Zbraně, kterými chce Izrael kosit palestinské teroristy: Dominuje mezi nimi obrněný transportér Namer
Izraelská armáda patří k nejlepším a nejmodernějším na světě. Drony, tanky, letouny, to vše je na špičkové úrovni. Pozemním silám dominují především tanky Merkava v několika verzích. A také obrněný transportér Namer („Tygr“). Ten by mohl být součástí pozemní ofenzivy proti teroristickému hnutí Hamás.
Teroristické hnutí Hamás podniklo v sobotu 7. října útok na Izrael, který židovský stát od prvních dvou intifád (povstání) nepamatuje. Asi ale bylo jen otázkou času, kdy příslovečný soudek s prachem znovu vybuchne a na neklidné blízkovýchodní půdě vzplane další konflikt mezi hnutím Hamás a Izraelem. Ten už slíbil tvrdou odplatu a pohrozil kromě vzdušných útoků také rozsáhlou pozemní akcí.
Odolný izraelský tygr
Cíl Izraele je nyná jasný - eliminovat Hamás, aby již nepředstavoval pro zemi a její obyvatele nebezpečí. Izrael je k tomu více než dobře vybaven. Ve výzbroji má například kromě vozidla Achzarit rovněž obrněný transportér Namer, stroj, který nepochybně patří k těm nejvíce chráněným na světě. Právě odolnosti a schopnosti přežití byla věnována při konstrukci vozidla až mimořádná péče. Namer představuje těžký obrněný transportér, který je založený na podvozku tanku Merkava.
Při vývoji Nameru hledali Izraelci takové řešení, které by organicky propojilo mimořádnou odolnost vozidla i posádky s velmi solidní palebnou silou a pohyblivostí. Toho se podařilo u Nameru dosáhnout. Stroj je vybaven systémem aktivní ochrany Trophy, který se zaměřuje především na ničení protitankových střel. Není bez zajímavosti, že tento systém má také německý špičkový tank Leopard 2A7.
Namer je ve službě od roku 2008, kdy jej oficiálně představila izraelská armáda. Podle několika zdrojů byla konstrukce Nameru urychlena dodáním některých amerických součástí. Namer pohání vzduchem chlazený dieselový motor Teledyne Continental AVDS-1790-9AR o výkonu 1 200 koní. Vozidlo může vyvinout rychlost 60 km/h. dojezd činí slušných 500 km.
Pokud se bavíme výzbroji, tu tvoří dálkově ovládaná zbraňová stanice Samson, která je vybavená kulometem M2 Browning ráže 12,7 mm nebo granátometem Mk 19, sekundární zbraň tvoří jeden kulomet ráže 7,62 mm, kulomet FN MAG, jeden minomet ráže 60 mm. K tomu ještě připočítejme 12 kouřových granátů.
Bojový křest čekal na Namer v roce 2008 při operaci Lité olovo. Namery byly už nasazeny během operace Ochranné ostří v roce 2014 proti Hamásu v Pásmu Gazy.
Operace tentokrát ve velkém
Namery dost možná budou nasazeny také při další plánované izraelské pozemní ofenzivě proti hnutí Hamás, která by tentokrát měla větší rozměr po všech stránkách. Dlužno dodat, že v hustých městských aglomeracích bude hlavně pohyb a manévrování pro Namery či Merkavy složité a naopak budou ve výhodě obránci, kteří si mohou na oba stroje "počíhat", a to z míst, z nichž to Izraelci budou čekat nejméně. Na druhé straně musejí příslušníci Hamásu počítat s tím, že se přižene z Izraele koncentrovaná síla, kterou ještě Pásmo Gazy za několik dekád nepoznalo.
Zdroj: redakce, Army Recognition
KAM DÁL: Putinova zbraň posledního soudu: Raketa Sarmat může rozsévat zkázu na jakémkoliv místě na světě.