Zemanovy úlety: Pustil na svobodu opilce, zlodějku i vraha. Abolice pro Baláka z něj udělala šaška

Miloš Zeman opustí příští rok prezidentský post. Kdo zvolí jeho nástupce? A existuje vůbec ideální kandidát?
Miloš Zeman opustí příští rok prezidentský post. Kdo zvolí jeho nástupce? A existuje vůbec ideální kandidát?
glosa

Miloš Zeman mění názory velmi často, není přeci blbec. Názorové veletoče ohledně udílení milostí má zvlášť v oblibě. Oproti Václavům Havlovi a Klausovi jich udělil minimum, zato v kontroverzi své předchůdce předčil. Naposledy zarezonovalo společností osvobození šéfa Lánské obory Miloše Baláka, pravomocně odsouzeného na tři roky odnětí svobody za ovlivňování státní zakázky ve výši 200 milionů. 

reklama

Těsně předtím, než se stal Miloš Zeman poprvé prezidentem Česka, prohlašoval, že udělování milostí je jen feudální přežitek. Tehdy k tomu řekl: „Pouze v případě, kdyby někdo umíral ve vězení... a nedopustil se závažného trestného činu, pak bych, na základě lékařské zprávy, udělil to, co lze spíše než milostí nazývat humanitárním gestem.“ Přitvrdil tak svá slova z roku 2002, kdy pro deník Právo uvedl: „Prezident by neměl přehnaně udělovat milosti a amnestie... A měl by v této věci respektovat názor ministra spravedlnosti.“ 

V inauguračním projevu v roce 2013 pronesl prezident Zeman na Hradčanském náměstí jasné poselství, že bude usilovat o to, aby hlava státu přišla o pravomoci amnestie a milosti. Potvrdil jej následně i ve svém vánočním poselství, kdy se před televizními kamerami téměř zavázal, že istitut milosti využije pouze ve velmi delikátních případech - nevyléčitelně nemocných, kteří se nedopustili závažného trestného činu. Jednou jedenkrát jsem udělil milost, která neodpovídala těmto kritériím. To byl známý případ člověka, který byl 23 let ve vězení a jeho vina nebyla jednoznačně prokázána (...) Tehdy jsem se řídil starořímskou zásadou ‚in dubio pro reo‘ a myslím si, že je dobré, abychom uvažovali i o pochybnostech, které někdy při vynesení rozsudku máme.“

Amnestie je rozhodnutí o hromadném prominutí trestu spojené se zahlazením odsouzení pro trestný čin, pro který byl trest uložen.
Milost je nevymahatelným a nezaslouženým odpuštěním trestu. Je institutem trestního práva, o kterém samostatně rozhoduje prezident republiky 

Fanfáry pro vraha

Právě prezidentova pochybnost dala volnost jednomu z nejslavnějších vrahů Česka. Do historie milostí se totiž Miloš Zeman nesmazatelně zapíše propuštěním doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Po 23 letech strávených ve vězení za dvojnásobnou vraždu vyšel na svobodu téměř jako hrdina. A určitě i díky tomu, že rok před propuštěním mu skvělé PR připravila prezidentova manželka Ivana Zemanová, když jej osobně navštívila v rýnovické věznici. „Setkání nebudu komentovat. Připomínám ale, že pan prezident zvažuje udělení milosti,“ uvedl tehdy pro Blesk.cz ke kontroverzní aktivitě první dámy mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. 

Svoboda opilci i kleptomance

Několik lidí poslal prezident na svobodu z humanitárních důvodů. V roce 2018 to byl například muž, opilec, který pod vlivem řídil a v autě zabil svou manželku a dítě. Jak uvedly Hospodářské noviny, Zeman jej propustil kvůli tomu, aby mohl pečovat o své druhé, stále nezletilé, dítě. O dva roky později zase omilostnil matku pěti dětí, která byla souzena za drobné krádeže. „Prezident ženě prominul zbytek jednoho nepodmíněného trestu a čtyři celé nepodmíněné tresty odnětí svobody, které dostala za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru... I přesto, že omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu,“ uvedl pro ČT 24 mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zázračně uzdravený defraudant

Havel a Klaus milostmi nešetřili
Václav Havel amnestie 1. ledna 1990 pro 12 600 osob
Václav Klaus amnestie 1. ledna 2013 pro 7 000 osob
Miloš Zeman amnestii nevyužil
Václav Havel omilostnil 1 247 osob za 10 let
Václav Klaus omilostnil 412 osob za 10 let
Miloš Zeman omilostnil 21 osob, tou poslední byl Miloš Balák 
Zdroj: cs.wikipedia.org

Výčet Zemanových společensky kontroverzních amnestií je ovšem mnohem zajímavější. Kromě vraha Kajínka totiž pozastavil vloni v létě trestní řízení s podnikatelem Pavlem Podroužkem„Prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání,“ napsal mluvčí Ovčáček v tiskové zprávě k překvapivé abolici. Reportéři Radiožurnálu investigativní prací zjistili, že se podnikatel za poslední tři roky, kdy měl být vážně nemocný, dostal do vedení šesti firem a cestoval do Karibiku. Pár měsíců po propuštění z vězení Podroužek žádal soud, aby mu vrátil řidičský průkaz, který mu byl zabaven kvůli řízení v opilosti, neboť se již cítí lépe a prognózy lékařů se nenaplnily. Server iROZHLAS.cz k tomu uvedl, že Podroužek před soudem v roce 2020 tvrdil, že je zařazen do programu na výměnu slinivky a srdce. V registrech transplantací ale vůbec nefiguruje.

Zjištění investigativních novinářů zaujala policii natolik, že se začala zabývat podezřením ze spáchání trestného činu. „Prvotní fáze přípravného řízení trestního slouží k objasnění a prověření skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvedl mluvčí PČR Aleš Cimbala. Na celé této abolici je zajímavé také její načasování - prezident Zeman měl milost podepsat jen pět dní před nástupem do nemocnice, tedy 9. září 2021. Lidé z Hradu ale uvedli, že jejich šéf rozhodl o udělení milosti až 14. září, tedy v den, kdy nastoupil do nemocnice. Propojení olomouckého podnikatele s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem či poradcem prezidenta Martinem Nejedlým se nikdy neprokázalo, stejně tak ani najít osobu, která mohla mít zájem na tom, aby se případ krácení daně ve výši skoro 10 milionů vůbec nedostal před soud. 

Kontroverzní milost bez žádosti

A nemůžeme vynechat ani poslední amnestii, kterou prezident Miloš Zeman vztáhl na zcela zdravého, společensky nestrádajícího Miloše Baláka. Muže, který byl pravomocně odsouzen za ovlivňování dvousetmilionové státní zakázky na tři roky odnětí svobody, šéfa Lánské obory a přítele šéfa prezidentovy kanceláře Vratislava Mynáře. Prezidenta požádal Mynářův podřízený o svobodu ústně a samotný dokument, který mu ji uděluje, má jedinou stránku. Datum na ní bylo dopsáno ručně. To vše zjistili reportéři iRozhlas.cz. „Neobohatil se. Nevznikla žádná národohospodářská škoda. Jde o bezúhonného člověka, s jehož prací jsem velmi spokojen,“ uvedl Miloš Zeman v rozhovoru pro MF Dnes a sám Miloš Balák je mu za jeho vstřícnost vděčný: „Já i moje rodina jsme panu prezidentovi osobně vděční, že mě v rozhodujícím okamžiku mého života podržel a udělil mi milost.“ 

Rozzlobené Česko

Touto abolicí naštval prezident nejen politiky, ale také občany i lidi ze soudnictví a advokacie. „Vzhledem k okolnosti případu to nepřispěje k důvěře občanů v právní systém země,“ uvedl premiér Petr Fiala, jeho předchůdce Andrej Babiš nazval kontroverzní milost jako nešťastné rozhodnutí. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová nešla pro ostrá slova daleko, kdy na svůj twitter napsala: „Jde o vysmívání se všem, kteří zákony dodržují. Prezident se už voličům zodpovídat nebude, ale historie k němu bude nemilosrdná.“ Prezident Unie státních zástupců Jan Lata uvedl pro ČTK: „Udělená milost se dá interpretovat i tak, že lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana jsou jednoduše beztrestní.“

A právě toto prohlášení se zdá být podle kroků prezidenta Miloše Zemana pravdivým. Nad Vratislavem Mynářem visí obvinění z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie kvůli neoprávněnému získání dotace na penzion v Osvětimanech. Ten mimochodem před několika týdny z velké části shořel. Kolem poradce Martina Nejedlého proběhla v minulosti kauza nezaplacených milionů firmy Lukoil Aviation státu, jeho vazby na ruský Kreml jsou veřejným tajemstvím a byl třeba i účastníkem trestního řízení v kauze sportovních dotací. Je český soudní systém na lidi blízké funkci prezidenta opravdu krátký, anebo si budou po změně hradního pána opět všichni občané Česka rovni? 

Zdroj: ČTK, iRozhlas.cz, Radiožurnál, Hospodářské noviny, ČT24, blesk.cz, cs.wikipedia.org

KAM DÁL: Babiš rozjel brutální kampaň, cílí na nemyslící voliče. Takhle tvrdý byl jen Zeman, říká politolog.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/zemanovy-ulety-pustil-na-svobodu-opilce-zlodejku-i-vraha-abolice-pro-balaka-z-nej-udelala-saska-69575
reklama
#politická glosa
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.