Znásilnění: Téma, o kterém se málo mluví. Radí právník
Znásilnění znamená vždy velké trauma a oběti mívají fyzické a emocionální následky po celý život. Trest pro pachatele se pohybuje v rozmezí dvou až osmnácti let. Přitom záleží na mnoha faktorech. Je také mylné se domnívat, že se znásilnění týká pouze žen. Obětí se totiž může stát kdokoliv.
Oběť znásilnění by měla neprodleně ohlásit na policii, co se jí stalo. „Důrazně doporučuji, aby oběť nešla sama, ale jedině s právním zástupcem,“ tvrdí advokát Mgr. Michal Benčok. Na policii pak dojde k sepsání trestního oznámení.
Oběť versus pachatel
Trestní zákoník definuje znásilnění slovy: „Kdo s jiným proti jeho seznatelné vůli vykoná soulož nebo jiný pohlavní styk provedený způsobem srovnatelným se souloží, kdo jiného donutí k souloži nebo jinému pohlavnímu styku provedenému způsobem srovnatelným se souloží s jinou osobou, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.“
Pokud se někdo stane obětí tohoto trestného činu, doporučuje se před podáním trestního oznámení nejprve dojít na vyšetření k lékaři nebo do nemocnice. Obezřetné je pak pořízení fotodokumentace modřin, oděrků, ran a dalších poškození na těle, popřípadě důkazů v podobě roztrženého a poničeného oblečení. Když už je věc na policii, „vyšetřovatel buď hned, nebo následující den provede s poškozenou osobou výpověď. Následně se postupuje podle toho, jestli je pachatel znám, nebo ne,“ vysvětluje Michal Benčok. V závažnějších případech patří případ kriminální policii.
Zneužitá nezletilá dívka
Obětí sexuálního nátlaku mohou být kromě žen nebo mužů také děti. Za vše mluví případ znásilnění desetileté dívky, který řešila policie Moravskoslezského kraje. Do přízně nejmenované rodiny se vetřel podivný, neznámý „strýček“, který se nabídl, že bude hlídat děti. Rodiče těchto dětí neznámého muže v podstatě neznali. Později se prokázalo, že již byl v minulosti za sexuální zneužívání a znásilnění soudně stíhán.
Bohužel i tentokrát si našel oběť. Nejstarší dcerka odmítla ke strýčkovi dále chodit a tehdy se v myslích rodičů spustil alarm. Vše začala pečlivě a citlivě vyšetřovat policie a dokázalo se, co se doopravdy stalo. Pachatel dívku zneužil k sexuálním aktivitám, které nepatří do věku před patnáctým rokem. Vyšlo najevo, že došlo k opakovaným souložím a znásilnění, a tím ohrožení výchovy dítěte, jak se dočteme na policie.gov.cz.
Jak násilníka dopadnout a usvědčit
K tomu, aby policie dostihla pachatele, často vede celá škála důkazů. Jedná se třeba o fotodokumentaci, kamerové záznamy, výpovědi pachatele, svědky a poškozené osoby, ale také genetiku a testy DNA. „Pokud není většina výše uvedených důkazních prostředků, tak se policie a ostatní orgány spoléhají hlavně na výpověď poškozené osoby. Zde je často problém, pokud pachatel mlčí a odmítne vůbec vypovídat,“ vysvětluje Michal Benčok.
V případě trestného činu znásilnění se s pachatelem nikdo nepáře a neexistují žádné alternativní právní metody. „Buď je pachatel zproštěn viny, nebo je potrestán podmíněným či nepodmíněným trestem. Odklon v podobě podmíněného zastavení trestního stíhání na určitou zkušební dobu v těchto případech prakticky nepřichází v úvahu,“ uvádí Michal Benčok.
Je třeba zdůraznit, že sexuální aktivita bez souhlasu je znásilnění a oběti znásilnění nikdy nenesou vinu. Zároveň je důležité připomenout, že se jedná o trestný čin a pachatelé by měli být vždy hnáni k odpovědnosti.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Krycí jméno Mayer. Maniak, kterému novináři říkali profesor.