Alzheimerova choroba je přenosná z člověka na člověka. Může za to hormon z mrtvých lidí

Lidé s Alzheimerovou chorobou potřebují stálou péči
zajímavost

Nepředstavujte si viry ani žádnou bakteriální infekci. Nic takového v případě Alzheimerovy choroby samozřejmě nehrozí, nemůžeme jít kolem nemocného a chorobu „chytit“. Přenos z člověka na člověka je možný pouze při velmi specifickém lékařském zákroku, který je navíc v mnoha zemích zakázán.

reklama

Odborníci vůbec poprvé identifikovali lidi s Alzheimerovou chorobou, jejichž onemocnění pravděpodobně vyvolala léčba, která je ovšem už po desetiletí zakázána. Alzheimerova choroba je částečně způsobena postupnou akumulací amyloid-beta a tau proteinů v mozku, které spouštějí události, jež vedou ke smrti mozkových buněk.

Je to první důkaz

V nové studii zveřejněné v časopise Nature Medicine lékaři a vědci upozorňují na to, že „semena“ těchto proteinů mohou být extrahována z jedné osoby a zasazena do jiné, což následně vyvolává onemocnění. Jde o vůbec první důkaz tohoto druhu. Ke zmíněnému přenosu však došlo v opravdu velmi specifickém lékařském kontextu. 

„Nepředstavujme si virovou nebo bakteriální infekci. Nemůžeme nemoc dostat tak, že budeme žít s někým, kdo Alzheimerovou chorobou trpí, nebo že se s ním budeme stýkat,“ vysvětloval na tiskové konferenci spoluautor studie doktor John Collinge, profesor neurologie na University College London.

Hormon pocházející z mrtvol

Vědci studovali ve Spojeném království osm lidí, kteří jako děti podstoupili speciální léčbu. V letech 1959 až 1985 dostávali lidský růstový hormon (hGH), který byl extrahován z mozků mrtvých lidí. Tento postup byl používán k léčbě nedostatku růstového hormonu – zejména v UK, USA a Francii – předtím, než byl v mnoha zemích v 80. letech minulého století zakázán a byl nahrazen syntetickými verzemi hGH.

Hormon pocházející z mrtvol byl zakázán, protože pacienti začali umírat na Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu (CJD) – takzvanou prionovou chorobu, která spouští akumulaci abnormálních proteinů v mozku. Snad nejslavnější prionová nemoc postihuje dobytek a je známá jako „nemoc šílených krav“ neboli bovinní spongiformní encefalopatie. Priony jsou proteiny, které působí jako „semínka“ nemocí a způsobují, že se zdravé proteiny „nakazí“.

Spojovala je jedna jediná věc

Vědci už dříve analyzovali mozky lidí, kteří zemřeli na CJD poté, co dostali hGH pocházející z mrtvol. Kromě známek CJD měli v mozku i amyloid-beta. Protože však zemřeli relativně mladí, nebylo jasné, zda se u nich rozvinuly příznaky Alzheimerovy choroby, nebo zda by byly maskovány příznaky CJD.

Samostatné posmrtné analýzy pacientů, kteří dostávali hGH pocházející z mrtvol, také naznačovaly, že by se Alzheimerova choroba mohla šířit tímto způsobem, ale až dosud to nebylo potvrzeno u živých lidí.

V nové, výše uvedené studii vědci zjistili, že pět z osmi pacientů mělo známky časného nástupu demence se symptomy začínajícími už ve věku 38 až 55 let. Tým také analyzoval proteiny v čiré tekutině, která obklopuje mozky a míchy pacientů, a našel další důkazy na podporu své diagnózy Alzheimerovy choroby. „Jejich jediným sjednocujícím rizikovým faktorem byla léčba hGH v dětském věku,“ vysvětlila během tiskové konference doktorka Gargi Banerjee, hlavní autorka studie a lektorka na University College London.

Zdroje: livescience.com, nature.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

KAM DÁL: Alzheimerova choroba: Poznáte ji i podle písma.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/alzheimerova-choroba-je-prenosna-z-cloveka-na-cloveka-muze-za-to-hormon-z-mrtvych-lidi-77115
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.