Vypravte se na víkendový výlet. Zlákat vás může kouzelný vodní mlýn, zřícenina i malebná cyklostezka

Není to pohled jako z pohádky? Vodní mlýn Hoslovice můžete navštívit třeba už tento víkend

I když předpověď počasí na víkend neslibuje tropické teploty (což je v tomto období spíše kladem), zdá se, že pršet pravděpodobně nebude. Můžeme se tedy vydat na výlet - ať již do okolí našeho bydliště na důvěrně známá místa, nebo i někam, kde budeme mít co objevovat. A nakonec - i kdyby přece jen pár kapek spadlo, alespoň si budeme výlet lépe pamatovat…

reklama

Kam bychom se mohli vydat v době, kdy ještě tak docela netušíme, která místa jsou již veřejnosti přístupná a kam ještě z důvodu opatření proti šíření koronaviru nesmíme? Nejlépe někam, kde se můžeme krásami kraje i technickými zajímavostmi kochat bez nutnosti vstupu do uzavřených prostor. Můžeme si tedy prohlédnout například areál vodního mlýna na Hoslovickém potoce.

  • Vodní mlýn Hoslovice pro děti i dospělé

K tomuto jedinečnému vodnímu mlýnu se dostaneme od Strakonic, z nichž vyjedeme jihozápadním směrem na Drachkov a dále Kraselov. Po méně než půlhodině jízdy se pak dostaneme právě k hoslovickému mlýnu, stavbě, kde by se mohla natáčet romantická pohádka. Uvidíme tady celkem tři stavby - samotný mlýn, v němž byla mlynáři k dispozici také obytná místnost, dále stodolu a chlév. Malebnost celé scenérie dokresluje malý rybník s náhonem pro mlýn a všudypřítomná příroda, která dá alespoň na chvíli zapomenout na stres, ruch a dennodenní starosti, které nás zvláště v této době provázejí.

Co jsou to došky?

Viděly vaše děti někdy pravou doškovou střechu? Tady mají jedinečnou příležitost. Sláma na střeše už dneska opravdu není obvyklá… Vodní kolo, pohon každého takového mlýna, jako by přímo nabízelo pohled do pohádky. Vždyť tu někde jednoduše musí sedět hastrman!

Kromě doškových střech může být pro děti i dospělé zajímavý pohled na roubené chlívky pro prasata. Celý mlýn je zachován tak, jak vypadal v 19. století. Nabízí tedy jedinečný pohled do života našich předků. Vždyť první zmínka o hoslovickém mlýnu pochází již z roku 1352 a trámy, které je zde možné vidět, prokazatelně pochází z doby jeho rekonstrukce v letech 1568 - 1569.

Areál je nyní ve správě strakonického Muzea středního Pootaví. Za prohlídku dospělý návštěvník zaplatí 40 a děti 20 Kč. A pokud byste si chtěli prodloužit víkend a zavítat sem v pondělí 18. května, pak vězte, že bude v rámci Dne muzeí vstup zdarma. Navíc tady právě v těchto dnech hlavně děti ocení možnost vidět malá jehňata i v první polovině května narozená čtyři kůzlata. O radost i legraci tedy bude postaráno.  

  • Andělská Hora (Andělské Hory)

Výlet na Andělskou Horu a do Andělské Hory splňuje jednoznačně charakteristiku výletu "dva v jednom". Obec Andělská Hora i trosky stejnojmenného hradu, které se z kopce nad obcí rozhlíží do široké krajiny, splní podmínky i velmi náročného turisty na vydařený výlet. Vždyť obec Andělská Hora byla založena již roku 1487 Jindřichem IV. z Plavna a můžeme se tady potěšit pohledem na kostel svatého Michaela - jehož gotický základ doznal barokních úprav po ničivém požáru. Kaple nejsvětější Trojice nyní slouží jako výstavní síň, ale nikoho nenechá na pochybách o své historické hodnotě. A kdybyste ještě neměli dost architektonických památek, není problém zaíjt se podívat na trojbokou barokní kapli, jejímž autorem - respektive autorem plánů, podle nichž byla vystavěna, je barokní architekt severoitalského původu Giovanni Battista Alliprandi.

Trosky, ale nádherné...

Nad obcí je již z dálky patrný pozůstatek gotického hradu stejného jména, který zde stál již od poloviny 14. století. Poté, kdy roku 1635 musel strpět nájezd Švédů, byl sice opraven, ale na počátku 18. století jej potkalo další neštěstí - tentokrát v podobě požáru. Dnes z kdysi důstojného hradu zbývají jen trosky, ale i ty dávají tušit, o jak vznešenou stavbu se jednalo. Navíc pohled z tohoto místa nabízí opravdu nádherný rozhled do široké krajiny včetně Doupovských hor.

  • Na kolo!

Máte rádi výlet, z něhož se vrátíte příjemně unaveni? Pak je tou pravou volbou cyklistika. Podívat se můžete například do kraje pod horou Blaník, kde můžete na každém metru čekat některého z bájných rytířů, kteří možná tak trochu sondují, jestli už není ten pravý čas na výjezd z hory… Trasa, o které je řeč, propojuje nejkrásnější místa tohoto kraje a zároveň cyklisty na několika místech upozorňuje na historii a hlavně pověsti, které se k místu dnes již neodmyslitelně váží.

Dokonce ani kolo si s sebou vozite nemusíte, ochotně vám jej zapůjčí v kondracké ubytovně. Právě odtud se můžete vydat na přibližně 25 kilometrů dlouhou trať, vedoucí přes obce Ostrov, Velíš, Louňovice pod Blaníkem, Lesáky, Karhule, Křížov a Vracovice zpět do Kondrace, kde kola můžete opět vrátit. Velkého provozu se tady obávat nemusíte, většina cesty vede upravenými stezkami lesem. Po cestě neminete rybníky ani potůčky, jistě budete mít čas si všimnout krásné přírody i bájného Blaníku, ale srdce potěší i drobné stavby našich předků, jako jsou zvoničky, kapličky a další. Nejde o nijak náročnou cyklotrasu, zvládnou ji i méně zdatní a příležitostní cyklisté, ale kdyby přece jen docházely síly, je možné si cestu ještě zkrátit propojkou po silnici mezi obcemi Louňovice a Kondrac. Není na co čekat!

KAM DÁL: O kočkách nevíme zdaleka vše: Nekompromisní lovci i nositelé rodinné pohody mají svá tajemství.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/vypravte-se-na-vikendovy-vylet-zlakat-vas-muze-kouzelny-vodni-mlyn-zricenina-i-malebna-cyklostezka-60112
reklama
#výlet #Hoslovický mlýn #příroda #cyklistika #děti #Blaník #Léto 2020 #Andělská Hora
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.