Italská mafie není jen Cosa Nostra. Jako doma je i v Česku, specializuje se na čerpání peněz z EU

Jak si představujeme člena mafie? Skutečnost se hodně liší...

Italská mafie - to je přece Cosa Nostra. To jistě, ale víme vůbec, kolik takových skupin v Itálii působí? Tato jedna jmenovaná a pro mnoho lidí také jediná známá rozhodně není ve své činnosti osamocena. Zasvěcenější si možná vzpomenou ještě na organizaci 'Ndrangheta, ale co ty ostatní? Patrně ani nevíme, jak blízko nám mohou jejich členové být…

reklama

Proč se vlastně mafie, tedy větší či menší zločinecké organizace, působící na území různých států světa, označují právě tímto slovem? Jeho původ je možné vystopovat až do arabštiny, kde slovo majhas označovalo agresivitu, vychloubačnost, opovážlivost nebo chvástavost. Proměnou pak pravděpodobně prošlo přijetím do starého jazyka obyvatel Sicílie, kde se objevilo v podobě „mafiusu“.

Podle dalších zdrojů se může jednat přímo o původní italské slovo mafia ve smyslu chudoby a bídy. Existují ale i další více či méně důvěryhodná vysvětlení původu označení skupin, které dodnes sužují mnohé kraje a jejich obyvatelstvo a zároveň vydělávají téměř na čemkoliv. Od obchodu s drogami a zbraněmi až po stavebnictví nebo potravinářskou výrobu, přičemž se stále pohybují minimálně na hranici zákona, většinou ale výrazně za ní.

Mírumilovné názvy, ale podstata je jiná

Pokud bychom se chtěli orientovat jen na Itálii, s níž máme většinu mafií často spojenou, není výčet názvů jednotlivých skupin nijak krátký. Stejně jako dvě již zmiňované, objevují se občas také názvy Camorra nebo Sacra Corona Unita (a mnohé a mnohé další). Jména gangů přitom vůbec nenapovídají, o jak nebezpečné skupiny se jedná.

Například posledně jmenovaná Sacra Corona Unita - tedy Posvátná sjednocená koruna - operuje spolu s dalšími menšími skupinami hlavně na jihu Itálie v Apulii a místní její členy znají jako pašeráky drog, zbraní nebo cigaret, ale také jako hazardní hráče a dokonce i obchodníky s lidmi, které do země převádějí zvláště z Albánie. Sacra Corona Unita má na svém území dokonce určitou nadvládu nad ostatními zločineckými organizacemi, které jí musí platit za možnost operovat na stejném území jako ona sama.

Výpalné není výmyslem filmařů

Oproti tomu Camorra vznikla a usadila se hlavně v Neapoli, kde podobně jako obecně známější Cosa Nostra obchoduje s drogami a zbraněmi, provozuje lichvu, organizovanou prostituci a podílí se i na obchodu s padělky výrobků známých světových značek.

Značnou pozornost její členové věnují také výběru výpalného, tedy oficiálně peněz, které obchodníci musí zaplatit za vlastní ochranu. Je jisté, že kdo odmítne platit, není v klidu nikdy a nikde.

Výdělečné odpady

Zajímavostí, která se ale týká této skupiny, je její obchod, respektive zpracovávání odpadu - samozřejmě nelegální… S likvidací nebezpečného odpadu si přitom příliš velké starosti nedělá, a tak mnohé toxické látky končí na běžných skládkách, zakopané na polích, v řekách nebo jsou zkrátka bez jakéhokoliv dalšího opatření spalovány. Je samozřejmé, že služby Camorry, respektive jejích společností, jsou levnější, než je tomu běžné u seriózních firem, a tak o zákazníky nemají nouzi - a to bez ohledu na již prokázaný vyšší výskyt zhoubných nádorů u lidí, žijících na území, kde Camorra „podniká“.

Ostatně, který ze stávajících spolupracovníků nebo zákazníků by si dovolil vypovědět smlouvu? O složitosti prokazování nezákonných aktivit mafie svědčí i skutečnost, že například právě společnosti, na které má vliv Camorra, jsou příjemci velké části dotací, plynoucích z Evropské unie.

‘Ndrangheta má vliv po celém světě

Stejného podnikání jako Cammora se neštítí ani ‘Ndrangheta. I ona se specializuje na likvidaci nebezpečného odpadu, samozřejmě bez jakýchkoliv ekologických záruk, zato za nejnižší cenu. Jejím domovským územím je Kalábrie a i přes svoji relativní nenápadnost je dnes jednou z nejvíce prosperujících zločineckých organizací.

Dokonce je označována za nejvlivnější mafii světa, které se díky svým příjmům, převyšujícím například v roce 2016 součet příjmů společnosti McDonald a Deutsche Bank, mohou rozšiřovat po celém světě a není se tak čemu divit, že se s jejími aktivitami můžeme podle dostupných údajů setkat i v České republice. Jak je to možné?

Nenápadní mafiáni

‘Ndrangheta je jednou z nejméně nápadných zločineckých organizací světa. Nepotrpí si na okázalost a obdiv, její hlavní představitelé se většinou prezentují jako nenápadní senioři z vesnice, kteří se starají o domácí zvířata a malé zahrádky, se sousedy hrají kostky a žehrají na politiku nad skleničkou vína. Nikoho by tak ani nenapadlo, jak obrovské je jejich bohatství.

Až člověka napadá, proč to tedy dělají… A stejně tak, jak nenápadně se chovají ve své domovině, usídlili se členové této společnosti po přelomovém roce 1989 v tehdejším Československu i v ostatních dříve socialistických státech, které v té době prošly proměnou.

Znáte dobře svého souseda?

Prostřednictvím nově založených firem v prvních letech po revoluci nakoupili nemovitosti a další hodnotné komodity v postsocialistických státech a začali podnikat částečně podle pravidel té které země, ale hlavně podle pravidel svých vlastních. Historické objekty i v centru Prahy tak často chátraly až do doby, než organizace potřebovala další peníze, vysvětluje například odbornice na problematiku této organizace paní Anna Sergi.

A tak mají členově ‘Ndranghety i zde k dispozici právníky, realitní makléře, finanční specialisty a další odborníky, kteří - ať už z vlastního přesvědčení nebo při vědomí reálných dopadů na sebe sama i na rodinu - dodržují daná a neměnná pravidla omerty, tedy absolutní mlčenlivosti před úřady. Její porušení i dnes znamená definitivní konec pro hříšníka a velké problémy pro celou rodinu. A tak se nikdy nedozvíme, kdo vlastně bydlí v našem sousedství...

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/italska-mafie-neni-jen-cosa-nostra-jako-doma-je-i-v-cesku-specializuje-se-na-cerpani-penez-z-eu-55229
reklama
#Itálie #odpady #mafie
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.