Střela Tomahawk – bojem prověřená zbraň má novou smrtonosnou verzi
Má univerzální použití, vyniká přesností, je sama těžce zneškodnitelná. Americká podzvuková střela Tomahawk je dostupná v několika verzích, každá vždy vylepšuje tu předchozí.
Pokud máme hovořit o střele, která je léty a bojem prověřená, padlo by slovo určitě na americkou střelu Tomahawk. Střela z dílny známého výrobce Raytheon má v současné době několik verzí, jejím nosičem mohou být ponorky, válečné lodě i letadla.
Od ledna 1991 bylo v jednotlivých bojových operacích vypáleno více než 2 300 Tomahawků, jak uvádí web navair.navy.mil.
Konvenční nebo jaderná hlavice
Hlavice Tomahawku může být jak konvenční, tak jaderná. USA použily Tomahawk v obou válkách v Zálivu, kde odvedly vynikající práci, poté rovněž ve válce v Bosně a Hercegovině v polovině 90. let, v Afghánistánu, Iráku či Súdánu. Jsou používány i v dnešní době, například k útokům na leteckou základnu Šajrát v Sýrii. Podle verze má Tomahawk dolet až 2 500 km, nejkratší je střela odpalovaná z ponorek.
Na každý pád mají už Američané k dispozici novou, smrtonosnější verzi osvědčeného zbraňového prostředku. Je jí varianta Block IV. Co tato verze přináší do bojového pole? Střela může být přesměrována i za letu na předem plánované nebo nové cíle, jak uvádí web Missile Threat.
Těžko zachytitelná střela
Střela, která má ještě ničivější účinek, je schopna nést hlavici o hmotnosti 1 000 liber. Její start je navíc rychlejší, Block IV má dále schopnost vyhodnotit v reálném čase poškození předchozích útoků. Střelu je obtížné identifikovat radarem, protože letí nízko nad zemským povrchem. Proto je také těžké ji za letu zlikvidovat.
Block IV se postupně stává standardem v americké výzbroji, je současně jedinou verzí, která se vyrábí a vyrábět bude. Ostatní varianty Tomahawku budou upgradovány právě na Block IV. Střely používají v této verzi i Britové, kteří zakoupili nejprve 64 Tomahawků, posléze 65, jež jsou vypouštěny z ponorek.
Další verze na obzoru
Američané nechtějí nechávat nic náhodě a už se zapracovává také verze Block V. Ta si zachovává schopnosti Blocku IV a má vylepšenou navigaci. Přesný dolet zatím není známý, různé zdroje uvádí, že 1 666 km. Je ale možné, že to bude i více.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Z Dity nebudou mít Rusové žádnou radost. Česká houfnice nové generace v ukrajinských službách.