Tma, chlad, šílený tlak: Život na nejhlubším místě světa je překvapivě pestrý

CT sken hlubokomořské terčovky z Mariánského příkopu
CT sken hlubokomořské terčovky z Mariánského příkopu
zajímavost

V Mariánském příkopu, nejhlubším místě na planetě, je takový chlad, tlak a tma, že jde o stejně nehostinné místo, jako je ve vesmíru. Vědci přesto našli v těchto temných hlubinách živé tvory.

reklama

Dřívější vědecké expedice objevily v těchto drsných podmínkách překvapivě rozmanitý život. „Živočichové žijící v nejhlubších částech Mariánského příkopu přežívají v naprosté tmě a extrémním tlaku,“ uvedla Natasha Gallo, doktorandka na Scripps Institution of Oceanography, která studovala videozáznamy z expedice slavného filmaře Jamese Camerona do příkopu v roce 2012. Život v této oblasti přitom nikdo nečekal z mnoha důvodů.

Není zde potrava a světlo

„Potrava v Mariánském příkopu je velmi omezená, protože propast je daleko od pevniny. Suchozemský rostlinný materiál se na dno příkopu dostane jen zřídka,“ řekla Gallo pro Live Science. Mrtvý plankton z povrchu musí klesat tisíce metrů, aby se dostal na dno. Zkrátka přežívání jakéhokoliv organismu v takovém extrému je unikátní dílo přírody.

V Mariánském příkopu žijí jednobuněčné organismy, jako jsou xenofóry, amfipodi a malé mořské okurky. Jednobuněčné xenofyry připomínají obří améby a živí se tím, že svou potravu obklopují a následně svým tělem pohltí. Amfipodi jsou zase lesklí krevetkovití mrchožrouti. Jak mohou přežívat v Mariánském příkopu, bylo dlouho záhadou, protože jejich schránky se ve vysokém tlaku snadno rozpouštějí. V roce 2019 však japonští vědci zjistili, že amfipodi používají ke zpevnění své schránky hliník získaný z mořské vody.

V nejhlubším místě světa kupodivu najdeme i ryby, konkrétně terčovky rodu Pseudoliparis swirei (přezdívaná také mariánská šnečí ryba), měří asi 10 cm a v určitých částech příkopu je dominantním dravcem. Byla natočena i v hloubce přibližně 8 000 metrů, což z ní činí také nejhlouběji žijící rybu, kterou kdy člověk zaznamenal. V Mariánském příkopu jde o největšího dravce, nic většího už v takto extrémních hloubkách nejspíš nenajdeme.

Zdroj: livescience.com

KAM DÁL: Extrémní podmínky nevadí ani takovým želvuškám.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/tma-chlad-sileny-tlak-zivot-na-nejhlubsim-miste-sveta-je-prekvapive-pestry-69536
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.