Poklad v peněžence může mít každý Čech: Dvoustovka za půl milionu, pětka za desetitisíce

Podívejte se do peněženky, možná tam máte vzácné bankovky
zajímavost

Mince a bankovky rychle nahrazují platební karty, mobily, nebo dokonce chytré hodinky, ale přesto zůstávají v oběhu – a to dokonce i ty, které mají mnohem větší hodnotu, než jaká je na nich uvedena. Schválně se podívejte, třeba i vy máte v peněžence doslova poklad. Výjimečnou dvoustovku byste mohli vyměnit za celý půlmilion, a to už za důkladnou prohlídku úspor v hotovosti stojí.

reklama

Jak je možné, že mají některé mince nebo bankovky takovou hodnotu? Jde samozřejmě o cenu sběratelskou, nikoliv nominální, tedy tu, která je na nich vytištěna. Řeč je o penězích, jež byly vytištěny nebo vyraženy s nějakou chybou, případně jen ve velmi malých sériích. Zatímco v obchodě je dvoustovka prostě dvoustovka, ať vypadá jak chce, sběratelé by vám za takové kousky utrhali ruce. Začněme tedy od jedné z nejvzácnějších, takzvané „zairovky“. O co jde? 

Vzácná „zairovka“

V řeči numismatiků se tak říká dvousetkoruně z roku 1993, která má opravdu velkou zvláštnost, jíž si za běžného provozu nevšimneme. Když si ale blíže a důkladně prohlédneme stříbrný proužek, který je na každé bankovce, zjistíme, že je tady místo ČNB a hodnoty bankovky nápis Republique du Zaire. Jak toto mohlo vzniknout? V době, kdy se tiskly tyto dvoustovky, vybíhaly ze strojů v Německu, kde současně vznikaly také bankovky pro zmiňovanou středoafrickou republiku. Spekuluje se o tom, zda někdo stříbrné pásky zaměnil záměrně, nebo prostě jen došlo k lidské chybě, ale jisté je, že se „zairovky“ dostaly do oběhu a dnes je z nich sběratelský unikát. Kdybyste tedy náhodou jednu takovou měli pod matrací, vězte, že si za ni můžete koupit klidně i nové auto. Stačí ji nabídnout mezi sběrateli

Desetikoruna za tisíce

Zairovka patří mezi vrcholy zvláštnosti současného oběživa, ale to neznamená, že bychom nemohli pátrat po sice méně, ale i tak zajímavých kouscích. Příkladem může být desetikoruna ze stejného roku jako vzácná bankovka, tedy s datem 1993. Zdá se, že tehdy byla zkrátka na vzácnosti obzvláště úrodná doba. Tuhle „pětku“ poznáme nejlépe v porovnání s ostatními, protože jde o menší písmena KČ na líci mince. Zkušené oko by si ale na první pohled mělo všimnout, že linka, která jimi prochází, protíná písmena až v jejich horní části, zatímco u všech ostatních mincí jde přibližně o polovinu. I tuto minci je možné prodat za mnohem více, než je deset korun, jde o desítky tisíc. 

Běžná, a přesto drahá

Vyšší než nominální hodnotu bude mít také dobře zachovalá desetikoruna z roku 2000, kdy se razily především mince výroční, miléniové, které měly místo klasického vzoru na lícové straně hodinový strojek. Do oběhu se ale dostalo i pětadvacet tisíc (což je velmi malá série) mincí klasických – a právě ty proto mají vyšší cenu. Nejde sice většinou o desetitisíce, ale vyšší tisíce korun jsou také lepší než nic. 

Drahé „éčko“

Máte doma i bankovky vyšší hodnoty? Pak se vyplatí zkontrolovat také dvoutisícovky, které mohou v tom ideálním případě pocházet ze vzácné série E. Pokud tedy před číslem na jejich přední části najdete právě toto písmeno, bude dobré poradit se s odborníkem, jakou by mohla mít cenu. Podle její zachovalosti by mělo být možné vyměnit ji za několikanásobek její běžné hodnoty. A proč je tak vzácná? Právě na ní totiž byly testovány nové ochranné prvky. 

Rok 1993 byl bohatý na zvláštnosti

Vraťme se ještě jednou do již několikrát zmiňovaného roku 1993. Právě tehdy byly vydávány padesátikoruny (ty v oběhu už nejsou, museli byste sáhnout do vzpomínkového trezoru), stovky a pětistovky jako náhrada za chybné, které bylo nutné stáhnout z oběhu. Není jich moc a rozhodující je tady právě uvedený letopočet. 

Všímejte si odlišností

I kdybyste žádnou z takových bankovek nebo mincí v peněžence nenašli, rozhodně je dobré oslovit odborníka při jakémkoliv „podezření“ na vzácnější bankovku. Mohou to být jakékoliv, které se byť jen minimálně odlišují od ostatních. Může to být špatný soutisk, chybějící části tisku, křivý tisk, a dokonce je možné v opravdu vzácných případech narazit na bankovku, která má na obou stranách stejný vzor. Takové rozhodně neutrácejte v obchodě, byla by to škoda a velká chyba. 

Zdroj: penize.cz, denik, cnb, aktualne.cz, numismatikasova

KAM DÁL: Rozkopali podlahu a objevili pohádkový poklad. Rekonstrukce kuchyně se manželům vyplatila.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/poklad-v-penezence-muze-mit-kazdy-cech-dvoustovka-za-pul-milionu-petka-za-desetitisice-75149
reklama
#Zajímavosti #peníze #bohatství #poklad
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.