Unikněte horku a dešti: Jeskyně Nedamy a Klemperka překvapí, podle Cinibulka zde žili troglodyté
Venku je chvílemi jako v prádelně. Teplo a déšť dělají své. Jsou ale místa, kde je možné nejen poznávat přírodní krásy naší země, ale také se příjemně zchladit a zároveň ukrýt před kapkami deště. V čem jsou zajímavé Nedamy a Klemperka a kde je vlastně najdete?
Obliba skalních bytů ve zdejším kraji je opravdu velmi vysoká. V oblasti Kokořínska se dokonce podle některých pramenů obydlí číslovala a platila se z nich domovní daň. Tvrdil to například Josef Bedřich Cinibulk, český učitel, vlastenec a propagátor turistiky na Kokořínsku. Mohlo tomu tak být třeba u jednoho bytu ve Lhotce, který byl do skály vytesán někdy kolem roku 1900 a ještě v roce 1982 se v něm dokonce celkem pohodlně bydlelo.
Chce to i trošku odvahy
Samotné jeskyně Nedamy a Klemperka, ke kterým vedou od Kokořína značené turistické trasy, jsou s určitou dávkou odvahy poměrně snadno přístupné. O Nedamech již zmíněný pan Cinibulk říkal, že to mohla být doupata pravěkých lidí - troglodytů. Během třicetileté války se v nich ukrývali místní před nájezdy švédských vojsk.
Nálezy střepů keramických nádob, které jsou z období 13. - 16. století, a na nejvyšším místě skály ještě dnes patrné čtvercové základy hradní věže vás dovedou k názoru, že tu stával poměrně rozsáhlý skalní hrádek.
V současnosti je možno průrvou mezi skalami vystoupat po vysekaných schůdkách do zachovaných jeskynních místností a dokonce také nahoru na plošinu. Právě z ní je neopakovatelný výhled na hrad Kokořín. V 8. století tu bývalo staroslovanské hradiště.
Klemperka je dostupná složitěji
Jedná se o uměle vysekaný skalní systém, který najdete západně od hradu Kokořín, a to nedaleko vesnice Truskava v Šemanovickém dole. I Klemperka má ale svou pověst. Získala jméno po loupežníku Klemperovi, který se prý v jejích útrobách ukrýval někdy počátkem 19. století a později měl být zabit kousek od Truskavy sedláky z Vysoké.
Existuje ale jiná pověst, která praví, že měla být s Truskavou spojena tajnou chodbou. Bájná chodba ale nejspíše neexistuje. V letech 1998-2000 došlo k čištění spodní místnosti jeskyně prostřednictvím Správy CHKO, která byla značně zanesena naplaveným jílem. Díky tomu byl objeven utajený vchod z údolí, ale po chodbě ani stopy. Spodní vchod tak byl zazděn.
Pokud se tedy chcete do jeskyně dostat, budete muset vystoupat do výšky 5 metrů po žebříku a nebo po vysekaných schodech úzkým komínem - ideální pro všechny, kteří mají rádi trochu adrenalinu. Z terasy je pak přístup do horní místnosti, odkud dále vedou schody do spodního patra.
KAM DÁL: Největší stadion na světě se rozpadá na kousky. Slavnou minulost Strahova vystřídala nejistá budoucnost.