Děti neumějí zacházet s penězi. Kdy je čas naučit je finanční gramotnosti a jak je to s kapesným?

Kdo by nechtěl naučit své děti zdravému vztahu k penězům? Nevíte ale, jak na to a kdy začít? Přinášíme několik základních pravidel, jejichž dodržování vám pomůže. V budoucnu se tak třeba nedočkáte nepříjemných překvapení.

reklama

Mnoho rodičů řeší, jestli debaty o penězích začít, nebo je raději odložit na dobu, "kdy bude dítě starší". Faktem je, že zatěžovat je nějakými starostmi samozřejmě nemá smysl. Ale snažit se o to, aby dítě mělo odmalička pojem o tom, co peníze vlastně znamenají, a postupně se dozvídalo o jejich ceně, to není vůbec k zahození.

Začněte odmalička hrou

Většinu svých návyků, pozitivních i negativních, si člověk začíná budovat již v raném dětství a týká se to i zacházení s penězi. O penězích se nebojte s dětmi mluvit odmalička. Již od raného věku s nimi diskutujte o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a k čemu jsou dobré.

Ona i další odborníci z oboru se shodují, že je dobré s dětmi mluvit i o konkrétních věcech jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček. Vhodná forma komunikace o financích je pro děti hra. Můžete zvolit některou tradiční zábavnou hru o peníze, které nahradí žetony, nebo si vymyslet a nakreslit hru a peníze vlastní.

Otevřenost je základ

O financích s dětmi mluvte otevřeně. Vaši potomci by si měli do života odnést zejména povědomí o reálné hodnotě peněz a pochopit, odkud se peníze v domácnosti a v peněženkách rodičů berou. S tím souvisí i poznání, že zásoba peněz není neomezená a že na to, co se nám líbí, musíme nejdříve pracovat.

Mnoho rodičů raději podlehne a vydá peníze navíc, než aby dítěti věnovali další čas. A to je samozřejmě špatně.

Důležité je zaměřit se i na varování před špatnými návyky, vštípit dítěti to, čemu se má vyhnout, aby v budoucnu neskončilo ve finančních problémech. Nebylo by první ani poslední, kdo se do nepříjemné situace dostal. Vhodné je tedy tomuto předcházet.

Kapesné je praktickým cvičením

S kapesným je dobré začít co nejdříve. Je praktickým cvičením nakládání s financemi. Kapesné je fajn dávat dětem co nejdříve. Začněte klidně s pár desítkami korun na zmrzlinu nebo bonbóny, ale dávejte je dítěti pravidelně. Právě pravidelný měsíční příjem totiž dítě poučí o hodnotě peněz. Když vše utratí hned první den, bude muset na další počkat do příštího kapesného.

Jedním ze zásadních faktorů je nenechat se "ukecat". V reálu si dítě po utracení celého kapesného přijde pro další peníze, důvody mohou být všelijaké. Je však dobré vydržet a vysvětlovat (klidně i několikrát stále dokola), proč k situaci došlo a jak ji v budoucnu neopakovat. Může se to zdát jako jednoduchá věc, ale v praxi mnohdy opravdu není.

Jděte příkladem

Odborníci na výchovu i finanční experti se však shodují, že nejhorší vliv může mít na dítě špatný příklad rodičů. Pokud dětem totiž vyprávějí o dobrém nakládání s penězi, a pak se sami lehkovážně zadlužují a zápasí s plánováním rodinných financí, je pravděpodobné, že podobné problémy budou mít v dospělosti i jejich potomci. Vlastní dobrý příklad je zde tedy základem všeho snažení.

Děti by si tedy měly začít osvojovat základy nakládání s penězi odmalička a soustavně. Nejprve hravou formou, pak formou pravidelného kapesného, se kterým budou hospodařit. Pokud si totiž zvyknou, že peníze za vysvědčení nebo od babičky se hned utratí, mohou si pak nést tento zlozvyk dále do života a položit tak základy budoucích problémů s penězi. Ač se tyto věci mohou zdát jako fráze a říkáte si, že to přeci všechno víte, hlavní je to, co opravdu uděláte, až situace nastane.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/deti-neumeji-zachazet-s-penezi-kdy-je-cas-naucit-je-financni-gramotnosti-a-jak-je-to-s-kapesnym-54816
reklama
#dítě #děti #peníze #finance #problémy #rodiče #vysvětlování #gramotnost
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.