Rakovina plic: Jak se této nebezpečné nemoci vyhnout?
Tento druh rakoviny je jedním z těch nejnebezpečnějších. Ve většině případů lze rakovině plic poměrně lehce předejít. Stačí jen dodržovat několik jednoduchých pravidel. Pomoci vám mohou i jednoduché změny jídelníčku.
Rakovina plic je podle webu Mayo kliniky tím nejsmrtelnějším druhem rakoviny. Riziko vzniku této nemoci se zvyšuje zeména u kuřáků, ale pacienty s rakovinou plic mohou být i lidé, kteří nikdy nekouřili.
Stejně jako u většiny nemocí je nutné sledovat, jestli se u vás neprojevují příznaky rakoviny plic. Čím později totiž rakovinu objevíte, tím těžší je její léčba.
Mezi symptomy rakoviny plic patří:
- dlouho trvající kašel
- bolest hlavy
- bolest kostí
- nevysvětlitelná ztráta hmotnost
- bolest na hrudi
- dušnost
- vykašláváni krve
Na tyto příznaky by si měli dávat především lidé, kteří se řadí do skupin s vyšším rizikem vzniku rakoviny plic. Mezi tyto lidi patří nejen kuřáci, ale mimo jiné také:
- pasivní kuřáci (lidé, kteří jsou vystaveni cigaretovému kouři)
- lidé, kteří byli vystaveni azbestu a dalším karcinomům
- ti, kteří mají rakovinu plic v rodině
- lidé vystavení radonovému plynu
- pacienti, kteří v minulosti podstoupili radiační terapii
Podle webu Mayo kliniky mezi ty nejúčinnější formy prevence tedy patří přestat s kouřením a zároveň se i vyhýbat pasivnímu kouření.
Studie dokazují, že nekuřáci mají mnohem menší pravděpodobnost vzniku rakoviny plic než kuřáci. Tabák totiž obsahuje více než 60 karcinogenních a toxických složek.
Dále také může pomoci otestovat svůj domov, abyste se ujistili, že nejste vystaveni radonovému záření a dalším karcinomům.
Pomoci může také vyvážený jídelníček složený mimo jiné i z velkého množství ovoce a zeleniny a pravidelná fyzická aktivita, jak dokazují výzkumy.
Zdroj: Mayo Clinic, National Library of Health
KAM DÁL: Jak žít déle: Dokonce i zdravého jídla je někdy moc.