Lanýže: Černé diamanty, za které se platí zlatem. Jedna z pěstíren je i na jižní Moravě
Lanýže přitahují kuchaře i gurmány z celého světa. Milióny lidí po celém světě touží po jejich nalezení, někteří se je snaží i pěstovat. Jejich aroma je zkrátka nezaměnitelné. A možná i proto se jejich ceny šplhají mnohdy do závratných částek. Lanýžové farmy nalezneme po celém světě, jednou z nich je i ta v nenápadné obci Blatnička na jižní Moravě.
Aroma lanýžů je velmi silné, s tóny připomínajícími např. petrolej, které je mnohým poměrně nepříjemné. Odborníci na lanýže se ale v jednom jisto jistě shodují - jejich chuť je nenahraditelná a není podobná snad ničemu.
Hledají vycvičení psi i prasata
Silné aroma, kterým lanýže disponují, jsou asi jediným možným způsobem, podle čeho lze lanýže najít. K hledání se využívají nejen speciálně vycvičení psi, ale i prasata. Ta dokážou, díky svému výbornému čichu, najít lanýže i více než čtvrt metru pod zemí, a to navíc v pravý čas - kdy jsou ideálně zralé a tedy aromaticky nejsilnější.
V Česku za 90 tisíc, jinde i za miliony
Lanýžů je obecně několik druhů. Mezi nejdražší lze řadit ty bílé, které se vykupují od sběračů za zhruba 30 tisíc korun za kilogram. V Česku se může tato cena ale vyšplhat i na trojnásobek. „Cena se neurčuje jen podle druhu lanýžů, ale také podle jejich velikosti. Čím větší jsou, tím jejich cena samozřejmě roste. Je to podobné jako u diamantů, i proto se ostatně lanýžům říká diamanty kuchyně,“ přibližuje kulinářský specialista Jakub Horák.
Jedna z mála českých novodobých farem leží i na jižní Moravě, konkrétně v kopcích nenápadné vesničky s názvem Blatnička. Hospodářství je podle majitele Martina Smetany jediným producentem sazenic dřevin naočkovaných lanýži v ČR. "Lanýže si většina z nás představuje jako luxusní potravinu jen pro vyvolené. Přitom už ze 16. století existují písemné zmínky o sbírání lanýžů - např. na západním Slovensku. Spoustu receptů na lanýže nabízí i dobové kuchařky z 18. nebo 19. století. Je tedy evidentní, že byly už v této době běžnou součástí jídelníčku našich předků," vysvětluje Martin Smetana.
Cílem české farmy je navázání tradic
Na bohatou historii chce nyní farma na jižní Moravě navázat. "Rozhodli jsme se obnovit u nás v Česku zašlou slávu lanýžů. Máme u nás dva druhy - lanýže letní a lanýže s druhovým názvem Borchiův. Pokud se nám vše podaří, první lanýže budou v prodeji za dva nebo tři roky," uzavírá Smetana, který sazenice stromů naočkované sporami lanýžů i prodává.