Když se příroda probouzí k životu. Nejbrutálnější tsunami zabila přes čtvrt milionů lidí

Obrázky z roku 2005 ukazují, jak tsunami zlikvidovala obydlí v rozsáhlé oblasti Indonésie
Obrázky z roku 2005 ukazují, jak tsunami zlikvidovala obydlí v rozsáhlé oblasti Indonésie

Přírodu nelze podceňovat a lidský druh přeceňovat. Masivní vlna tsunami z roku 2004 o tom je tragickým důkazem. Podle odbroníků se totiž jednalo o nejničivější přírodní katastrofu za posledních 600 let. Jak masivní ztráty na životech a likvidaci obydlí může mít na svědomí jedno zemětřesení, se tehdy přesvědčil celý svět.

reklama

Je to zcela logická úměrnost. Jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii lidstva způsobilo jednu z největších vln tsunami, kterou kdy civilizace pocítila na vlastní kůži. Historická fakta však odosobňují od jádra celého problému. Šílená, místy až 23metrová vlna, totiž vzala život kolem 230 tisícům lidí, skoro dva miliony obyvatel během jednoho dne přišly o své domovy. 

Šílená reality show

Rok 2004 byl v tomto ohledu zlomový. Kromě toho, že lidstvo do té doby nezažilo tak masivní přírodní katastrofu, staly se následky tragédie hlavní zpravodajskou zprávou po celém světě. Vzhledem k tomu, že smrtící vlna z oceánu zasáhla rozsáhlou oblast pevniny, člověk tak trnul, jestli mezi oběťmi nebudou i jeho krajané na dovolené. 

Vlna tak dorazila na pobřeží Indonésie a jižní Asie. V oblastech severní Sumatry, Nikobarských a Andamanských ostrovů dosahovala výšky až 17 metrů. Byla však i místa, kde se vlna vzedmula i do výšky nepředstavitelných 33 metrů. 

Aby toho nebylo v postižených oblastech málo, celá tato část planety v období 26. prosince 2004 zažívala extrémně vysoké teploty, které způsobily velmi rychlé rozkládání lidských těl. To vše přispělo k tomu, že se jedná o jednu z nejšílenějších katastrof, jež si civilizace v dnešních dnech může připomenout a na níž si velký počet lidí vzpomíná. I díky tomu, že se z události na druhé straně planety stala zpravodajská “senzace”.

Rychle a blízko

Existence tsunami v těchto oblastech Pacifického oceánu není vlastně z historického pohledu nic nového. Také proto je zde a i v roce 2004 byla provázaná a velmi účinná síť bezpečnostních opatření, která při pohybu zemského povrchu pod oceánem upozorňuje lidi na pevnině, že se tsunami blíží. 

V případě prosincové tragédie v roce 2004 však selhaly ne kvůli technické nedokonalosti, ale protože se pohyb tektonických desek pod hladinou odehrál příliš blízko pevnině. Konkrétně se jednalo o pouhých 160 kilometrů od ostrova Sumatra. Vzhledem k tomu, že tsunami vygenerovala rychlost až 800 km/h, měli lidé na evakuaci jen několik minut. 

Byť se tedy poplašné zařízení spustilo, logistika přesunu a možnost uniknout tak brutální katastrofě byla mizivá. Zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály tak z exotického pobřeží vinou vln tsunami proměnilo ve vodní peklo na zemi. 

Kdo zemřel?

Tragédie z roku 2004 byla osudná i osmi českým turistům. Nejznámějšími oběťmi tragédie byla kroměřížská rodina Manďákových, ze čtyř členů jednoho rodu přežil pouze šestnáctiletý syn Pavel, jenž ještě dva týdny na místě hledal svou mámu, otce a bratra. 

Česká veřejnost měla také strach o známé osobnosti, které v té době trávily dovolenou právě v oblastech zasažených touto šílenou tragédií. Mezi nimi byl i Jiří Stivín, Karel Svoboda, Michal David či Karel Gott. Asi největším symbolem těchto tragédií byla modelka Petra Němcová, která darovala svému snoubenci dovolenou v Thajsku. On v důsledku tsunami zahynul a ona musela vydržet vážně zraněná ve větvích stromů několik hodin. 

KAM DÁL: Léčba tichem. Hluk může zabíjet buňky v mozku, ale také podvědomě vytváří stresové situace


 

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/kdyz-se-priroda-probouzi-k-zivotu-nejbrutalnejsi-tsunami-zabila-pres-ctvrt-milionu-lidi-63704
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.