Opravdu se mají maminky bát rodit na Vinohradech?
Nedávno ČT2 uveřejnila dokument režisérky Eriky Hníkové Pět zrození, který měl ukázat, jak je na tom české porodnictví. Natáčelo se ve vinohradské porodnici a nutno říct, že obrázek to byl nelichotivý… Otázkou zůstává, zda není pouhým subjektivním pohledem jednotlivce.
Dokument poukazoval na to, jak je s rodičkami špatně zacházeno, jak necitlivý je přístup porodníků, jak jsou maminkám podávány zbytečně léky. Namísto toho, aby se rodiče radovali z narození zdravého potomka, jste mohli sledovat jejich zděšení z přístupu porodnice.
Péče byla nadstandardní
Ve Vinohradské porodnici rodila maminka Michala z Dolních Počernic, která nám ještě před odvysíláním tohoto dokumentu poskytla svoji zkušenost. Ta v této porodnici rodila své druhé dítě, první povila o pět let dříve v motolské porodnici. Tudíž mohla srovnávat. Z přístupu lékařů a asistentek byla nadšená. I když se dožadovala epidurálu nebyl jí podán, aby porod zbytečně nezbrzdil. Navíc ocenila i práci pediatra, který rychle odhalil u narozeného syna infekce, a okamžitě mu byla poskytnuta intenzivní péče. Její celou zkušenost si můžete přečíst zde.
Proč?
Michala tento dokument zhlédla a nemohla uvěřit tomu, co viděla. „Podle mě je to tendenční, neobjektivní a podporující domácí porody. Byla jsem z toho dokumentu úplně v šoku. Já jsem tam rodila v září 2015 a opravdu ta péče tam byla naprosto bezvadná,“ svěřila nám maminka. Já si myslím, že si paní režisérka předem udělala scénář, o čem bude točit a takto i natočila,“ říká Michala.
Čtěte také: Porodnice v Hořovicích. Jakou péči maminkám nabízí?
Jak ji hodnotí ostatní maminky
Protože názor jednotlivce je stále jen jeden názor, nedalo mi to. Pátrala jsem po dalších referencích na tuto porodnici. A byla jsem překvapena, kolik maminek v nejrůznějších diskusních fórech Vinohrady chválí. Nejčastěji se objevují superlativy stran péče, která je podle rodiček profesionální i lidská. Často také zmiňují komorní atmosféru a příjemné nově zrekonstruované prostory.
Jak to vidí režisérka
V rozhovoru Erika Hníková, který poskytla pro Ona Dnes, režisérka zmiňuje i to, že si za přístup v porodnicích můžeme sami. Málo se ptáme – skvělou ukázkou byl právě čekající tatínek, jehož žena právě podstupovala císařský řez. Nevěděl, co se s ní děje, ale místo toho, aby se ptal, odevzdaně čekal. Hníkové šlo také o to, aby ukázala, že porodnice by měly být místem intimním s lidským přístupem. Nicméně jistou dávku vykonstruovanosti zkušený divák vypozoroval.
Co na to porodnice
Ačkoliv porodnice vyšla natáčení maximálně vstříc (zmiňuje to jak režisérka, tak i porodnice), nakonec se cítí poškozena. Ředitelka nemocnice Královské Vinohrady píše po odvysílání dokumentu otevřený dopis řediteli ČT. V něm mimo jiné ředitelka píše, že informace v dokumentu jsou dehonestující nejen vůči nemocnici, ale i personálu porodnice a jejich náročné a obětavé práci. Podle ředitelky nemocnice nešlo režisérce o to vyvolat bouřlivou diskuzi nad stavem českého porodnictví, na což se autoři odvolávají, nýbrž o nekritický a zcela účelový subjektivní pohled ignorující znalost dat, skutečných potřeb maminek, novorozenců a otců. Celé znění otevřeného dopisu si můžete přečíst v přiloženém dokumentu.