Příznaky a rizika nedostatku magnesia: Co potřebujete vědět a jak se vyhnout zdravotním komplikacím
Nedostatek hořčíku, známý také jako hypomagnezémie, je často přehlížený zdravotní problém s různorodými příznaky. Symptomy nízké hladiny hořčíku mohou být totiž jak fyzické, tak psychické.
Funkce svalů
Pro správnou funkci jsou potřebné různé minerály. Jakmile chybí jen jeden, vzniká nerovnováha a objevují se problémy. Jedním z důvodů, proč je tedy dostatek hořčíku důležitý, je jeho schopnost přispívat k normální činnosti svalů. Míváte záškuby, třes nebo křeče? I to mohou být typické symptomy nedostatku magnesia.
Značné množství hořčíku můžete ztratit také pocením – například pokud hodně sportujete nebo máte fyzicky náročné zaměstnání. Jestliže tedy hledáte tipy, jak začít běhat, neměli byste zapomenout také na suplementaci minerálu. Samozřejmě, platí to i pro další sporty.
Únava
Při nedostatku hořčíku se může objevit také únava. Minerál totiž přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.
Nedostatek magnesia může být způsoben i stresem, s náročným životním stylem proto může stoupat potřeba minerálu. Nabízí se přitom různé způsoby, jak doplnit hořčík. Jednou z možností jsou doplňky stravy, jejich užívání byste měli nejprve konzultovat se svým lékařem.
Nervová soustava
Hořčík celkově přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Pokud jej tedy nemáte dostatek, může ovlivnit i vaše psychické zdraví. Jedním z příkladů je apatie, která se vyznačuje duševní otupělostí či nedostatkem emocí. Nízká hladina magnesia je spojována také se zvýšeným rizikem deprese a úzkostí.
V některých případech může být deficit tohoto minerálu diagnostikován pozdě, protože zjevné příznaky se objevují až v okamžiku, kdy je hladina výrazně nízká. Proto je podstatné množství hořčíku sledovat a nebrat to na lehkou váhu.