Češi jsou rekordmani ve spotřebě soli, ničí si ledviny
Hlavní hygienik Vladimír Valenta vyzval k rozumné spotřebě soli v potravinách, která u nás dosahuje až trojnásobku doporučeného množství. Do roku 2020 chce snížit spotřebu o 20 %.
Mnoho soli škodí
Zatímco Češi snědí denně až 16 gramů soli, tak evropský průměr představuje 8 - 12 gramů. Němci, Rakušané a Švýcaři se dostali na téměř optimálních 6 gramů. Dávka doporučená Světovou zdravotnickou organizací totiž představuje 5 gramů soli na den. Až 40 % populace trpí hypertenzí (vysokým krevním tlakem), kterou nadměrné solení zhoršuje. Zvyšuje se také riziko onemocnění ledvin, infaktu a dalších nemocí. "Povědomí o potřebě snižování spotřeby soli je potřeba šířit mezi veřejnost, restaurace a školní jídelny. Jde nám o nastartování dlouhodobé kampaně a dosažení zdravé spotřeby v doporučené dávce 5 gramů soli na den," říká hlavní hygienik Vladimír Valenta
Zdravá výživa školákům
Pomocí projektu Zdravá školní jídelna má být snížena spotřeba soli o 10 %. "Jednotlivé jídelny jsou vedeny lektory převážně z krajských hygienických stanic. Pořádáme kurzy pro pracovníky školního stravování. Cílem je vytvořit síť jídelen poskytujících zdravou vyváženou stravu," říká Anna Niklová ze Státního zdravotního ústavu.
Závislost na soli
Doc. Ing. Jiří Brát, CSc. z Potravinářské komory upozorňuje, že obsah soli v jídle lze snížit o 10 - 15 %, aniž by to ovlivnilo jeho chuť. Spotřebitel to tedy nepozná. "Sůl je do jisté míry návyková a proto je potřeba snižovat její obsah postupně. Jinak by hrozilo, že spotřebitel odmítne málo slané potraviny jíst. Příkladem jídla, které se bez soli obejde, jsou arašídy. Nesolené přitom nejsou k dostání, nebo jsou drahé. V restauracích nesolené arašídy nedostanete vůbec, protože sůl slouží jako prostředek ke zvýšené konzumaci nápojů," vysvětluje Jiří Brát.