Snadná aktivita, která vás zbaví stresu během několika minut
Jedna oblíbená aktivita, kterou zvládne naprosto každý, vás dokáže během několika minut nejen zbavit stresu, ale mimo jiné i zlepšit kvalitu vašeho spánku nebo snížit vysoký krevní tlak. Ideální je provádět ji ráno nebo večer před spaním.
Řeč je o meditaci. Řada z nás může být k této uklidňující praxi skeptická, zdánlivě totiž nevyžaduje příliš práce, zkrátka jen poklidně sedíte v tichu nebo při poslechu uklidňující hudby.
Vypadá to zkrátka až příliš dobře na to, aby to byla pravda. Žádný háček tu ale není, stačí si jen vyhradit několik minut denně a obrnit se trpělivostí.
Meditace sice opravdu nevyžaduje velkou fyzickou námahu a zvládne ji skutečně každý. K tomu, abyste na sobě začali pozorovat její účinky, je ale nutné mít s touto aktivitou obrovskou trpělivost. Cílem meditace je totiž uklidnit naši mysl, a to je často mnohem těžší, než se na první pohled zdá. Pokud se vám při vašem prvním meditování nepodaří utišit všechny vaše myšlenky, nezoufejte. Učený z nebe nespadl.
Jednou z největších výhod meditace je to, že si na ni může najít čas opravdu každý. Její délku totiž můžete přizpůsobit vaší denní rutině. Meditovat můžete klidně i jen 5 minut, klíčem je v tomto případě pravidelnost, ne intenzita.
Meditace nám může pomoci zbavit se stresu, lépe se vyrovnávat s každodenními problémy, jak na svém webu uvádí Mayo klinika. To ale není vše. Mezi benefity pravidelného meditování patří mimo jiné také:
- lepší představivost a kreativita
- zvýšená trpělivost a tolerance
- snížení klidové srdeční frekvence
- snížení krevního tlaku
- zlepšení kvality spánku
Jak meditovat
Není se čeho bát, meditování je s trochou trpělivosti hračka.
- Nejdříve se pohodlně usaďte na klidné místo, můžete si sednout na židli, do tureckého sedu, nebo si i lehnout na gauč, to je na vás. Důležité je, abyste byli stabilní.
- Ze začátku zkuste meditovat jen 5 minut, čas poté můžete (ale nemusíte) navyšovat.
- Zaměřte se na váš dech. Pomalu se nadechujte hluboko do břicha a pomalu vydechujte. Snažte se soustředit jen na váš dech a nemyslet na nic jiného. Pokud to ze začátku nedokážete a myšlenky vám utečou někam jinam, nic se neděje. V takovém případě se jen vraťte zpět k soustředění se na váš výdech a nádech.
- Pokud vám zklidnění myšlenek dělá problém, může vám pomoci poklidná relaxační hudba nebo zvuky přírody v pozadí.
Postup opakujte pravidelně, nejlépe každý den.
Zdroj: Mayo Clinic, Mindful
KAM DÁL: Bolest zad: Poradíme, jak nepříjemnému pocitu spolehlivě předejít.