Co jsme za národ? Nejvíce se bojíme uprchlíků, ale máme i své kladné stránky

Češi jsou v mnoha ohledech velice tolerantní. Nevadilo by jim mít za souseda Roma nebo Vietnamce, schvalují instituci registrovaného partnerství. Více jak polovina z nich ale někdy byla svědkem diskriminace. Ale ta migrace, to je velký problém...

reklama

Pojem migrace je v české společnosti vnímán negativně, lidé se bojí teroristického útoku (48 % dotázaných) a nelegální migranty by odmítali i za případného použití násilí (72 % respondentů). Méně tolerantní jsou Češi na trhu práce, 56 % z nich zastává názor, že český občan by měl mít při žádosti o práci přednost před osobou jiného etnika. Vyplývá to z průzkumu projektu Absolut Tolerance.

Jiná etnika? Žádný problém

Většině oslovených by nevadilo, kdyby byl jejich soused jiné etnické příslušnosti, například Rom nebo Vietnamec (rozhodně nevadilo uvedlo 23 %, spíše nevadilo 47 % respondentů), nebo kdyby to byl jejich spolupracovník (rozhodně nevadilo 33 %, spíše nevadilo 48 % respondentů).

Čechům také nevadí, pokud by jim jejich dítě oznámilo, že chce uzavřít sňatek s osobou jiného etnika, přáli by mu štěstí (42 %), menšímu procentu by to vadilo, ale jeho rozhodnutí by tolerovali (41 %) a dalším by to vadilo a snažili by se mu to rozmluvit (17 %). Valná většina z nich také podporuje inkluzivní vzdělávání dětí jiného etnika v českých školách. Ty by se dle jejich názoru měly vzdělávat ve společné třídě s českými dětmi bez rozdílu (83 %).

Tolerance u české populace naopak chybí v souvislosti s pracovním trhem. Češi se bojí, že jim občané jiného etnika budou brát práci. Z toho důvodu si myslí, že by měl mít občan České republiky na trhu práce přednost před osobou jiného etnika (56 %). Zaměstnavatel by tak měl při výběrovém řízení upřednostnit Čecha, i když by jeho schopnosti a kvality byly nižší.

Tolerantní jsou Češi i co se týče náboženského vyznání, u kterého by měl mít každý možnost svobodné volby (77 %). Navzdory těmto výsledkům však bylo 51 % respondentů někdy svědkem diskriminace, ať už na základě barvy pleti, náboženství, pohlaví, jazyka, věku nebo politických názorů.

Pro adopci homosexuálními páry

Podle výzkumu jsou Češi tolerantní i co se týče jiné odlišné sexuální orientace. Více jak polovině z nich by nevadilo, kdyby jim jejich dítě oznámilo, že je homosexuál (64 %). Podobné procento si také myslí, že by měl mít pár stejného pohlaví možnost adoptovat a vychovávat dítě (65 %). Instituci registrovaného partnerství u homosexuálních párů schvaluje 59 % Čechů, další by souhlasili, ale bez možnosti svatby v kostele (23 %), a 18 % s ní nesouhlasí.

S lidmi, kteří jsou homosexuální, vychází dotázaní úplně stejně jako s ostatními (82 %). Menšina vychází lépe s heterosexuály (9 %) a nemůže homosexuály vystát (4 %). Někteří však s homosexuály vychází lépe než s heterosexuály (5 %).

Migrace a terorismus

Češi mají z fenoménu migrace strach. Vnímají ho negativně a bojí se zejména o svoji bezpečnost a bezpečnost svých dětí (44 %). Dále se obávají, že v Evropě zavládne vláda islámu (24 %). Velká část lidí však pojem vnímá neutrálně (22 %) a nemají ho spojený s negativními ani pozitivními emocemi.

Se strachem z migrace je spojená i obava z nelegálních migrantů a teroristického útoku v České republice. Češi si myslí, že nelegální migranty by měl stát odmítat i za případného použití násilí (72 %), teroristického útoku v České republice se bojí 48 % dotázaných.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/co-jsme-za-narod-nejvice-se-bojime-uprchliku-ale-mame-i-sve-kladne-stranky-45426
reklama
#průzkum #češi #migrace #uprchlíci #tolerance
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.