Úžasný objev dokazuje existenci Knihy mrtvých. Papyrus našli v hrobě u Džoserovy pyramidy

Egyptská kniha mrtvých je mimořádně důležité a nejznámější dílo egyptské duchovní literatury
zajímavost

Archeologové v Egyptě objevili 16 metrů dlouhý papyrus obsahující části z Knihy mrtvých. Více než 2 000 let starý dokument byl nalezen v rakvi nacházející se v hrobce kousek od Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře. Analýza nálezu může vrhnout nové světlo na staroegyptské pohřební tradice.

reklama

Jde o první úplný papyrus, který byl v Sakkáře odkryt za více než 100 let. To v prohlášení potvrdil i Mostafa Waziry, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky. Džoserova stupňovitá pyramida byla postavena za vlády faraona Džosera (vládl kolem roku 2630 př. n. l. až 2611 př. n. l.) a byla první pyramidou v Egyptě.

Kniha mrtvých je průvodcem zemřelých

Oblast kolem stavby byla po tisíciletí využívána k pohřbívání. Rakev, ve které byl uložen nově nalezený papyrus, pochází z pozdního období (přibližně 712 př. n. l. až 332 př. n. l.). Podle egyptského ministra pro starožitnosti Zahi Hawasse je jasné, že papyrus je součástí Knihy mrtvých. Takto se označuje soubor mnoha textů, o kterých Egypťané věřili, že kromě jiného pomohou mrtvým procházet podsvětím. Byly široce používány během Nové říše (cca 1550 př. n. l. až 1070 př. n. l.).

Šestnáct metrů dlouhý zápis se sice může zdát jako něco extrémního, podle odborníků to tak ale není.Existuje mnoho rukopisů o podobné délce. Papyrusy staroegyptských náboženských textů v se tomto ohledu hodně liší,“ vysvětlil Foy Scalf, vedoucí výzkumných archivů na Chicagské univerzitě. Zároveň dodal, že rekordní svitky z Knihy mrtvých měří až třicet metrů.

Nebyl to první takový objev

Už loni se v Sakkáře našel jiný papyrus z Knihy mrtvých – v pohřební šachtě poblíž pyramidy faraona Tetiho (vládl asi 2323 př. n. l. až 2291 př. n. l.) našli archeologové čtyři metry dlouhý rukopis. Bylo na něm napsáno i jméno majitele, kterým byl jistý Pwkhaef.

Přestože byl pohřben poblíž pyramidy faraona Tetiho, žil Pwkhaef staletí po vládci. Pohřebiště, kde byl tento papyrus nalezen, pocházejí z 18. a 19. dynastie Egypta (1550 př. n. l. až 1186 př. n. l.). Ovšem v té době byl v Egyptě velmi populární zvyk nechat se uložit vedle slavného panovníka.

Zdroje: livescience.com, theantiquitiescoalition.org

KAM DÁL: Kleopatra: Milenka mocných mužů, plod lásky sestry a bratra, zrádkyně i feministka. Jak ve skutečnosti zemřela?

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/uzasny-objev-dokazuje-existenci-knihy-mrtvych-papyrus-nasli-v-hrobe-u-dzoserovy-pyramidy-72664
reklama
#Zajímavosti #egypt #objev #kniha mrtvých #Džoser
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.