Naučte se rozumět svým pokojovkám: Co dělat, aby vydržely krásné a zdravé celou zimu až do jara?

Pokojovky potřebují pro dobré přežití zimy správné podmínky. Naučte se jim rozumět
Pokojovky potřebují pro dobré přežití zimy správné podmínky. Naučte se jim rozumět

Je to tady zase - začátek topné sezony s sebou nese také nutnou změnu péče o pokojové rostliny. Pokud bychom se totiž změně ročního období, které se promítne i do podmínek v našem bytě, nevěnovali, mohlo by se snadno stát, že se na jaře už nebudeme mít o co starat. Stačí málo a květiny nám doslova uchřadnou před očima. Jak se o ně tedy v zimě nejlépe postarat? 

reklama

Předně si musíme uvědomit, že pokojové rostliny nebudou nadšeny z tepla domova, které si tak rádi dopřáváme my, lidé. Rozhodně raději přivítají teploty mírně nižší, tedy kolem 18 °C, než přetopený obývák. Ideální samozřejmě je, když si můžeme dovolit vyčlenit jim jednu světlou místnost, kde jim přizpůsobíme intenzitu vytápění. Ale co si budeme povídat, tolik prostoru má jen málokdo.

Hledání nejlepšího místa

Pokud tedy rostliny musí sdílet místnosti s námi, pokusíme se jim alespoň najít ideální místo. Nejlépe co nejblíže k oknu, ale na druhou stranu by neměly stát přímo u radiátoru nebo na parapetu, pod nímž je topení umístěno. Zkusme tedy najít i jinou variantu - závěsy, police na zeď, ke koupi jsou také různé poschoďové police, které se dají postavit poblíž okna. Tam bude rostlinám nejlépe. 

Některé rostliny se obejdou po celou zimu prakticky bez zálivky. Typickým příkladem jsou sukulenty
Chladnomilné palmy stačí zalít jednou za měsíc, teplomilné se o vodu připravit nenechají, stejně ale zálivku omezíme. Stejně se chováme i v případě stálezelených listem okrasných rostlin.

Pozor na průvan, je smrtící

Další moment, na který si musíme dát velký problém při zimním soužití s rostlinami, je průvan. I krátké větrání, které donese do místnosti mrazivý nebo velmi chladný vzduch, může rostliny nenávratně poškodit. Proto je třeba naše zelené společníky raději na dobu větrání přemístit do bezpečí. 

Pozor na vodu

Stejně jako světlo a co nejideálnější teplota v zimě, ještě více než v létě, je důležitá správná zálivka. Rostliny samozřejmě nesmí usychat, na druhou stranu ale přelévání škodí úplně stejně. Proto je dobré investovat do vlhkoměru, který jasně ukáže, zda není substrát v květináči převlhčený. Pokud jej nemáme, zkusíme vlhkost zeminy alespoň prstem. Každopádně se musíme zbavit pocitu, že případné vadnutí rostliny může být způsobeno jen suchem. Mnohdy bychom další zálivkou jen její osud zpečetili. 

Vlhkoměr do každé rodiny!

Některé pokojovky jsou také velmi citlivé na vzdušnou vlhkost. Na trhu jsou dnes běžně k sehnání teploměry s vhlkoměrem nebo celé domácí meteorologické stanice. Jestliže zjistíme, že vlhkost v bytě klesá pod 40 %, není na co čekat. Situaci můžeme řešit například instalací odpařovačů na radiátory, improvizovaně postačí i mokrý ručník přehozený přes radiátor nebo rozprašovač, kterým orosíme přímo rostliny. 

Jestliže se nám podaří dodržet tyto podmínky, máme velkou šanci na dobré přezimování pokojovek. Přesto bychom si ještě měli pamatovat, že hnojení, stejně jako přesazování rostlin, bychom měli nechat až na jaro.

KAM DÁL:  Podzimní detox: Obyčejná voda s citrónem prokáže dobrou službu, říká MUDr. Kratochvíl. Musí se ale pít správně.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/naucte-se-rozumet-svym-pokojovkam-co-delat-aby-vydrzely-krasne-a-zdrave-celou-zimu-az-do-jara--66766
reklama
#praktické rady #domácnost #pokojovky #přezimování #sukulent #hobby #palma #rostliny #péče
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.