Nově objevená modrá tarantule pomáhá v boji proti dětské rakovině. Arachnofobici šílí, vědci jásají
Vědci objevili unikátní druh modré „světélkující“ tarantule. Je to šílená, nebo krásná představa? Osm nohou, děsivě moc očí a pohyb, který člověka trpícího arachnofobií dovede k šílenství. A není divu. Jde totiž o jeden z nejrozšířenějších spouštěčů fobických reakcí. Co když vám ale někdo řekne, že nově objevený druh tarantule pomohl v boji s dětskou rakovinou? Pak by taková představa mohla být přece jen trochu snesitelnější.
Jestli by měly být některé ze zemí světa zakázané pro arachnofobiky, pak by mezi ně rozhodně muselo na některém z předních míst patřit Thajsko. Tak rozmanitou nabídku pavouků – a to i těch opravdu, ale opravdu velkých – hned tak někde nenajdeme. Nyní se navíc biologové radují z nově objeveného – a pro většinu z nich dokonce neuvěřitelně krásného – druhu elektricky modré tarantule. Ano, pro spoustu z nás je děsivá už jen ta představa, ale z pohledu biologické diverzity jde o báječnou zprávu.
Objev za objevem
Modrou tarantuli objevili vědci v thajských mangrovových lesích a nestačili se divit jejímu zvláštnímu zbarvení. Modrá barva se v přírodě – zvláště u živočichů – vyskytuje opravdu vzácně, a tak není divu, že ji odborníci považují doslova za senzaci. K objevu navíc došlo jen několik měsíců poté, kdy biologové narazili na jiný doposud neznámý druh tohoto pavouka, tarantuli bambusovou, která žije právě ve stéblech této rychle se šířící rostliny. Posíleni tímto úspěchem, vrhli se vědci do dalšího hledání a v provincii Phang-Nga byli úspěšní.
Stydlivý pavouk
Najít – a dokonce chytit – takový „kousek“ není nic jednoduchého. Žije totiž v dutinách stromů, na který je nutné vylézt, aby bylo možno pavouka z jeho úkrytu vylákat. Mangrovové lesy se mohou pochlubit velkou vlhkostí, a proto je potřeba navíc počítat s tím, že každý další centimetr při posunu v korunách stromů může znamenat sklouznutí a bolestivý pád. Tarantule ale vědcům jejich hledání rozhodně nijak neulehčovala, o kontakt s lidmi zjevně nestojí. A tak se hledači tohoto modrého osminohého pokladu museli smířit s bezesnými nocemi, během nichž se snažili odchytit alespoň pár vzácných exemplářů. I když se jim podařilo získat pouze dva unikátní pavouky, neskrývají svoje nadšení.
Zvláštní kouzlo
Co je vlastně na modré tarantuli tak zvláštní? Jednak samozřejmě jde o radost z nově objeveného živočišného druhu a pak se také vědci zaměřují právě na její zvláštní barvu, která je způsobena specifickou strukturou chloupků, jimiž je pavoukovo tělo pokryto. Ty musí být schopny odrážet modré světlo, což je velmi neobvyklé. Nejde tedy přímo o modré zbarvení pavouka. Tato tarantule navíc k blankytně modré přidává i fialové odstíny, a vytváří tak na svém těle blyštivý duhový efekt.
Ve stromech i v zemi
Je potřeba poctivě přiznat, že i když je modrá tarantule popisována jako nový objev, není to poprvé, kdy ji lidé spatřili. Dokonce byla již viděna i na místních trzích, kde bývají pavouci celkem běžným artiklem. Nyní ale byla poprvé spatřena – a dokonce chycena – ve svém přirozeném prostředí. Tím jsou právě buď dutiny stromů, nebo i nory, které si vyhloubí do země ve stálezelených lesích. V mangrovových porostech, které jsou pravidelně zaplavovány při vzdouvání mořské hladiny, jim ale jiné útočiště než stromové dutiny nezbývá.
Pomoc pro chudé a nemocné děti
I když může takový objev vyděsit každého, kdo k těmto tvorům nechová žádné velké sympatie, můžeme se radovat z pomoci, kterou modrá tarantule, jedna z nejvzácnějších na naší planetě, přinesla chudým a nemocným thajským dětem, které se potýkají se zákeřnou rakovinou. Jak je to možné? Vědci se rozhodli zorganizovat aukci, v níž se zájemci obrazně řečeno utkali o možnost tohoto pavouka pojmenovat. Zvítězila společnost Nicchada Properties Co., Ltd., jejíž zástupci tento lesní klenot pojmenovali Chilobrachys natanicharum. Měli byste dost odvahy vyrazit na výlet za tímto skvostem?
Zdroj: allthatsinteresting.com, phys.org, scitechdaily.com
KAM DÁL: Pavouci: Jak se jich zbavit téměř okamžitě pomocí aromalampy nebo difuzéru.