Světový zabiják číslo jedna: Srdeční cévní onemocnění může za třetinu všech úmrtí na zemi

Srdeční selhání je stav, kdy srdce není schopno přečerpávat krev v souladu s metabolickými potřebami organismu
zajímavost

Češi často umírají zbytečně. S trochou černého humoru se dá říct, že mnoho z nás dělá všechno pro to, aby se do rakve dostalo co nejdřív. Příčiny srdečních cévních onemocnění jsou přitom notoricky známé – od kouření, cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity až po znečištění ovzduší. I proto se letošní Světový den srdce, který připadá na 29. září, koná pod heslem „Udělejte si čas pro své srdce“.

reklama

Srdečně cévní onemocnění (CVD) mají jedno smutné prvenství. Zůstávají světovým zabijákem číslo jedna, což má za následek cca 32 % všech úmrtí na Zemi ročně. Ano, třetinu. A v České republice to ještě horší – ze statistik vyplývá, že v roce 2020 to bylo dokonce 35,7 %! Většina z toho pak připadá na infarkty a mozkové mrtvice. 

Srdce je nejdůležitějším orgánem v našem těle.  Potřeba se o něj starat a chránit ho před rizikovými faktory, jako je kouření, obezita, vysoký krevní tlak, stres nebo nedostatek pohybu, by měla být prvořadá pro každého dospělého člověka. 

Choďte k lékaři, má to smysl

Mnoho lidí podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a nemají tušení, že už takovým onemocněním trpí. Čísla týkající se onemocnění srdce jsou stále alarmující a srdeční choroby zůstávají hlavní celosvětovou příčinou úmrtí. Častým a skrytým problémem bývá vysoký krevní tlak, který se v dnešní době řadí mezi civilizační onemocnění.

Optimální hodnota tlaku krve je 120–130/70–85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Podle lékařů může být příčinou i přechodný stres, v ordinaci to bývá například „syndrom bílého pláště“. Proto je důležité sledovat svůj krevní tlak (a také svých blízkých) v klidu domova.

Napojte své srdce na moderní technologie

Domácí měření krevního tlaku je uznávanou a lékaři akceptovanou metodou kontroly krevního tlaku tehdy, když je tlakoměr klinicky validovaný. To znamená, že jeho přesnost byla ověřena poslechovou metodou. Naměřené hodnoty tlaku z těchto přístrojů jsou důvěryhodné a můžete je konzultovat se svým lékařem. V současnosti se však dají zakoupit digitální tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý a které navíc mají řadu dalších nadstandardních funkcí, jako je bezdrátový přenos naměřených údajů nebo kontrola fibrilace síní (AFib).

„S kontrolou validace tonometru vám pomůže váš ošetřující lékař nebo lékárník. V ordinaci máme dobrou zkušenost například s tlakoměrem Omron s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout vysoké přesnosti měření,“ říká internistka MUDr. Eva Kociánová, Ph.D. z I. interní kardiologické kliniky FN a LF UP Olomouc.

Fibrilaci síní zachytí moderní tlakoměry

Zmíněná zkratka AFib u nejmodernějších tonometrů znamená detekci fibrilace srdečních síní. Fibrilace síní (atriální fibrilace) je nejčastější setrvalou poruchou srdečního rytmu a častěji se vyskytuje u hypertoniků. Je diagnostikována u 1–2 % populace a její výskyt stále roste. Provází ji zvýšená nemocnost a úmrtnost. Například riziko cévní mozkové příhody je tak až pětinásobné. Každý třetí pacient, který trpí fibrilací síní, je tak postižen trombotickou cévní mozkovou příhodou.

„Při fibrilaci síní se totiž srdeční síně vzhledem k vysoké frekvenci stahů účinně nestahují, ale pouze se chvějí, resp. míhají (odtud český název arytmie míhání síní) a prakticky vlastně stojí, což nahrává vzniku krevní sraženiny. Trombus se může vytvořit již za krátkou dobu trvání a za různě dlouhou dobu se může buď celý, nebo jeho část uvolnit a krevní proud ho vmete do některé z tepen velkého oběhu. V nejzávažnějším případě do některé z mozkových tepen, kde způsobí mozkovou mrtvici,“ vysvětluje lékařka.

Čas pro své srdce každý den

Téma „Udělejte si čas pro své srdce“ je zaměřeno na to, abychom si uvědomili, jak důležité je pečovat o své srdce a cévy, které jsou základem vašeho zdraví a vitality. Srdce je orgán, který pracuje nepřetržitě a zásobuje kyslíkem a živinami všechny buňky vašeho těla. Pokud je srdce oslabené nebo poškozené, může to mít vážné následky pro celý organismus. Proto je potřeba se vyhýbat zmiňovaným rizikovým faktorům a dopřávat si pravidelně dostatek odpočinku, relaxace, zábavy a radosti, což vám pomůže udržet si srdce v kondici.

Jak si tedy udělat čas pro své srdce? Můžete si například zajít na prohlídku k lékaři, změnit své stravovací návyky, začít cvičit nebo meditovat, podpořit nějakou charitativní organizaci zaměřenou na prevenci srdečně-cévních onemocnění, případně se zapojit do některé z akcí, které se konají po celém světě. „Když si k tomu každý den naordinujete ještě pohyb navíc, budete brzy na dobré cestě k lepší fyzické kondici, a tím i ke zdravějšímu srdci. Pokud změna životního stylu nestačí na zlepšení stavu, je potřeba navštívit praktického lékaře, který už zváží vhodnost snižování krevního tlaku léky. Těch je v současnosti dostupná celá řada a je tedy možné každému pacientovi vybrat vhodný, individuálně dobře snášený lék nebo lékovou kombinaci,“ vysvětluje kardioložka MUDr. Petra Vysočanová z FN Brno.

Zdroje: redakce, WHO, citovaní lékaři

KAM DÁL: Vážné nemoci poznáte pohledem do očí. Na co se zaměřit, vysvětlují známí lékaři.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/svetovy-zabijak-cislo-jedna-srdecni-cevni-onemocneni-muze-za-tretinu-vsech-umrti-na-zemi-75498
reklama
#srdce #světový den #zdraví
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.