Lékárníci varují: Alkohol způsobuje kocovinu!
„Nejlepší doporučení, jak se vyhnout kocovině, je samozřejmě: nepít,“ říká vedoucí internetové lékárny Lucia Kulichová.
V astmosféře bujarých oslav se však často přejídání a pití alkoholu nevyhneme. Co když nám z toho bude špatně? „Pokud už jsme vypili trochu víc alkoholu, těsně před spaním je dobré vypít minimálně litr obyčejné vody s citronem a druhý den si dát silný vývar nebo česnečku a proplachovat se vodou nebo detoxikačními čaji s obsahem ostropestřce, pampelišky, klanoprašky nebo jejich směsí,“ doporučuje Lucia Kulichová ze společnosti sLéky.cz.
Štěstí přeje připraveným
Mnozí z nás přemíru alkoholu zvláště na silvestrovských oslavách mohou předem očekávat a také se proto řádně připravit. „Z volně zprodejných doplňků stravy je možné doporučit těsně před užitím alkoholu a bezprostředně po něm AntiEthanol,“ radí Lucia Kulichová.
Kyselina se nic neptá, tiše žere nebo leptá
Alkohol zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny a tím způsobuje pálení žáhy, říhání a nevolnosti. „V takovém případě nám pomohou antacida, z volně prodejných léčiv patří mezi nejznámější Rennie, Gaviscon nebo Talcid,“ říká Lucia Kulichová.
Co s přecpaným břichem?
Při vánočních svátcích a novoročních oslavách se také dostavují problémy z nadměrné konzumace jídla. „Nejčastější je dyspepsie, tedy poruchy trávení v oblasti trávicího traktu, a flatulence neboli zvýšený odchod střevních plynů,“ vyjmenovává Lucia Kulichová. Na žaludeční nevolnosti je určeno Motilium, který urychluje pohyb trávicího ústrojí. Proti plynatosti a nadýmání se doporučuje Espumisan, Degasin nebo Regumisan. Pro lepší zpracování tuků, škrobů a bílkovin je vhodný Pancreolan forte, Panzynorm nebo Pangrol.