Inkontinence: Moč může ženě unikat už při zasmání. Urologové vysvětlují, jak ji léčit a předejít strachu z ostudy
Pocit vlastního selhání, ale i předčasné smíření se stárnutím. Přestože se s inkontinencí potýkají desítky tisíc Čechů, toto jsou jen některé z důvodů, proč je pro řadu z nich téma nechtěného úniku moči stále zapovězené. I proto se podle lékařů do ordinace vydá jen asi třetina pacientů, kteří problémy trpí. Úniky moči jsou přitom ve velké části případů řešitelné a nemusí lidem negativně ovlivňovat život.
Neléčená inkontinence pacienty postupně stále více omezuje. „Až třetina dospělých žen někdy trpí tzv. stresovou inkontinencí, kterou vyvolává zvýšení nitrobřišního tlaku. Ten se projeví ve chvíli, kdy žena kýchne, zasměje se nebo se prudce pohne, což způsobí únik moči,“ vysvětluje prof. MUDr. Jan Krhut, Ph.D., z Urologické kliniky FN Ostrava. „Asi 10–16 % dospělé populace bez ohledu na pohlaví trpí tzv. urgentní inkontinencí, tedy náhlým pocitem nucení na močení, který v případech, kdy není nablízku toaleta, končí únikem moči,“ dodává.
Sedavé zaměstnání, obezita i porod
Přestože je inkontinence tak rozšířeným problémem, musí urologové stále bojovat se stigmatem a mýty, které toto onemocnění provází. „Nejčastěji se pacienti za únik moči jednoduše stydí, a proto se k lékaři vůbec nevydají. Mnohdy také mají za to, že je inkontinence známkou stárnutí, a řeknou si: Co bych taky chtěl v tomhle věku. Pravda je ale taková, že v převládající většině případů je možné jim pomoci,“ říká MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
„Inkontinence může mít celou řadu příčin. U stresového typu k ní může přispět například sedavé zaměstnání, obezita, případně také porod. Urgentní inkontinence je pak pravděpodobně způsobena poruchou nervového vnímání aktuální náplně močového měchýře. Přesnou příčinu této poruchy ale zatím neznáme.“
Léčba existuje, možností je více
Prvním krokem při léčbě obou typů inkontinence je podle odborníků změna životního stylu – je vhodné zbavit se kilogramů navíc a omezit pití sycených nápojů, jako jsou limonády nebo pivo. „Alkohol, zejména tvrdý, způsobuje nadměrnou aktivitu močového měchýře. Podobně funguje také káva,“ říká prof. Krhut. U stresové inkontinence pak podle něj léčba spočívá v posilování svalů pánevního dna, případně lékaři pacientce navrhnou operační řešení spočívající v implantaci tzv. pásky. Ta pak poskytuje podporu močové trubice a udržuje ji uzavřenou během zvýšení nitrobřišního tlaku při kýchání, kašlání nebo ohýbání.
„Urgentní úniky moči lze omezit léky na snížení aktivity močového měchýře, případně lze využít nebolestivé neuromodulace, tedy šíření nervových vzruchů pomocí externích přístrojů. U těžkých případů mohou lékaři implantovat neurostimulátor, který následně pomáhá trvale ovládat močový měchýř, podobně jako kardiostimulátor trvale ovlivňuje činnost srdce. U nejzávažnějších forem inkontinence pak lze operativně zvětšit močový měchýř.“
Následují další obtíže
Podle urologů sice úniky moči většinou nevedou k vážnějším zdravotním potížím, ale ani tak by je pacienti neměli brát na lehkou váhu.
„Říkáme, že inkontinence člověka nezabije fyzicky, ale zabíjí jeho život. Bavíme se o desítkách tisíc lidí. Omezuje je v aktivitách, jako je sport nebo cestování, při častějších potížích může způsobovat například opruzeniny kolem genitálií. Zvláště u starších lidí pak evidujeme případy, kdy upadnou při snaze rychle se dostat na toaletu, dojde ke zlomenině – a ta pro ně může být fatální. I proto je důležité nebát se návštěvy lékaře a začít potíže řešit včas,“ apeluje MUDr. Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM.
KAM DÁL: Doktor Horčička: Inkontinence nemusí být neřešitelný problém, je ale třeba překonat stud.