Doktor Štěpán Machač: Endometrióza končí i chirurgickým zákrokem

Endometriózou trpí zhruba 6-10 % žen v plodném věku, přičemž ročně je v ČR s tímto onemocněním hospitalizováno zhruba 1 800 pacientek

Endometrióza ještě nutně nemusí znamenat nemožnost počít dítě. Jak je to vlastně v reálu s touto nemocí a jaké jsou možnosti žen ji řešit?

reklama

Endometriózou trpí zhruba 6-10 % žen v plodném věku, přičemž ročně je v ČR s tímto onemocněním hospitalizováno zhruba 1 800 pacientek. Jejich počet každým rokem mírně stoupá. Endometrióza je chronické onemocnění, jehož příčina dosud nebyla přesně zjištěna.

Jejími příznaky jsou bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku, poruchy menstruačního cyklu a také neplodnost. Díky asistované reprodukci ale ani ženy s vážnými formami endometriózy nemusí ztrácet naději na založení rodinny.

Troška historie

Endometriózu poprvé popsal v roce 1860 vídeňský patolog a rodák z Hradce Králové Karel Rokitanský. Ale ani dnes, po více jak 150 letech, stále nevíme, proč některé ženy endometriózou trpí. S chronickou pánevní bolestí přitom do ambulance gynekologa přichází až 10 % žen. Mnohé z nich před touto návštěvou absolvují rozsáhlá vyšetření u jiných specialistů a opakovanou a zbytečnou antibiotickou léčbu jen proto, že je endometrióza v diagnostice chronické bolesti opomíjena. 

U čtvrtiny neplodných žen je příčinou neplodnosti právě endometrióza. Včasné řešení problému a návštěva specializované kliniky zvyšuje šance na otěhotnění.

Rozpínavá děloha

"Zdravotní problémy při endometrióze způsobují ložiska děložní sliznice, která se začnou objevovat jinde než v děloze, nejčastěji na pobřišnici v oblasti pánve, na vaječnících či vejcovodech, ale mohou se vyskytnout v podstatě všude kromě sleziny a srdce," popisuje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic Olomouc.

Příčina onemocnění není zatím jasná, teorií je více. Nejčastěji to bývá odchod menstruační krve nejen klasicky pochvou, ale i zpětně vejcovody do dutiny břišní, kde se části děložní sliznice uchytí a vznikají tak ložiska endometriózy. Tuto teorii podporují studie, z nichž vyplývá, že endometriózou trpí zejména ženy, jež menstruují v krátkých intervalech za sebou nebo mají menstruaci silnou a delší než 7 dní. Častější výskyt endometriózy byl zjištěn také u žen s omezenou či žádnou možností odtoku menstruační krve. Na vzniku endometriózy se podílejí také imunologické, genetické a hormonální faktory.

Úspěšnost asistované reprodukce je mnohem vyšší, pokud ji žena podstoupí do svých 35 let. Naději nemusí ale ztrácet ani starší ženy. Dle platné legislativy může žena v České republice podstoupit léčbu neplodnosti pomocí asistované reprodukce až do věku 49 let.

Neplodnost způsobená endometriózou

Podle umístění ložisek má endometrióza několik různých forem, přičemž plodnost ženy ovlivňuje na třech úrovních. První je hormonální, kdy se díky postižení vaječníků nedostatečně tvoří ženské hormony. Otěhotnění dále endometrióza brání i mechanicky. Zánětlivé změny způsobují jizvení a srůsty v dutině břišní. A do třetice působí nemoc lokálně. Nepohyblivé vejcovody nejsou schopné správně zachytit vajíčko uvolněné při ovulaci a jizvení vejcovodu může bránit transportu oplozeného vajíčka.

"U mírnějších forem endometriózy je nejlepším způsobem léčby nejprve podání hormonální terapie. Úspěšnost této léčby je vysoká, nicméně u 25-50 % pacientek se do jednoho roku po vysazení léčby mohou obtíže opakovat. V závažnějších případech přistupujeme k chirurgickému zákroku,“ říká MUDr. Štěpán Machač.

Šance otěhotnět se u zdravých žen pohybuje mezi 15-20 % během jednoho cyklu, u žen s endometriózou pak v rozmezí 2-10 %. Proto se při léčbě neplodnosti způsobené endometriózou využívají metody asistované reprodukce. Vhodnou metodu zvolí lékař podle toho, jakou formou endometriózy pacientka trpí. "Nejčastěji se u žen postižených endometriózou provádí metoda IVF, kdy je vajíčko oplodněno spermií mimo tělo ženy a poté zavedeno do dělohy," popisuje MUDr. Štěpán Machač.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/doktor-stepan-machac-endometrioza-konci-i-chirurgickym-zakrokem-37674
reklama
#zdraví #umělé oplodnění #lifetstyle #neplodnost #endometrióza #neplodné ženy
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.