Obrněné vozidlo Stryker pro Ukrajinu: Tišší než ruský tank a expert na boj v městském prostředí
Ukrajina dostává od USA i obrněná vozidla Stryker, o nichž plukovník Brown, velitel 1. brigády 25. pěchotní divize, prohlásil, že zachránila život až 100 vojákům v severním Iráku při tuhých bojích, když se Američané dostali pod intenzivní palbu nepřítele. Strykery mohou Ukrajincům významně pomoci v boji v městských zahuštěných oblastech.
Stryker představuje rodinu osmikolových obrněných bojových vozidel, která byla vyvinuta v Kanadě. Různé verze vozidla využívá od roku 2002 také americká armáda. Celkem disponuje kolem 4,5 tisíce Strykerů. Vozidlo přináší na moderní bojiště nové kapacity, které Ukrajina potřebuje v nerovné válce s ruským protivníkem.
Tišší než tank, efektivní v městských bojích
Stryker může nepřítele především překvapit, je tišší než tank a je možné jej dostat do oblastí, kam není vhodné či možné poslat tank či bojové vozidlo Bradley, jež USA rovněž dodávají ukrajinským obráncům. Stryker nemá sice takovou palebnou sílu jako tank a nemůže se s ním pustit do rovnocenného boje, ale jeho užitečnost v každé armádě je vysoká. Stryker se tak v boji velmi dobře uplatní v hustých městských aglomeracích, jak popisují vojenští experti.
Dále je vozidlo rychlé, lehké a dobře pohyblivé, jeho maximální rychlost činí 96,5 km/h. Je tedy vhodné také k rychlým přesunům osádky na delší vzdálenosti, stroj je přepravitelný i vzduchem. Vozidlo může navíc operovat v náročném terénu, v bahně či sněhu. Stryker je ve svém základě kolovým obrněným transportérem. Existuje několik verzí transportéru (velitelský, zdravotní, průzkumný atd.).
Stroj pohání motor Caterpillar 3126 / Caterpillar C7 o výkonu 350 koní. Zbraňovou výbavu zajišťuje v první řadě kulomet M2 ráže 12,7 mm nebo automatický granátomet Mk 19 ráže 40 mm v dálkově ovládané zbraňové stanici Protector (M1126 ICV). Zbraňová výzbroj je rozšiřována i o protitankovou řízenou střelu FGM-148 Javelin, čímž se vozidlo stává v boji ještě obávanějším. Javeliny jsou dodávány také na Ukrajinu, kde zatím prokazují proti ruským tankům vysokou účinnost.
Úspěšná nasazení v Afghánistánu či Iráku
Stryker byl úspěšně nasazen na štacích ve válce v Iráku a Afghánistánu, kde si jej vojáci chválili zejména pro jeho spolehlivost a univerzálnost. V Iráku stroje zachránily při bojích v severnímčásti mnoho životů. Podle velitele 1. brigády 25. pěchotní divize Roberta B. Browna se Američané dostali pod hustou palbu a byly to Strykery, díky nimž z intenzivní akce vyvázli Američané živí.
USA v rámci vojenské pomoci Ukrajině daly v březnu 2023 zelenou k transferu 189 kusů vozidla, z toho bylo 20 kusů v ženijní verzi M1132 ESV. V srpnu 2023 začala být vozidla po nezbytném výcviku ukrajinských vojáků používána v Záporožské oblasti v rámci 82. výsadkové brigády proti ruským okupantům.
Strykery bylo možné vidět v roce 2015, kdy se početná skupina transportérů amerického 2. jezdeckého pluku účastnila operace Dragoon Ride, jejíž trasa vedla také přes území České republiky. Další možnost se naskytla o dva roky později, kdy konvoj americké a britské armády přejížděl do Polska přes Českou republiku. Při prvním přejezdu vyvolala operace velký rozruch především u protiruských skupin.
Vysoký potenciál i do budoucna
Vozidlo poslouží v blízké budoucnosti jako dobrý podklad k upgradu, z něhož vzejde StrykerX, po všech stránkách vylepšené vozidlo, hlavně co se týče palebné síly, ochrany posádky a schopnosti přežití. StrykerX má sloužit jako platforma pro vypouštění dronů, ale bude vybaven kapacitou používat laserové zbraně. Demonstrátor vozidla StrykerX byl představen na podzim 2022. Technologický potenciál vozidel je tak poměrně široký.
Zdroj: Defence Blog, Army Recognition
KAM DÁL: Švédské kladivo na ruské okupanty: Bojové vozidlo pěchoty CV90 kupuje i Česká republika.