Věhlasné pražské kavárny plné legend. Ostatní česká města mohou jen závidět
Praha se kromě významné architektury tradičních pivnic může pochlubit také velkým počtem významných kaváren, kde legendární čeští velikáni spřádali kulturní, politické i podnikatelské plány. Některé věhlasné podniky jsou navěky zaniklé, ale mnohé kavárny ještě žijí z odkazu minulosti. Jaké to jsou?
Pokud jste milovníci kávy a intelektuálního povalečství, jistě jste v pražské metropoli prožili nejeden den v nějaké z významných kaváren. Místa, kde se v minulosti setkávala elita národa, aby probrala společenská témata nebo debatovala o svojí literární či politické kariéře, stále existují.
Jejich ojedinělá atmosféra nežije pouze z fotografií, které visí na zdech těchto kulturních památek, ale na některých místech jsou doslova obtisknuté v židlích a stolech, kam si můžete i dnes bez problémů přisednout.
Café Louvre
Národní dříve nesla jméno podle dědice habsburského trůnu Ferdinanda d’Este. Ferdinandova třída byla tepnou města. Obchody, restaurace a kavárny sloužily jako místa, kde se před sebou Pražané velmi rádi předváděli v tom nejluxusnějším oděvu, ale také mizeli do místních kaváren.
Jedna z nejoblíbenějších a nejproslulejších je Café Louvre. Místo, které můžete navštívit i dnes a dát si výbornou snídani či ekonomicky přijatelný oběd, vás okouzlí velkorysým prostorem, kde obsluha v bílých košilích nechává vzpomenout na časy minulé.
Toto místo si oblíbili hlavně pražští Němci, jako byli Franz Kafka, Max Brod, Egon Erwin Kisch, kteří zde také propili dny a noci. Od roku 1902 se zde totiž scházel německý filozofický kroužek Berty Fantové, kam Kafka a Brod patřili. Stejně se zde několikrát objevil za stolkem také Karel Čapek a hlavně Albert Einstein, který v Praze jako profesor teoretické fyziky 16 měsíců vyučoval.
Café Montmartre
Další podnik s francouzským názvem, který má v Praze hlubokou kulturní historii, je Café Montmartre v Řetězové ulici. Na jednom místě se zde potkávali Franz Kafka a Jaroslav Hašek. Bujaré večírky tady od roku 1911 organizoval kavárník Josef Waltner, který zde nahradil poněkud nepopulární kavárnu Olympia.
Ferdinand Peroutka Montmartre popsal slovy: „Bylo to noční sídlo celé umělecké Prahy.” Kromě Haška a Kafky jste zde mohli potkat také Eduarda Basse, Egona Erwina Kische či Franze Werfela a Gustava Meyrinka. Legendární kavárna je v provozu znovu od roku 2000 a podle místních provozovatelů si můžete klidně sednout na místo ke stolu, u kterého právě Jaroslav Hašek psal své sloupky či povídky. Krásný interiér a specifická atmosféra vás bezpochyby okouzlí.
Kavárna Slavia
Mezi tři přeživší a nejtradičnější kavárny bezesporu patří Kavárna Slavia. Pokud se na předešlých místech scházela elita národa, tak v kavárně Slavia v podstatě bydlela. Populární podnik byl otevřen v roce 1884. Slavii velmi pomohla její poloha. Sousedí s Národní divadlem, takže bylo zcela pochopitelné, že zde trávil čas nejeden umělec od divadla. Mezi nimi byl i skladatel Bedřich Smetana.
Výčet elity národa je opravdu impozantní. Pravidelně sem chodili Karel a Josef Čapkovi, Arnošt Lustig, Karel Teige, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, Jan Zrzavý, Jan Werich a Jiří Voskovec a významní filmoví režiséři z FAMU jako Miloš Forman, Věra Chytilová, Otakar Vávra či Jiří Menzel.
Svůj hluboký vztah ke kavárně měl i bývalý prezident Václav Havel, který se zde seznámil se svojí první ženou Olgou Havlovou.
Zdroje: redakce (autor se specializuje na historii a zdraví), prague.eu, kudyznudy.cz, novinky.cz
KAM DÁL: 5 nejznámějších míst, kam chodili pít čeští bohémové.