Nejnebezpečnější chemikálie na světě: Botulotoxin, VX, sůl, nebo obyčejná dezinfekce?
Botulotoxin. Látka VX, vyvinutá jako chemická zbraň britskou armádou. Fluorid chloritý. To jsou jen tři příklady opravdu velmi nebezpečných chemických látek. Ale co když se na to díváme ze špatného úhlu pohledu a nebezpečí číhá v běžně dostupných prostředcích, které používáme v domácnostech? Pojďme si to tedy rozebrat a zjistit, odkud nám vlastně nebezpečí hrozí.
Botulotoxin, jed produkovaný bakterií Clostridium botulinum, je nejtoxičtější přirozeně se vyskytující látka na Zemi. Blokuje nervové signály do svalů a způsobuje smrt paralýzou. Podobně silná je nervová látka VX, vyvinutá jako chemická zbraň britskou armádou. Dusí své oběti paralyzováním dýchacích svalů. A fluorid chloritý, ultrakorozivní bezbarvý plyn, který spontánně exploduje při kontaktu se zdánlivě neškodnými materiály, jako je voda, písek a dokonce i popel z látek, které již shořely.
Stačí málo a smrt je neodvratná
Existuje samozřejmě daleko více možností, jak zemřít bolestivou smrtí. Ale která chemikálie je tedy nejnebezpečnější? „Záleží, jak to berete. Nervové látky jsou považovány za nejtoxičtější chemické zbraně. Stačí málo a v těle to nadělá spoušť. Třeba jen 10 miligramů VX vás zabije během několika minut. Přesto byla touto látkou za posledních mnoho let zabita jediná osoba,“ vysvětlil Čtidoma.cz bývalý učitel chemie Petr Kratochvíl.
Mezitím se v USA každý rok otráví více než 100 000 lidí běžnými domácími chemikáliemi, jako jsou bělidla a dezinfekční prostředky, i když tyto látky působí pomaleji a jsou mnohem méně toxické než VX. „Některé kombinace běžných domácích prostředků jsou pro náš organismus fatální. Například kombinace čističe odpadů a bělidla uvolňuje jedovatý plynný chlór.“
Tady tedy narážíme na klíčový problém, pokud chceme hodnotit nebezpečné chemikálie. „Je třeba brát v potaz, jak moc je pravděpodobné, že se s danou látkou vůbec setkáte. Musíte si uvědomit, že ani velmi nebezpečná chemická látka nepředstavuje žádné riziko, pokud nedojde k expozici,“ vysvětloval Kratochvíl.
Záleží, jak s čím zacházíme
Skvělým příkladem je obyčejná kuchyňská sůl. Malé množství v naší stravě je životně důležité pro udržení správné rovnováhy v těle. „Příliš soli v těle může způsobit srdeční selhání a vysoký krevní tlak. Pro zdraví to rozhodně není nic dobrého,“ uvedl pro Čtidoma.cz MUDr. Jaroslav Pečenka.
Zkrátka určit, co je pro nás opravdovým nebezpečím a co jen „na papíře“, není vůbec snadné. „Třeba chlór je běžným dezinfekčním prostředkem v bazénech, koncentrovaný plyn byl v první světové válce používán jako chemická zbraň a způsoboval jak chemické popáleniny, tak podráždění dýchacích cest. Klíčový rozdíl je však v tom, že bazény obsahují pouze malé množství chlóru a toto malé množství je rozpuštěno ve vodě,“ prozradil Kratochvíl.
Odborník poukazuje na to, že naši bezpečnost máme často pod kontrolou sami. Cokoli se může stát nebezpečným, pokud s tím není správně zacházeno. Ale existují kroky, které můžeme podniknout, abychom snížili pravděpodobnost poškození.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Jaroslav Hašek v Rusku rozhodoval o životě a smrti nepřátel revoluce. Jeptišky poslal uklízet do kasáren.