Putinova strašlivá zbraň RS-26: Velký dosah, destrukce zaručena
Ruský agresor zareagoval na použití amerických střel ATACMS Ukrajinou po svém. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů měl použít k útoku na Dnipro poprvé mezikontinentální balistickou raketu RS-26 Rubež. Vladimir Putin ve válce stále přitvrzuje a eskaluje konflikt.
Rusové používají k soustředěným útokům na Ukrajinu různé druhy raket včetně hypersonických střel Zirkon. Do této rozmanité plejády patří i mezikontinentální střela (ICBM) RS-26 Rubež.
Putin se zlobí
Vladimir Putin reaguje na používání střel ATACMS ukrajinskou armádou, které mohou zasáhnout hloubi ruského území. Ukrajinské zdroje uvádějí, že se jednalo právě o tuto střelu. Zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singh 21. listopadu na brífinku podle ukrajinského webu Defense Express řekla, že k úderu na Dnipro byla použita výše zmíněná raketa, respektive její derivát. „Mohu potvrdit, že Rusko skutečně odpálilo experimentální balistickou raketu středního doletu. Vychází z mezikontinentální balistické rakety RS-26 Rubež,“ prohlásila Singh.
Účinná a rychlá
Na každý pád hovoříme o účinné ruské zbrani. Jak píše specializovaný web Defence Blog, raketa má dosah až 6 000 km a výrazný destruktivní účinek na velké ploše. Městem Dnipro otřásla ve čtvrtek série intenzivních výbuchů. Rusko mířilo na kritickou infrastrukturu.
Raketa se může pohybovat ve výšce několika desítek kilometrů a její maximální rychlost činí přes 20 machů, což znamená 24 500 km/h. Je schopna vyvinout rychlost 6,81 km/s. Server Army Recognition uvádí, že je to rychlost a pokročilá manévrovatelnost, co znesnadňuje její zachycení nepřítelem.
K odstrašení nepřítele
V základu hovoříme o ruské balistické raketě středního doletu na tuhé palivo. Dvanáctimetrová raketa RS-26, která je určena k odstrašení evropských států, je schopna nést několik hlavic. Každá hlavice může být navíc nasměrována na jiný cíl.
Různé zdroje uvádějí, že se může jednat až o čtyři samostatné hlavice, včetně jaderné, kdy každá může vážit 1,2 tuny. Ukrajině může způsobit vážné škody nejen na kritické infrastruktuře.
Složitý vývoj
Počátky RS-26 však nebyly jednoduché. V roce 2011 střela při testu selhala, o rok později Rusové Rubež úspěšně vyzkoušeli na kosmodromu Pleseck. Další úspěšné testy proběhly návazně ještě v roce 2012 a 2013. V roce 2018 Rusko oznámilo, že nákup RS-26 je do roku 2027 zmrazen a finance mají být přesměrovány do vývoje a pozdějšího pořízení hypersonického kluzáku Avangard.
Použití této zbraně v praxi v souladu s aktualizovanou ruskou jadernou doktrínou ukazuje, že Vladimir Putin dále eskaluje válku a současně se snižuje práh pro použití podobných raket, jež mohou nést nukleární hlavice.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Z Dity nebudou mít Rusové žádnou radost. Česká houfnice nové generace v ukrajinských službách.