Dudlíky ve středověku měly dospěláckou náplň

Děti šidítka milují. V porodnici z nich ale nejsou nadšení. Měla by se dětem dávat až poté, co se čerstvá maminka rozkojí a dítě bez problémů přisaje
zajímavost

Šidítka nejsou výdobytkem posledních let, současnou podobu ale získala až nedávno. V minulosti si musely maminky poradit jinak. Některé náplně dudlíků byly dost na hraně, ale co by člověk pro pohodové a klidné dítě neudělal.

reklama

Rodičů, kteří se snaží dudlík vynechat, je čím dál víc. Odmítavě se k němu staví i některé porodnice (v interaktivní mapě můžete ověřit, která zařízení šidítka nepodporují) a samy děti. Na to, jestli jsou dudlíky ku prospěchu, asi nikdy nebude jednoznačný názor. Na jedné straně riziko nesprávného vývoje skusu, čelisti a horního patra, na druhé snížení rizika SIDS (náhlé úmrtí kojenců), plynulejší ukončení kojení a klidnější spánek

První vlaštovky

Historie šidítek je nesmírně dlouhá. To potvrzuje i tato studie. První zmínka o dudlíku pochází z Egypta a je stará zhruba čtyři a půl tisíce let. Děti měly speciální hrnce a sáním okrajů se samy zklidnily a naladily na spánek. Ve starověku nosili kojenci a batolata na krku drobné sošky zvířat oblých tvarů. Nejčastěji šlo o malé žabky. Na obličeji měly drobné otvory, kterými děti sály med. Zatímco sošky se našly na území dnešního Německa, v zemích dnešního Balkánu nebo na ostrovech v Atlantiku byly možnosti značně omezené a děti dostaly na žužlání velké kostky ryb nebo skopového. 

Dudlíky s náplní 

Velký pokrok přišel na sklonku středověku. Matky vzaly kus látky a na jednom z cípů udělaly uzel tak, aby vznikl malý váček. Ten plnily vším možným, co by dítě mohlo ocucávat a najít klid. Nejčastěji to bylo klasické těsto na buchty, používaly se ale i hutné kaše a kousky chleba namočené v makovém odvaru, štiplavém likéru nebo cukru. Díky tomu děti usínaly do pár minut a v noci byly klidné. Možný vliv na zdraví na konci patnáctého století nikdo neřešil

Kousátka masírují dásně a pomáhají zubu prodrat se ven.

Půlroční dítě už má většinou alespoň jeden zub. A ten je potřeba ostřit. Látkové mošničky, které si kojenci strčili do pusy, byly mimo hru. Místo nich děti dostaly válečky z kostí nebo kamene. Tím děti plynule přešly od sání ke kousání. Postupem času nahradilo tvrdé materiály dřevo a kaučuk. Dnes jsou tyto pomůcky pro nejmenší děti velmi populární. Jen dostaly moderní kabátek z lékařského silikonu. 

Nápad se špatným načasováním

Až v polovině devatenáctého století se objevil dudlík, který se přiblížil jeho dnešní podobě. Byl z černé gumy a naplněný medem. Až postupné bádání změnilo tvar, velikost (zploštěl) a materiál tak, aby byl dudlík pro děti bezpečný a napomáhal v prvních měsících nebo letech jejich zdravému vývoji. Americký drogista Meinecke na přelomu 19. a 20. století předvedl zajímavý prototyp, protesty ale byly příliš silné na to, aby se novinka ujala. Strach z tloustnutí jazyka, šíření nemoci, nebo dokonce skoliózy pozastavil vývoj šidítka na mnoho let.

Zdroj: kinder-verstehen.de, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, pruvodce-porodnicemi.aperio.cz

KAM DÁL: Malý kojenec Albert skončil jako pokusný králík šíleného psychologa. Týral ho krysami.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/dudliky-ve-stredoveku-mely-dospelackou-napln-74104
reklama
#děti a výchova #Historie #Zajímavosti #kojenec #středověk
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.