Lékaři muži vytáhli z břicha pět živých červů. Stejně na tom může být každý, kdo jí ryby

Lékaři se nestačili divit, co že to má muž v břiše
zajímavost

Představte si, že jdete na běžný zákrok do nemocnice, během kterého vám však lékaři začnou z těla vytahovat ohavné parazity. Podle odborníků to přitom není až tak neobvyklé a „šanci“ na podobný nález má mnoho z nás. Může za to motolice žlučová parazitující v játrech člověka, prasete, šelem a potkanů.

reklama

Když šel muž v Číně na rutinní zákrok, jeho lékaři se nestačili divit. Pomocí malé kamery vložené do břicha sedmdesátiletého chlapíka, kterému měli odstranit nádor v rámci léčby rakoviny tlustého střeva, objevili v jeho žlučových cestách pět velkých hnědých parazitických červů. Tělo tyto orgány používá k produkci, ukládání a vylučování žluči – žlutozelené tekutiny, která napomáhá trávení tuků.

„Rakovina tlustého střeva je vůbec nejčastější nádor trávicího traktu. Je dlouhé metr a půl, což představuje velké riziko. Navíc většinu nádorů nelze z dlouhodobého hlediska rozpoznat. Prvotní příznaky člověk snadno přehlédne, například barva a konzistence stolice většinu lidí bohužel neznepokojí,“ vysvětlil pro Čtidoma.cz specialista Ivan Morávek.

Mohou za to ryby a krevety

Doktoři u muže z Číny zvířátka extrahovali a identifikovali jako Clonorchis sinensis, běžněji známá jako motolice žlučová. Podrobnosti o svém nálezu lékaři zveřejnili v New England Journal of Medicine. Tento druh motolice se běžně vyskytuje ve východní Asii a východním Rusku, ale případy byly hlášeny třeba i z USA. Odhaduje se, že na celém světě je více než 200 milionů lidí ohroženo infekcí.

Člověk se nakazí Clonorchis sinensis po požití larev parazitů. Obvykle se to stane, když lidé jedí syrové nebo nedovařené sladkovodní ryby nebo krevety v oblastech, kde se C. sinensis vyskytuje. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se lidé mohou nakazit v důsledku konzumace kontaminovaných ryb dovezených z endemických oblastí.

Dožívají se až 30 let

Jakmile se larvy dostanou do trávicího systému, vynoří se z váčkovitých kapes v tenkém střevě a poté migrují do žlučových cest, které zahrnují játra, žlučník a žlučovody. Játra produkují žluč, kterou žlučník ukládá a žlučovody transportují do tenkého střeva.

Většina lidí infikovaných C. sinensis má v těle malý počet červů, takže nepociťují žádné příznaky. Vyšší počet červů však může způsobit bolesti břicha, hlavy a závratě. Pokud se neléčí, parazit může strávit zbytek života v těle, někdy se dožije až 30 let a způsobí vážné příznaky, jako je zvětšení jater a podvýživa.

Zkoumali mu žlučové cesty

Lékaři obvykle diagnostikují infekci C. sinensis po identifikaci vajíček parazita ve stolici pacienta. V případě Číňana však žádná vajíčka nalezena nebyla. Místo toho muž podstupoval cholangioskopii, v rámci které lékaři pomocí dlouhé tenké trubice s kamerou uvnitř zkoumali žlučové cesty.

Lékaři plánovali provést operaci, aby mu odstranili nádor a žlučník, když narazili na slizké překvapení. Všechny červy tedy odstranili a předepsali mu antiparazitika, aby se infekce zbavil. Začal také chodit na chemoterapii, která je nutná k léčbě rakoviny tlustého střeva. „Tomuto druhu rakoviny se dá částečně předcházet zdravým životním stylem. Zejména jde o hmotnost člověka a vyváženou a pestrou stravu. Důležitý je také pravidelný pohyb. A samozřejmě omezit alkohol a kouření,“ dodal pro Čtidoma.cz Ivan Morávek.

Zdroje: cdc.gov, ncbi.nlm.nih.gov, nejm.org, livescience.com

KAM DÁL: Nový příznak nemoci covid-19: Dívka musela na tracheostomii, z krku jí vyvedli trubici.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/lekari-muzi-vytahli-z-bricha-pet-zivych-cervu-stejne-na-tom-muze-byt-kazdy-kdo-ji-ryby-76828
reklama
#nemoci #zdraví #rakovina tlustého střeva #operace
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.