Neviditelná, rychlejší a nebezpečnější. Nová japonská třída ponorek ukazuje své přednosti

Třída Taigei má být účinným odstrašujícím prostředkem rostoucím teritoriálním nárokům Číny, jejíž námořní moc povážlivě roste
zajímavost

Japonská třída ponorek Taigei reaguje na námořní rozpínavost Pekingu a chce se čínským protějškům vyrovnat nebo je předčít. Japonská plavidla pak nabídnou několik výhod, které nemají jiné ponorky: především modernizovaný bojový řídicí systém, vylepšené vlastnosti stealth (obtížná zjistitelnost) či instalaci protitorpédových klamných cílů. 

reklama

O tom, že Japonci umějí stavět ponorky, svědčí například moderní třída Sórjú. K dispozici mají dvanáct plavidel. Ponorky v této třídě jsou důkazem, že Japonci jsou schopni postavit taková plavidla, jaká ušetří mnohem více energie. Třída Sórjú je totiž vybavena lithium-iontovými bateriemi (Li-Ion).

Celosvětově konkurenceschopná

Třída Taigei pak má světu dokázat, že Japonsko dospělo ve výstavbě těchto plavidel do takové fáze, že mohou být celosvětově konkurenceschopná. V této třídě má vzniknout celkem osm jednotek, nicméně předpokladem je, že bude ještě rozšířena o další. Jak napsal americký magazín National Interest, třída Taigei je tišší, rychlejší a nebezpečnější než předchozí třídy.

První jednotka vstoupila do služby v roce 2022, aktivní jsou v současné době tři, tři jsou ve výstavbě, jedna je objednána, další v plánu. Výtlak ponorek, jejichž posádku tvoří 70 námořníků, činí 3 000 tun, mohou dosahovat rychlosti 20 uzlů (pod hladinou). Stejně jako již výše jmenovaná třída Sórjú má Taigei k dispozici Li-Ion akumulátory, pod hladinou je k pohonu využíván jeden elektromotor.

Předností není málo

Třída Taigei se může pochlubit několika přednostmi, z nichž stojí za zmínku vylepšená schopnost stealth, modernizovaný bojový řídicí systém či zabudování protitorpédových klamných cílů. Dále můžeme zmínit i zvýšený dosah a odolnost, jak uvádí web Naval Technology.

Pokud hovoříme o zbraňové výbavě, plavidla jsou vyzbrojena torpédy typu 89, protilodními střelami Harpoon, najdeme na nich také šest torpédometů HU-606. Střela Harpoon je pak schopna neutralizovat svůj cíl na vzdálenost až 248 km. Jak píše server Defense Post, Japonsko plánuje zabudovat i nejnovější torpédo typu 18, které je po všech stránkách modernizované.

Čína vs. Japonsko

Pokud bychom měli srovnat japonskou třídu Taigei například s čínskou třídou typu 094, dojdeme k závěru, že v řadě technických parametrů jsou hodně podobné. Nicméně čínská ponorka je větší (137 m vs. 84 m) a má větší výtlak (8 000 tisíc tun na hladině vs. 3 000 tun v případě Taigei). Čínské plavidlo též počítá se schopností stealth.

Výzbroj tvoří, stejně jako u japonské ponorky, šest torpédometů, plavidlo je ovšem na druhé straně vybaveno mezikontinentálními balistickými střelami 12 JL-2, které mohou nést i jadernou nálož.

Snaživé Japonsko umí odstrašit

Na každý pád se Japonsko v předchozích dekádách na poli námořního loďstva bezpochyby snaží. V případě Taigei potom přichází se smrtonosným odstrašujícím prostředkem, který má poměrně široký modernizační potenciál. Pokud Čína rozšiřuje vlastní námořní kapacity, nezbývá Japonsku než opáčit stejnou mincí. A to se Japonsku v současné době daří. Japonci tak v ovzduší vzájemně napjatých vztahů usilují o odstrašení Číny ve sporných regionech a k tomu samozřejmě potřebují zkonstruovat takové prostředky, které by pokud možno předčily ty čínské.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Tank T-84: Vozidlo do extrémních podmínek. Ukrajinský dravec se chystá na lov ruské kořisti.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/neviditelna-rychlejsi-a-nebezpecnejsi-nova-japonska-trida-ponorek-ukazuje-sve-prednosti-78194
reklama
#stíhačka #Japonsko #Čína #vojenská technika #tank
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.