Kouzelné bezinky mohou přivodit i velké zdravotní potíže. Lahodný likér ale neublíží
Snad každý z nás najde někde ve svém okolí bezový keř, který se právě nyní barví do tmavě vínové. Bezinky dozrávají, a tak je nejvyšší čas zapřemýšlet, jak je využijeme letos. Zvolme pro změnu i jiné zpracování než sirup. Třeba takový bezinkový likér je doslova pochoutka. Na jednu věc si ale musíme dát pozor, jinak nás mohou bezinky dokonce otrávit.
Černý bez, jak jistě víme, nabízí velké množství léčivých možností. Kdo nestihl na jaře nasbírat a nasušit jeho květy třeba na čaj, tomu dá bez možnost reparátu ještě na podzim, tedy právě nyní. Dozrávající bezinky navíc nabízejí různá zpracování a žádné z nich rodinu nezarmoutí. Je jen třeba pamatovat na jedno pravidlo.
Pozor na možné problémy!
Bezinky je možné konzumovat jen a pouze po tepelné úpravě nebo po usušení, a to ještě jen ty opravdu dokonale zralé. Proč a co by se jinak mohlo stát? V případě, že natrháme větší množství ne zcela zralých plodů, přineseme si domů kromě jiného i sambunigrin, který patří mezi tak zvané kyanogenní glykosidy, dále pak jisté přírodní projímadlo a další látky. Ty mohou v těle dětí a citlivějších lidí místo pomoci způsobit poměrně velké problémy. Proto při sběru bezinek dobře zvažujte, které opravdu utrhnete. Vyhněte se také ujídání přímo z keře, jako jsme zvyklí třeba při trhání třešní.
Bezinky pro celou rodinu
Jak můžeme třeba už letos zpracovat bezinky tak, aby chutnaly opravdu celé rodině? Sirup je klasika, džem jistota, ale co třeba takový kávový likér? Ani jeho příprava přitom není příliš složitá a třeba letos ochutná bezinky dokonce i hlava rodiny… Jak na to? Recept je jednoduchý. Na dva díly bezinek budeme potřebovat po jednom dílu vody a cukru a půl dílu alkoholu. Velmi dobře poslouží třeba rum. A protože jde o likér kávový, můžeme si hned dát vařit vodu na hrnek silné kávy…
Jednoduchý likér
Ani postup není nijak složitý. Bezinky zkrátka tak jako při každém jiném zpracování otrháme, omyjeme a asi 20 minut povaříme ve vodě. Vychladlou vodu přecedíme, bezinky buď rozmačkáme a propasírujeme přes velmi jemné síto vyložené plátnem, lépe ale promačkáme přes látku. Poté do vzniklé šťávy přidáme všechen cukr a dáme znovu vařit. Teď už bude stačit jen 5 - 7 minut varu a než hrnec odstavíme z plamene nebo z plotny, přidáme do šťávy podle chuti kávu, ale neměli bychom to přehánět. Postačí dvě polévkové lžíce na litr šťávy.
Alkohol až nakonec
Teď už zbývá jen poslední krok. Do mírně zchladlé již kávou ochucené šťávy přidáme připravený alkohol. Je hotovo. Likér necháme vychladnout a slijeme do dokonale čistých sklenic k uložení. Jestli ale přijde návštěva, můžete si být jisti, že bezinkový likér ve spíži dlouho nevydrží.
Děti uvítají džem
Co když nejste právě milovníky alkoholu? Pak se jistě vyplatí bezinky zpracovat třeba na džem, do kterého přidáme i jablka, která možná právě dozrávají i na vaší zahradě. Stejně jako výroba likéru není ani příprava džemu žádná velká věda. Na kilogram bezinek budeme potřebovat dvojnásobnou hmotnost jablek, dva citróny na šťávu a 1 kilogram cukru.
Jablka oloupeme, rozvaříme a prolisujeme přes síto. Do takovéto “kaše” přidáme otrhané a omyté bezinky a znovu vše rozvaříme. Pak už přijde čas na přidání cukru a po dalších 15 minutách pak i na citrónovou šťávu. Pokud se vše podaří - a jistě, že to tak bude - uvidíte brzy, jak na lžičce, kterou do džemu namočíte, začne směs krásně želírovat. A to je nejlepší důkaz toho, že se práce podařila a džemem můžeme naplnit připravené dobře vymyté sklenice. Budeme tak mít na zimu nejen dobrý, ale také velmi zdravý džem, který si určitě zamiluje celá rodina.
Zdroj: Henschel, Plané rostliny k jídlu
KAM DÁL: Nehty vám prozradí, v jaké jste kondici a jestli tělu neschází nějaké vitamíny.