Japonská sonda podruhé úspěšně dosáhla povrchu asteroidu Ryugu
Japonská sonda Hajabusa 2 podruhé úspěšně dosáhla povrchu asteroidu Ryugu, který je aktuálně vzdálen od Země 244 milionů kilometrů. Tentokrát bylo úkolem aparátu odebrat vzorky materiálu, který byl v dubnu vyvržen při vytváření umělého kráteru. O úspěchu mise na twitteru informovala japonská kosmická agentura JAXA.
Vědci věří, že sonda dnes i při prvním sestupu v únoru získala vzorky, které později dopraví na Zemi. "Byl to úspěch, obrovský úspěch," citovala agentura AP Takašiho Kubotu z mise Hajabusa 2. "Uspěli jsme ve všech naplánovaných krocích," dodal.
Hajabusa 2 na počátku dubna vypálila na asteroid dvoukilový měděný projektil, aby vytvořila kráter k odběru podpovrchových vzorků. Na místě dopadu projektilu se skutečně podařilo kráter vyhloubit, JAXA se ale rozhodla, že sonda v něm nedosedne a že vzorky vyvrhnutého materiálu odebere nedaleko něj.
Jasno bude po návratu
Vedení mise před operací ještě zvažovalo, že druhý sestup ke sběru vzorků neuskuteční, aby v případě selhání mělo alespoň nějaký materiál. Pokud by totiž sonda při riskantním manévru havarovala, nezískali by vědci na Zemi žádný materiál ke studiu. Nakonec ale mise konzervativní přístup zavrhla a rozhodla se pro druhý odběr materiálu.
K odběru vzorků odborníci vybrali místo vzdálené asi 20 metrů od kráteru. Sestup z parkovací oběžné dráhy ve výšce 20 kilometrů nad povrchem sonda zahájila ve středu. Dnes krátce po 3:00 SELČ se sonda přiblížila těsně k povrchu, z něhož získala vzorky pomocí sběrné hubice, která na okamžik dosáhla kontaktu s povrchem.
Zda se dnes a v únoru skutečně vzorky podařilo odebrat, bude jasné až po návratu na Zemi. V sondě není žádné zařízení, které by přítomnost materiálu v úložném pouzdře potvrdilo.
Jde o druhý projekt
Hajabusa 2 dorazila k asteroidu po třech a půl letech loni v červnu. Sonda už na povrch dopravila kontejner MINERVA-II 1 s dvojicí robotů pojmenovaných Rover-1A a Rover-1B a také německý přistávací modul MASCOT. Sonda nese ještě kontejner MINERVA-II 2, ve kterém je robot Rover-2, jeho přistání na povrchu je plánováno během léta.
Nynější mise je druhým projektem JAXA zaměřeným na průzkum asteroidů a přepravu vzorků z nich na Zemi. První sondu japonští vědci vypustili v roce 2003 a její let byl úspěšný, i když návrat zkomplikovaly technické problémy. Pouzdro se vzorky nakonec na Zemi přistálo v polovině roku 2010.