Nejpodivnější miliardář v historii. Slavný Howard Hughes drží letecký rekord a málem ho zničila duševní porucha
Mezi boháči pravděpodobně najdeme podivnější osobnost, než kterou byl americký letecký konstruktér, podnikatel a filmový producent Howard Hughes. Génius, který překonával hranice možného, byl velmi výstředním sukničkářem, který si prošel velmi krutou duševní poruchou. Jaký byl příběh jednoho z nejbohatších lidí své doby?
Někdo se prostě jako bohatý narodí. To byl příklad také Howarda Hughse. Bohatství sice umožňuje neuvěřitelné možnosti. Můžete hýřit, vzdělávat se, věnovat svůj život tomu, co vás baví, a třeba také zvyšovat hodnotu majetku.
Právě Hughes se nespokojil s tím, co přináší fakt, že se narodil bohatému otci, ale svojí genialitou a nápady se mu podařilo vybudovat takové impérium, že byl s osmi miliardami dolarů jeden z nejbohatších lidí na světě své doby. Není však všechno zlato, co se třpytí, a právě příklad tohoto boháče dokazuje, že peníze rozhodně nejsou všechno.
Láska k mechanice
Když se Howard Hughes narodil v roce 1905 v Dallasu, jeho otec již vynalezl vrtný hrot, který používaly ve své době skoro všechny naftařské společnosti ve Spojených státech. Jedináček bohatého páru po otci zdědil nejenom velké množství peněz, ale také lásku k mechanice. Ta se nejvíce projevila fascinací letadly. O tom, že mladý Hughes byl v mládí komplikovaná osobnost, vypovídá také fakt, že se nikdy nedostal na střední školu a vysokou absolvoval jen díky velkému obnosu peněz, který jeho otec konkrétní škole věnoval.
Velmi brzy mu zemřela jeho milovaná matka a v devatenácti letech se po smrti otce stal velmi bohatým “sirotkem”. Zdědil tak velmi dobře rozběhnutou firmu Hughes Tool Company a rozhodl se radikálně změnit svůj život. Finanční polštář mu to samozřejmě umožňoval. Po svatbě s Ellou Rice se odstěhoval do Hollywoodu se snem o tom, že z něj bude slavný filmový režisér.
Ve zcela rozdílné branži hned s prvním projektem prodělal obrovské množství peněz. Byť se jeho snímek Hells’ Angels o letcích z první světové války stal trhákem, v černých číslech svítilo minus 1,5 milionů dolarů. Ve své době se jednalo o úplně nejdražší filmový počin historie kinematografie. Nákladná výprava však znamenala zajištění legendární pověsti. Během natáčení se projevila jeho poněkud šílená povaha, kdy se připojil s letadlem mezi 80 dalších na nebi a havaroval. Nic se mu však pouze zázrakem nestalo. Tím jeho láska k letadlům neskončila, ba naopak.
Hughes rekordmanem
Dobré finanční zázemí mu dovolovala pokoušet hranice možného a to vše právě s letadly. Nejprve jako první člověk obletěl celou zeměkouli a následně se jeho společnost Hughes Aircraft pokouší vyvinout nejrychlejší letadlo na světě. Tento plán se nakonec podaří uskutečnit a při legendárním letu sedí za kokpitem právě Howard Hughse. Posedlý milionářský konstruktér znal každý detail letadla a podílel se na jeho vzniku od počátku až do konce.
Howard Hughes se také snažil svoje podnikání v oboru letectví prodat během druhé světové války, ale to se nakonec neuskutečnilo. Až ve válce v Koreji, kdy jeho firma poskytla armádě technologickou stanici, ale také několik stíhaček a navigační systémy. Podivín a v mnoha ohledech blázen tak generoval roční obraty v řádech stovek milionů dolarů.
Jeho život zásadně ovlivnila letecká nehoda, která se stala v roce 1946. Tehdy chtěl za kokpitem nového prototypu letadla zapůsobit na Jean Petersenovou, která se pyšnila titulem Miss Ohio. Pád letadla přežil, ale následné zranění ho trápilo zbytek života. To se snažil zmírnit užíváním kodeinu, na kterém se stal závislý. Od této chvíle zásadně omezil svůj největší koníček létání a i jeho sukničkářské aféry ustoupily do pozadí. Projevila se totiž ochromující duševní porucha.
Duševní mrzák
Padesátá léta si v životě Howarda Hughse vybrala daň za jeho hýřivý život. Naplno se totiž projevila jeho obsesivní duševní choroba, která měla velmi specifické projevy. Kromě toho, že odmítal komunikovat se svým okolím, ale třeba také zanedbáním osobní hygieny. V předcházející části života byl přitom zcela posedlý čistotou a ruce si myl několikrát za sebou.
Způsob izolace, kterou si Hughes vybral, byla také velmi netradiční. V Las Vegas si koupil hned několik hotelů, aby v nich mohl být zcela sám. Následně se stěhuje zpět do Kalifornie, kde je zavřen v promítacím sále a sleduje filmy. Téměř nejí, nemyje se a stává se z něj lidská troska. Každý půlrok se stěhuje, aby mohl mít status bezdomovce, protože je posedlý tím, aby nemusel odvádět daně.
I tak jeho společnost funguje více než dobře. V roce 1968 ho časopis Forbes označil za jednoho ze dvou nejbohatších lidí v USA, ale nakonec umírá na infarkt v roce 1976. V té chvíli vážil pouhých 41 kilogramů, a to byl přitom 191 centimetrů vysoký. Příběh Howarda Hughse se podařilo kvalitně zfilmovat ve filmu Letec, kde tuto velmi zvláštní osobnost ztvárnil Leonardo DiCaprio.
KAM DÁL: Po stopách české filmové klasiky. Rozmarné léto se ve skutečnosti natáčelo také v pražské Hostivaři