Ztělesněná destrukce. Ruský termobarický raketomet TOS-3 jako likvidátor všeho živého
Už termobarický raketomet TOS-2 Tosočka budil obavy Západu především z toho, že by mohl být na Ukrajině rozdílovou zbraní, nyní však Rusové přicházejí ještě se smrtonosnějším prostředkem, systémem TOS-3, který má především delší dostřel a zvýšenou ochranu. Ukrajina rozhodně v bezpečí nebude.
Agentura TASS zveřejnila video z vojenské ceremonie, kde nechybí nejnovější verze termobarického raketometu TOS-3 Drakon. Pro Rusko to znamená, že pokročilo dále ve svých schopnostech vyvinout účinný raketomet s obzvlášť destruktivní silou.
Destrukce zaručena
TOS-3 totiž přichází s některými novinkami, které jsou zároveň špatnou zprávou pro ruské nepřátele. Plamenometný tank, jak TOS-3 příznačně nazývá web Defence Express, disponuje na rozdíl od starších verzí ještě smrtonosnější schopností. Termobarická raketa s náloží o hmotnosti přibližně 50 kg vybuchne a v místě exploze činí teplota několik tisíc stupňů Celsia, což ve spojení s tlakovou vlnou přináší skutečně obrovskou destrukci, jak uvádí server The War Zone.
Vybrané cíle se prostě vypaří z povrchu zemského. Rusko tak u této i předchozích variant raketometu jednoznačně vsadilo na devastační účinek, navíc zbraňový prostředek si velmi dobře vede v boji v městském terénu, ale i jiném, například hornatém nebo více členitém.
Větší dostřel, větší ochrana
TOS-3, jehož první prototyp už spatřil světlo světa, rozvíjí bojové kapacity zejména v delším dostřelu, což v praxi znamená, že je schopen zničit vybrané cíle na vzdálenost 15 km. Dostřel raket varianty TOS-2, kterou Rusové už před časem nasadili do války s Ukrajinou, byl jen v rozmezí 3,5–10 km.
Zajímavá je skutečnost, že TOS-3 má snížený počet odpalovacích trubic. Zatímco TOS-1 měl 30 tubusů, TOS-2 měl 18, nejnovější varianta raketometu jich má jen 15. Ruská armáda pravděpodobně pracovala s tím, že více odpalovacích trubic, a tudíž i větší hmotnost by mohla ovlivňovat přesnost palby, vozidlu tak odlehčila. Dále byla nejnovější varianta vybavena pokročilým naváděcím systémem, dále bude rovněž možné zabudovat do TOS-3 ruský navigační systém GLONASS pro zpřesnění palby.
Konstruktéři se zaměřili při celkovém upgradu i na samotnou ochranu vozidla. To je nyní vybaveno speciální bezpečnostní klecí, která chrání raketomet před útoky sebevražedných dronů. Co se týče dalších parametrů, ty zůstanou podobné nebo stejné jako u starších verzí. V praxi to tedy znamená vozidlo ovládané třemi muži, s rychlostí 60 km/h a dojezdem 600 km.
Ukrajina může mít vážný problém
Jestliže Rusové spolu s TOS-2 nasadí i TOS-3, což se zdá být více než pravděpodobné, nemá Ukrajina srovnatelný prostředek, který by byl stejně účinný. V dělostřeleckých systémech má Rusko tradičně navrch, nejnovější přírůstek do rodiny TOS, který prošel výraznou modernizací, pak pro Ukrajinu nevěstí nic dobrého.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Britské námořnictvo může citelně oslabit, letadlové lodě Jejího Veličenstva mají problém vyplout.