Odborníci doporučují: Laserová operace očí vyjde levněji než celoživotní náklady na brýle a kontaktní čočky

Typů kontaktních čoček existuje celá řada. Liší se v různých aspektech
Typů kontaktních čoček existuje celá řada. Liší se v různých aspektech
zajímavost

Krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus komplikují život. Neostré vidění limituje lidi s oční vadou v mnoha činnostech, navíc je i značnou zátěží pro rodinný rozpočet. Pravidelný nákup kontaktních čoček a brýlí totiž nebývá levná záležitost – v průměru představuje měsíční náklady ve výši stovek až tisíců korun. To je jedním z důvodů, proč vzrůstá zájem o laserové operace očí, které dokáží trvale odstranit dioptrie a navrátit ostrý zrak.

reklama

S nárůstem inflace se stále více do popředí dere otázka životních nákladů a lidé hledají možnosti, jak ušetřit. Pro ty, kdo jsou kvůli oční vadě odkázáni na nošení brýlí a kontaktních čoček, jsou jedním z nezbytných pravidelných výdajů finance vynaložené na nákup těchto korekčních pomůcek. Odstranění refrakční vady tedy znamená úsporu. Ačkoliv se zdá, že náklady na kvalitní operaci očí jsou vysoké, z dlouhodobého hlediska se tato investice vyplatí. Při rozložení částky do dvaceti let vychází zákrok na 200 Kč měsíčně (6,60 Kč na den). To je o poznání méně, než náklady spojené s pravidelným používáním čoček a brýlí.

Kontaktní čočky představují nemalé náklady

Typů kontaktních čoček existuje celá řada. Liší se v různých aspektech. „Záleží na dodavateli, dioptriích, materiálu, obsahu vody...,“ vypočítává Kamila Pavlincová, vedoucí optiky OptoVize Brno. V přepočtu na den nošení vycházejí nejnákladněji jednodenní kontaktní čočky. Balení po 30 kusech (výdrž je tedy 15 dní) lze zakoupit v oční optice od 700 do 1000 Kč, což znamená cca 47–67 Kč na den. Tyto jednorázové kontaktní čočky jsou ale dle očních lékařů z hygienického hlediska nejvhodnější.

Riziko vzniku infekce je u nich nejnižší. Navíc se hodí i pro uživatele, kteří nosí čočky jen občas. „Ráno se nasadí, večer vyhodí, není třeba roztok, pouzdro, zkrátka nic. Jsou ideální také pro sport,“ doporučuje optička Pavlincová. Dále lze pořídit 14denní čočky. Balení po 6 kusech (vydrží 6 týdnů) stojí 900–1000 Kč, což vychází na 21–24 Kč na den. Měsíční čočky po 6 kusech v balení (vydrží 3 měsíce) lze zakoupit za 700–1500 Kč, tedy denní náklad je cca 8–16 Kč. Pokud člověk vidí špatně na blízko i na dálku a tím pádem potřebuje multifokální čočky, vyjde balení se 6 kusy od 1500 do 2000 Kč. U všech typů čoček kromě jednodenních je nutné počítat se skladováním a pořídit pouzdro i speciální roztok. „Pouzdro stojí 30 korun a vyměňuje se dle potřeby. Roztok vychází cca na 250–400 Kč a výdrž závisí na četnosti užívání. Podle toho, jak často člověk čočky užívá, mění roztok buď každý den nebo jednou za čas,“ dodává Pavlincová. A pokud člověk trpí kromě krátkozrakosti či dalekozrakosti také astigmatismem, musí si připlatit za speciální torické kontaktní čočky, které tuto vadu korigují. A ty se pohybují v ještě vyšších cenových relacích.

Výdaje za brýle závisí na dioptrické hodnotě

Trvalé nošení kontaktních čoček ovšem oční lékaři nedoporučují. Proto by je uživatelé měli alespoň občas kombinovat s dioptrickými brýlemi. Mnoha lidem navíc čočky nevyhovují, ať už kvůli aplikaci, dráždění oka, alergii či z jiných důvodů. Proto jsou pro ně brýle jediným řešením. Ale i tento způsob korekce zraku představuje zásah do rozpočtu.U výdajů za brýle vždy rozhoduje dioptrická hodnota. Podle toho se doporučuje obruba, tvar, velikost i vhodná čočka, její materiál, povrchové úpravy, tenčení plus vše, co chce zákazník, aby čočka splňovala,“ uvádí optička Kamila Pavlincová a dodává, že obruby se mohou pohybovat od 2500 do 10000 korun v závislosti na materiálu.

Titanové obruby jsou odolnější a lehčí, ale také dražší. Rozhoduje také výrobce: značkovou obrubu lze pořídit od 5000 do 10000 korun. Další položkou jsou skla, která mohou být v rozmezí od 1500 do 13000 korun. Standardní zakázka s kvalitní obrubou a jednoohniskovými skly s nejlepšími úpravami se podle optičky pohybují od 5000 do 8000 korun. Za multifokální skla je ovšem nutné si připlatit – zde už je obvyklá cena od 9000 do 13000 plus obruba.

Nejčastěji lidé mění brýle po 2 až 3 letech

„Co se týká četnosti výměny brýlí, je to různé. Obvyklým důvodem, proč si lidé pořizují nové brýle, je změna dioptrií a způsob, jak zákazník zachází s obrubou. Módní trendy podle mého názoru nejsou rozhodujícím faktorem. Nejčastěji si lidé chodí měnit brýle po 2–3 letech. Buď nastane změna dioptrií, anebo chtějí zkrátka nové,“ popisuje zkušenosti z praxe Kamila Pavlincová.

Dále je zapotřebí připočíst náklady na speciální dioptrické sluneční brýle, které zejména v letních měsících, ale i v zimě v horských oblastech chrání zrak před škodlivým UV zářením. Cyklisté, běžci a další sportovci pak potřebují dioptrické sportovní brýle, milovníci koupání a plavci si připlatí za speciální plavecké brýle s dioptriemi. Všechny tyto typy brýlí jsou v dioptrické variantě mnohem dražší než v té klasické. A navíc při aktivním způsobu života často dochází k poškození či rozbití brýlí. To vše jsou mimořádné výdaje, které mohou představovat v průměru tisíce korun každý rok.

Čím dříve operaci podstoupíte, tím více ušetříte

Nákup brýlí, čoček a roztoků zkrátka v dlouhodobém horizontu znamená pro lidi s krátkozrakostí, dalekozrakostí, ale také astigmatismem permanentní celoživotní náklady, které navíc ruku v ruce s inflací neustále vzrůstají. Oproti tomu je operace očí jednorázovým výdajem, jenž dokáže navrátit ostrý zrak a současně s vadou odstranit i závislost na korekčních pomůckách. Laserové odstranění dioptrií s doživotní zárukou stojí okolo 24 000 Kč za jedno oko včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče. Laserové operace lze podstoupit přibližně do 40 či 45 let – závisí na individuálním posouzení očního lékaře.

Proto čím dříve k operaci dojde, tím více pacient ušetří. Odborníci doporučují jako nejvhodnější dobu pro zákrok ranou dospělost. „Řídíme se hlavně tím, aby dioptrická vada zastavila kritický silný růst – ten bývá nejvyšší ve školním a pozdním školním věku. Když je vada trochu stabilní, je ideální čas, kdy můžeme operovat. V současnosti to bývá okolo 18 let,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Zlepšení zraku má dlouhodobý efekt. Když jde na operaci mladý člověk okolo 20 let, který používá jednodenní kontaktní čočky (47–67 Kč na den) a k tomu si pořídí každé 3 roky nové brýle (5 000 do 8 000 korun), může se mu investice vrátit už do 3 let. Laserovou operaci lze zakoupit i na splátky bez navýšení.

Za jedno oko činí akontace například u metody NeoLASIK HD 5 000 korun a měsíční splátka je pak 1558 Kč po dobu jednoho roku. V některých případech, například kvůli vysokému počtu dioptrií či tenké rohovce, není možné laserovou operaci provést. Pro tyto případy existuje řešení v podobě fakických nitroočních čoček EVO ICL, které se vkládají před přirozenou čočku. Cena se pohybuje od 31 700 korun za oko.

Nejde jen o peníze

Finance ovšem jsou pouze jednou z mnoha motivací, proč lidé podstupují operaci očí. Nejčastěji se chtějí zbavit brýlí a čoček, protože jim překážejí při každodenních aktivitách, při sportu, během cestování i koupání. V době pandemie covidu-19 také mnoho lidí uvádělo, že mlžení brýlí při nošení respirátoru či roušky pro ně bylo natolik obtěžující, až se rozhodli pro definitivní odstranění dioptrií. Zamlžování je častým problémem také v zimě při přechodu z exteriéru do interiéru, při pobytu v sauně anebo během vaření, kdy stoupající pára sníží viditelnost skrz brýle na minimum. Existuje zkrátka mnoho důvodů, proč se brýlí a kontaktních čoček jednou provždy zbavit. A čím dříve toto rozhodnutí padne, tím déle se může člověk radovat z volnosti, kterou mu ostrý zrak přináší.

3 situace, kdy se nevyplatí šetřit

Nedodržování pokynů u čoček může vést k vážným infekcím

Uživatelé kontaktních čoček se ve snaze ušetřit dopouštějí mnohých prohřešků. Pokud používáte jiné než jednodenní čočky, je důležité správné skladování, tedy pravidelně měnit pouzdro od čoček, nikdy nepoužívat roztok déle, než je doporučeno, a v žádném případě jej nenahrazujte obyčejnou vodou. Dalším nešvarem je nošení čoček více dní, než na kolik jsou určeny. Pokud jsou čočky 14denní, znamená to, že byste je po dvou týdnech měli opravdu vyhodit – a to i v případě, že si je během té doby nasadíte jen jednou či dvakrát. Nedodržování hygienických pravidel s sebou může nést vážné komplikace a ohrožovat zrak.

Levné operace mohou představovat riziko
U některých soukromých očních klinik můžete narazit na nabídku levných očních operací. V takovém případě vždy zbystřete, protože výhodná nabídka s sebou přináší současně riziko nedostatečné kvality poskytované péče. „Nízká cena je sice lákavá, ale může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací. V žádném případě totiž nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje, a především na předoperační a pooperační péči,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Doživotní záruka laserové operace se vyplatí
U laserové operace si lze připlatit doživotní záruku, která umožnuje kdykoliv v budoucnu korigovat nově narostlé dioptrie zdarma, pokud to bude nutné. Bez doživotní záruky mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit! Díky doživotní záruce navíc už není nutné operaci odkládat, až se vada „usadí“ nebo u žen čekat, až budou mít děti.

Věděli jste o laserových operacích, že...

  • Základem je kvalitní předoperační vyšetření:Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté výše dioptrické vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv. Proto je třeba provést tzv. rozkapání očí s vyřazením funkce očního svalu,” uvádí oční lékařka Eva Jerhotová z Oční kliniky NeoVize Praha.
  • Laserová operace je nebolestivá: Oko se znecitliví pouze kapkami.
  • Probíhá bez narkózy a ambulantně: Po operaci může pacient domů, jen se doporučuje nosit bezprostředně po zákroku tmavé brýle kvůli světloplachosti.
  • Na ročním období nezáleží: Operaci je možné podstoupit kdykoliv během roku.
  • Laser působí jen 10 sekund: V České republice mohou být pacienti operováni nejrychlejším laserem světa. „Výrazně se tím zkrátí čas takzvané sukce, tedy přisátí laseru, která je důležitá na spolupráci pacienta. Pacienti se před výkonem často strachují, zda dokážou v určité části výkonu zafixovat svůj pohled do jednoho místa a dobře spolupracovat. Díky dobré komunikaci s operatérem to nakonec nebývá problém. Každopádně výrazně zkrácená doba sukce přispěje k tomu, že tato obava už bude zcela irelevantní,“ uvádí primářka Skorkovská z Oční kliniky NeoVize Brno, kde pacienty operují tímto nejmodernějším laserem současnosti.
  • Zákrok je velmi krátký: Na sále stráví pacient obvykle kolem 15–20 minut.
  • Rekonvalescence je rychlá: Pacienti se po zákroku rychle vrací k běžným činnostem. Již večer po operaci může většina z nich sledovat televizi.

Zdroje: redakce, Oční kliniky NeoVize

KAM DÁL: Krevní sraženina na oku děsí, po pár dnech to ale vzdá a sama zmizí.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/odbornici-doporucuji-laserova-operace-oci-vyjde-levneji-nez-celozivotni-naklady-na-bryle-a-kontaktni-cocky-75178
reklama
#oči #operace očí #zrak #zdraví
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.