Dovolená se psem: Lidé si často neuvědomují, čím vším svého miláčka fyzicky i psychicky trápí, říká chovatel

Pes vám neřekne, že se necítí dobře. Jeho pohodlí je na vás
Pes vám neřekne, že se necítí dobře. Jeho pohodlí je na vás

Do kempu, hotelu, penzionu nebo na vlastní chalupu. Domácí mazlíčci mohou na dovolenou nejen v tuzemsku, ale i za hranice. Jak si poradit s jejich převozem, na co nezapomenout a na co si dát pozor v parných dnech? A co dělat, když musí zůstat nějakou dobu sám doma?

reklama

V každém případě je třeba vždycky přemýšlet, než začneme konat. „Lidé si často myslí, že když psa zavřou do klece, je hrozně spokojený. Fakt není. Záleží na plemenu i povaze zvířete, ale například v zavazadlovém prostoru letadla může neskutečně trpět. Jak psychicky, tak i fyzicky. Jestli to jen trošku jde, zvolte auto, to je menší zlo,“ řekl Čtidoma.cz chovatel Eduard Kotěra.

„Už jen to, že v letadle nemáte o psovi přehled, nemůžete reagovat na případné problémy, je dost špatné. A vezměte si, jak tohle asi prožívá to zvíře? Najednou ho někam zavřete, je v neznámé situaci,“ doplňuje Kotěra. 

Není dobré, aby pes byl sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné pro jeho psychiku i ze zdravotního hlediska. Nemůže se vyprázdnit. Delší zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře. 

Zvíře v autě na volno určitě ne

Samozřejmě ani automobilová přeprava nemusí být úplně v pohodě, dá se ale spoustě věcí předejít. Je samozřejmě důležité dbát na dodržování pravidel silničního provozu, ale také na pohodlí vašich čtyřnohých přátel. Rozhodně není ideální nechat zvíře v autě zcela na volno. Z hlediska bezpečnost a také co se týče případné pokuty.

Jak tedy při převozu zvířat v autě neohrozit sebe ani čtyřnohé společníky? „Abychom dojeli všichni bezpečně, máme pro mazlíčky k dispozici celou řadu produktů. Lze využít přepravku, klec nebo také popruhy,“ vyjmenovává odbornice PetCenter Patrika Březinová.

Popruhy

  • Jejich použití je snadné, konec popruhu je kompatibilní se zámkem bezpečnostního pásu, jeho druhý konec připnete na postroj na zvířeti. Nebo je tu varianta přímo kompletního setu i s postrojem.
  • U malých plemen je zde možnost přepravního boxu na zadních sedačkách, přidělaného tříbodovým pásem. Zde je důležité vybírat kvalitní přepravky, které v případě autonehody udrží vašeho mazlíčka.
  • „Pokud jsme majiteli větších plemen, je vhodné přemýšlet nad přepravou v zavazadlovém prostoru automobilu,” upozorňuje Březinová.

Přepravky

  • Typy přepravek – klec, autobox/plastová přepravka, látková přepravka (tzv.: kennelka).
  • Velikost přepravního boxu vybíráme takovou, aby se v ní zvíře mohlo pohodlně otočit a postavit. Šířka by měla být dvojnásobkem šířky psa, výška by měla odpovídat celkové výšce psa. Samozřejmě musíme myslet na to, aby se přepravka zároveň vešla do kufru auta.
  • Ať už je zvíře v kleci nebo v přepravce, je vždy vhodné myslet na podložku, která bude snadno omyvatelná, ale zároveň pohodlná. Vhodný může být třeba pelíšek z nepropustného materiálu.
  • Přeprava v přepravním boxu nebo kleci má tu výhodu, že zvíře má svůj prostor, kde si může odpočinout. Zároveň pokud přepravujeme více zvířat, je to možnost, jak zamezit případnému konfliktu.

V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení a kamera. 

Pes sám v autě? To nikdy!

Pokud vyrazíme na cestu v teplé dny, je vhodné ji podnikat v ranních hodinách nebo naopak večer, kdy teploty nejsou tak extrémní. Je jasné, že si někdy musíme odskočit, dokoupit zásoby, natankovat...ale v žádném případě bychom neměli psa nechávat samotného v autě ani na chvilku.

„Teplota v autě se může zvýšit během několika chvil až o 20 °C! To znamená, že v něm může být až 50 °C i více. V takovém případě může pes zemřít v řádu desítek minut,“ upozorňoval pro Čtidoma.cz odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Podle něj nepomůže ani voda, ani pootevřené okénko. „Pes má úplně jinou termoregulaci než člověk. Pro termoregulaci využívá především jazyk a dutinu ústní tím, že vydechuje horký vzduch a vdechuje chladnější. Nemá možnost se potit jako člověk, čímž se termoregulace v horku výrazně komplikuje. Proto je jediné možné řešení psa v autě v horku prostě nenechávat a plánovat si cestu tak, abychom ho mohli vzít vždy s sebou,“ dodal pro Čtidoma.cz Pučálka.

KAM DÁL: Avokádo je hvězdou zdravých potravin, bojuje s rakovinou i leukémií. Proč nikdy nevyhazovat pecku?

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/dovolena-se-psem-lide-si-casto-neuvedomuji-cim-vsim-sveho-milacka-fyzicky-i-psychicky-trapi-rika-chovatel-65623
reklama
#cestování #zvířata #pes #přeprava zvířat #dovolená se psem
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.