Svatý Valentýn: Za vznikem svátku zamilovaných stojí masakr, Shakespeare i komerční obchodníci
Americký svátek zamilovaných se slaví po celém světě už několik staletí. Proč připadá na 14. únor a jeho patronem je právě sv. Valentýn? Málokdo ví, že počátky populárního svátku sahají až do raného středověku a jeho původ není vůbec romantický. Čokoládovým bonboniérám ve tvaru srdce a pugetům růží předcházel zákaz sňatků i masakr.
Kdo byl sv. Valentýn a proč je symbolem lásky zrovna on?
Svatý Valentýn, jak už napovídá jeho jméno, pochází z katolického prostředí starověkého Říma. Narodil se pravděpodobně už kolem roku 226 a stal se římským knězem a biskupem. Tehdejší římský vládce Claudius II. střádal velké vojsko, proto zakázal v celé říši sňatky i zásnuby, aby se mladí bojovníci nezdržovali doma a nezakládali rodinu.
Nejstarší valentýnka je pravděpodobně z data 14. 2. 1477. Poslala ji jistá Margery Brewsová svému snoubenci Johnu Pastonovi. Nyní je uchovávána v londýnské Britské knihovně.
Svatý Valentýn zákaz kritizoval, a proto se rozhodl potají oddávat zamilované páry. Jeho dobročinnost se mu stala osudnou, protože byl zanedlouho zatčen a umučen. Mučednickou smrtí později získal přízvisko svatý. A to právě 14. února zřejmě roku 269.
Sice se neví, kdy přesně byl nyní již sv. Valentýn svatořečen, nicméně se ví, že v 5. století byl papežem Gelasiem I. vyhlášen 14. únor jako svátek sv. Valentýna. Splynul tak se svátkem Lupercalia, který připadal na stejné datum, a vyvinul se v dnešní svátek zamilovaných.
Kdy slavíme sv. Valentýna?
Svátek zamilovaných se ve starověkém Římě slavil dávno před umučením svatého Valentýna. Tehdy se svátek jmenoval Lupercalia a probíhal tak, že si muži losovali z „urny lásky“ lístečky se jmény dívek, se kterými se později seznámili. Postupem času odkaz svatého Valentýna a Lupercalia splynuly v jeden svátek, který připadá na 14. únor, kdy byl římský kněz a symbol zamilovaných umučen.
Amor vs. svatý Valentýn
Mimo svatého Valentýna je symbolem lásky také Amor. Andělíček s kouzelným šípem je známou postavou řecké mytologie. Ten, koho zasáhl Amorův šíp, se zamiloval do první osoby, kterou uviděl. Amor je synem Venuše a jeho řeckým ekvivalentem je bohyně Afrodita. Podle středověké legendy svatý Valentýn začal nosit jako poznávací znamení prsten s Amorem, aby ho zamilované páry rozeznaly od ostatních kněží. Proto se oba dva považují za rovnocenný symbol lásky.
Tradiční valentýnské dárky
Dokonce i zamilovaná přáníčka a čokolády ve tvaru srdce mají svá historická opodstatnění. Podle historiků uvedli svátek svatého Valentýna do dnešní podoby renesanční básníci Geoffrey Chaucer a William Shakespeare. Své milostné básně psali na papírové kartičky a rozdávali je milostným párům. Tímto způsobem se Chaucer údajně proslavil, a dokonce společně zavedli novou tradici milostných vzkazů se srdíčky.
Americký, nebo evropský svátek?
Valentýn má ryze evropské kořeny, přesto se ale slaví hlavně v Americe a mnozí ho považují za americký svátek. Valentýn nabral masovou popularitu počátkem 20. století, kdy v amerických továrnách začala výroba zamilovaných kartiček podle Shakespeara a Chaucera.
Od té doby je svatý Valentýn spíš komerčním svátkem. Na tištěné básně se začali nabalovat další obchodníci prodávající předměty se zamilovanými motivy. Posledních 20 let si Valentýn buduje komerční tradici i v evropských zemích. Ze svátku zamilovaných se postupem času stal svátek obchodníků a davového šílenství.
V České republice až později
Oslavy svátku sv. Valentýna jsou v českých zemích relativně nová záležitost. Jako patroni rodiny byli dřív uctíváni spíše sv. Jáchym a sv. Anna a samozřejmě sv. Josef se svatou rodinou. Tradice sv. Valentýna coby patrona snoubenců se u nás rozšířila až po roce 1989.
Faktem ale je, že svátek zamilovaných se u nás spojuje s jiným datem. Není to jen domněnka, jelikož na to poukazuje i spousta anket, které se v minulých letech konaly. Tím datem je 1. květen, tedy pomyslný 1. máj jako lásky čas.
KAM DÁL: Mobily, které psaly historii. Na legendární Nokie nebo véčka svět nikdy nezapomene.