Vegetariánské Vánoce: Slavnostní menu bez masa
Mnoho rodin si nedokáže představit Vánoce bez kapra nebo řízku. Ale k této slavnostní příležitosti si můžete připravit klidně úplně jiné menu. Ať už chcete vyzkoušet vegetariánské alternativy klasických pokrmů, nebo něco úplně jiného, snadno připravíte skvělé jídlo pro sváteční tabuli.
Sezónní potraviny
Pokud chcete vyzkoušet něco jiného k vánoční večeři, nechte se inspirovat aktuální sezónou. V zimě toho sice u nás moc neroste, ale řada potravin se dováží z Evropy, kde dozrávají i v zimním období.
Klasikou jsou brambory a kořenová zelenina. Dobře skladované potraviny vydrží až do zimy, proto si i na Vánoce můžete dopřát lokální suroviny. Dále se nabízí kapusta, červená řepa či zelí. Z ovoce pak hlavně jablka a hrušky, případně jiné sušené ovoce. S nabídkou v obchodech si ale můžete klidně dopřát i něco exotičtějšího. Nicméně pokud zvolíte sezónní lokální suroviny, můžete tak uvařit skvělé menu za příznivou cenu.
Buďte kreativní
Pokud se rozhodnete pro přípravu netradičního menu, nebojte se experimentovat. Můžete vyzkoušet něco nového – jinou kuchyni či suroviny, se kterými běžně nevaříte. Namísto řízku si můžete osmažit květák. Nebo vyzkoušejte něco úplně jiného. Receptů je spousta, stačí si jen vybrat, na co máte chuť.
Náhrada masa
Pokud si nedokážete představit slavnostní tabuli bez typického jídla, můžete si ho připravit ve vegetariánské variantě. V dnešní době se nabízí rozmanité alternativy masa z rostlinných surovin.
A jestli netoužíte po něčem, co maso připomíná, vsaďte na luštěniny. Ty obsahují spoustu bílkovin a lze z nich připravit rozmanitá jídla. Nejen k vánočnímu vaření přijde vhod exkluzivní sada nádobí, s tou hravě připravíte perfektní menu o několika chodech.
Tradiční menu s obměnou
Pokud máte rádi tradice, můžete si připravit bramborový salát a namísto řízku či kapra zvolit něco jiného. Místo ryby si můžete připravit třeba hlívu. Tu lze marinovat a obalit nori řasou. Díky tomu bude chuť připomínat rybu. Pak ji stačí jen obalit v trojobalu a osmažit.
Nebo vsaďte na bezmasý recept – houbový kuba je klasikou. Základem jsou houby a kroupy, obejdete se tak bez masa i různých náhražek.
A pokud houby nejsou to pravé pro vás, můžete si připravit placičky z ovesných vloček a celeru. Ty stačí dochutit sójovou omáčkou a rybím kořením. Pro rybí chuť můžete přidat i nori vločky. Pak už stačí jen zahustit strouhankou, tvořit placičky, obalit ve strouhance a osmažit.
Nebo můžete celer jen tak nakrájet na plátky, okořenit, obalit v trojobalu a osmažit. Správně zvoleným kořením můžete různým surovinám dodat chuť ryby.
Namísto klasických řízků si můžete připravit sójový řízek. Stačí koupit sójové plátky a připravit je obdobně jako klasický řízek. Postup je trochu složitější, ale odmění se vám skvělou chutí.
Vegetariánské pokrmy
Pokud nechcete připravovat tradiční menu bez masa, nabízí se spousta jiných receptů na skvělá jídla, která si můžete na Vánoce vychutnat. Přinášíme vám pár tipů, co připravit na slavnostní večeři.
Ořechová pečeně
Tento pokrm se podobá sekané, ale obsahuje ořechy, zeleninu a houby. Nabízí tak spoustu skvělých chutí. Pro přípravu přijde vhod velká wok pánev, ve které vše snadno smícháte.
Suroviny:
- 300 ml zeleninového vývaru,
- 200 g hub,
- 150 g ořechů,
- 100 g strouhanky,
- 100 g červené čočky,
- 100 g chedaru,
- 3 vajíčka,
- 2 řapíky celeru,
- 2 stroužky česneku,
- 1 velká mrkev,
- 1 červená paprika,
- 1 velká cibule,
- 1 lžíce olivového oleje,
- 2 lžíce rajčatového protlaku,
- 15 g másla,
- 1 lžička oregana,
- 1 lžička uzené papriky,
- hrst listové petrželky.
Postup přípravy:
- Na pánvi rozehřejte olej a máslo, osmahněte nakrájenou cibuli a řapíkatý celer. Poté přidejte nakrájené houby a česnek a nechte změknout zhruba 10 minut.
- Poté přidejte nakrájenou papriku a nastrouhanou mrkev, nechte pár minut změknout. Dochuťte oreganem a paprikou.
- Přidejte červenou čočku, rajčatový protlak a vývar. Vařte zhruba 25 minut, aby čočka absorbovala tekutinu.
- Troubu předehřejte na 180 °C. Směs nechte trochu vychladnout.
- Poté přidejte strouhanku, směs nasekaných ořechů, nastrouhaný chedar a nasekanou petržel. Dochuťte solí a pepřem.
- Vše dobře promíchejte a dejte do formy vyložené pečicím papírem. Přikryjte alobalem a pečte 30 minut. Poté formu odkryjte a pečte ještě 20 minut.
- Jakmile máte hotovo, můžete pečeni nakrájet na plátky a podávat. K podávání se hodí rajčatová omáčka, jako přílohu můžete zvolit brambory, kaši nebo zeleninu.
Vegetariánský wellington
Pro slavnostní příležitosti se skvěle hodí wellington, i ten si přitom můžete připravit bez masa.
Suroviny:
- 500 g dýně (butternut),
- 500 g hub,
- 500 g listového těsta,
- 200 g strouhanky,
- 150 g vařených kaštanů,
- 150 ml smetany,
- 6-8 vařených řep,
- 2 šalotky,
- 3 stroužky česneku,
- 1 vajíčko,
- 2 lžíce olivového oleje,
- špetka šalvěje,
- muškátový oříšek na strouhání,
- 1 lžičku sezamových semínek.
Postup přípravy:
- Troubu předehřejte na 200 °C. Rozkrojenou dýni potřete olivovým olejem, přidejte šalvěj. Pečte 25 minut.
- Mezitím rozehřejte lžíci olivového oleje v pánvi a osmahněte nakrájené šalotky. Poté přidejte nakrájené houby a smažte zhruba 15 minut do změknutí.
- Přidejte nakrájený česnek, šalvěj a osmahněte. Poté přimíchejte smetanu. Nechte zredukovat.
- Jakmile jsou houby hotové, přidejte strouhanku, nakrájenou hotovou dýni a kaštany. Ochuťte nastrouhaným muškátovým oříškem a dalším kořením dle chuti. Směs nechte zchladnout.
- Mezitím si připravte plát listového těsta. Na něj navrstvěte směs hub a dýně, na okrajích si nechte místo pro následně zabalení.
- Doprostřed umístěte uvařené řepy. Ty pak zabalte do těsta a vytvořte hezkou rolku.
- Wellington položte spojem dolů, okraje dobře spojte. Pak už jen stačí potřít rozšlehaným vajíčkem a posypat semínky. Pečte zhruba 45 minut dozlatova, před podáváním nechte 10 minut odpočinout.
Tyto dva pokrmy mají slavnostní nádech a skvěle se tak hodí k vánočnímu menu. Ať už se rozhodnete pro tradiční menu v provedení bez masa, nebo zkusíte něco nového, na e-shopu Tescoma.cz najdete kvalitní vybavení, se kterým vám vaření půjde lépe od ruky.