Psycholog: Nomofobií trpí stále více lidí. I pár minut bez mobilu znamená abnormální stres

Závislosti se netočí pouze kolem drog, jak by si mnozí mohli myslet, ale stále více lidí (především mladší generace) se stává závislými na moderních technologiích. Především na potřebě mít stále u sebe mobilní telefon. Tento pocit a nutkání být stále ve styku se svým smartphonem může vést až k závislosti zvané nomofobie, která je velkým spouštěčem stresu v digitální době 21. století.

reklama

Chytré telefony, mobilní internet, aplikace jako Facebook, WhatsApp, Viber, Instagram, Twitter a mnohé další jsou již běžnou součástí našich životů. Umožňují nám být v neustálém kontaktu s druhými, sdílet naše názory či rychle komunikovat. Problém u mnohých ale nastává, pokud nemají přístup k online aplikacím okamžitě a teď hned. 

U mnohých lidí tak může nastat stres hraničící až s fyzickými bolestmi, jako je žaludeční nevolnost či bolesti hlavy. Výzkumy ukazují, že nomofobie je rozsáhlý fenomén, který zasahuje všechny věkové skupiny (nejvíce ale samozřejmě mladší generaci). Nomofobie je stále novým termínem, takže ještě nejsou stanovené letité analýzy; v různých intenzitách trpí nomofobií až 60 % uživatelů mobilních telefonů.

Syndrom falešného zvonění

Projevy nomofobie jsou velmi blízké projevům jakékoliv jiné závislosti, včetně fyzických i psychických projevů. Potřeba mít telefon neustále u sebe a reagovat na každý nový podnět, který z něj přichází. Kvůli tomu jsou lidé více nesoustředění a neschopní se koncentrovat na jeden úkol, jednu myšlenku. To se pak přenáší do dalších oblastí života, jako je studium nebo pracovní výkon. Dalším nebezpečným aspektem je pak psaní zpráv při řízení, ale ani chodci nejsou v bezpečí, pokud displej telefonu přivábí řidiče natolik, že nevěnuje pozornost okolí a situaci kolem sebe.

„Mnoho lidí začíná být nervózní již po deseti minutách, kdy svůj telefon nemohou zkontrolovat. Lidé, kteří mají k nomofobii blízko, svůj telefon kontrolují i každé čtyři minuty,“ říká psycholog Mgr. Ondřej Pečený. Vznikat mohou i fantomové vibrace (syndrom falešného zvonění). Lidé v úzkostlivém očekávání zprávy či telefonního hovoru mají pocit, že jim telefon vibruje či zvoní, i když tomu tak není.

Další znaky nomofobie

  • Psychický i fyzický stres při vybití telefonu či ztrátě signálu a nemožnosti se připojit na wifi či data. 
  • Pocit podrážděnosti, když nemůžeme kontrolovat telefon.
  • Nemožnost odchodu z domova bez mobilního telefonu.
  • Neustálá potřeba kontrolovat pracovní e-maily během dovolené.
  • Buzení se během noci, kvůli zkontrole telefonu.
  • První věcí, co po probuzení uděláte, je, že zkontrolujete mobilní telefon.
  • Pokud jste alespoň dvakrát zkontrolovali svůj mobilní telefon, během toho, co čtete tento text.
  • Raději bez kávy než týden bez telefonu.

Podle průzkumu aplikace Visible by až 50 % dotázaných ve věku 18 - 34 let se raději na týden vzdalo kávy či mytí hlavy, než by bylo bez telefonu. Což značí, že pro mnohé jsou telefony tou nejdůležitější součástí i doplňkem.

Jde závislost potlačit?

Pokud si nedokážete představit ani chvíli bez telefonu a chtěli byste s tím něco dělat a omezit tak svoji závislost, Ondřej Pečený radí, jak na to:

  • Vypněte všechny notifikace na aplikacích nebo využívejte nastavení jednotlivých aplikací k tomu, abyste to byli vy, kdo rozhoduje o tom, kdy a co si přečtete.
  • Zapínejte datové připojení jen tehdy, když je opravdu potřebujete. Příjemným vedlejším efektem je, že vám baterie vydrží výrazně déle.
  • Používejte i alternativní (analogové) zdroje – autoatlasy, plány měst, knihy apod.
  • Stanovte si chvíle, které budete trávit bez technologií po ruce – např. zákaz technologií v ložnici před spaním a během spánku. Ideální dobou je alespoň hodinu před spaním mobil vůbec nepoužívat.
  • Pokud se potřebujete soustředit na nějakou práci, odstraňte telefon ze svého zorného pole nebo jej otočte displejem dolů tak, abyste na displej neviděli.

KAM DÁL: Lyofilizace neboli sušení mrazem: Výborný způsob, jak ovoci zachovat vitamíny.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/psycholog-nomofobii-trpi-stale-vice-lidi-i-par-minut-bez-mobilu-znamena-abnormalni-stres-60536
reklama
#stres #telefon #Nomofobie #mobil
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.