Opičí neštovice: Nemoci se dá podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí spolehlivě vyhnout

Opičí neštovice mohou přenášet mimo jiné i veverky, jejich krmení se proto raději vyhněte
Opičí neštovice mohou přenášet mimo jiné i veverky, jejich krmení se proto raději vyhněte
zajímavost

Virus opičích neštovic se šíří po Evropě a po zkušenostech s virem covidu tak děsí davy. Většinu lidí tedy nyní zajímá především to, jak se nemoci spolehlivě vyhnout. Naštěstí existuje hned několik jednoduchých pravidel, které pravděpodobnost nakažení se touto chorobou snižují na minimum.

reklama

Opičí neštovice byly objeveny již v roce 1958. V té době se ale nemoc šířila pouze mezi opicemi. První případ nemoci u člověka byl zaznamenán v až v roce 1970 v Africe, konkrétně v Konžské demokratické republice, jak na svém webu uvádí Centra pro kontrolu nemocí a jejich prevenci.

Jedná se o virové onemocnění, které se podobá planým neštovicím. Symptomy opičích neštovic jsou ale mnohem méně intenzivní.

Mezi příznaky této nemoci patří:

  • horečka
  • bolesti svalů
  • zimnice
  • bolesti zad
  • bolest hlavy
  • vyčerpání

Tyto symptomy se u nakažených objevují jako první. Vyrážka, která je asi nejvýraznějším příznakem této nemoci, se objevuje až po 1 až 3 dnech od prvních příznaků.

Prevence

Existuje hned několik jednoduchých pravidel, která je nutné dodržovat, pokud se chcete nákaze vyhnout. Uvádí je Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

  • Vyhněte se přímému kontaktu se zvířaty, která by mohla nemoc přenášet, jedná se mimo jiné o krysy, veverky a myši.
  • Také je nutné se vyhýbat se veškerým materiálům, se kterými byla tato potenciálně infikovaná zvířata v kontaktu. Může se jednat o např. slámu, zrní, ale i další krmení. Pokud jste tedy dlouho odkládali vypořádání se s myší rodinkou v kůlně, nyní je ten správný čas.
Návod na to, jak se jednoduše zbavit myší, najdete zde.
  • Vyhněte se kontaktu s infikovanými pacienty.
  • Nezapomínejte na časté a důkladné mytí rukou, používání dezinfekčního prostředku na ruce a pravidelné otírání předmětů, kterých se často dotýkáte. Ideální je dezinfikovat kliky, kabelky a další k tomu určeným přípravkem každý den.

Zdroj: Centers for Diseace Control and Prevention

KAM DÁL: Nepoužívejte ústní vodu hned po čištění zubů, varuje lékařka

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/opici-nestovice-nemoci-se-da-podle-centra-pro-kontrolu-a-prevenci-nemoci-spolehlive-vyhnout-69559
reklama
#zdraví
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.