytovny-tyhle-najdete-ve-stredoceskem-kraji-26272
reklama
#Historie #Zajímavosti #Židé #Židovská obec #synagoga #Žid
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.