Tip na výlet s vnoučaty: Někdy jako Václavák, ale ,hezkej'
Tato věta se objevila v diskusi pod článkem o Průhonicích, ale není to zcela pravda; pokud si najdete volné dopoledne na klidnou procházku v jeho nádherném parku, neuděláte chybu. A chcete-li spojit pohybovou aktivitu s hudební produkcí, tuto neděli se tu koná A-Fest. Bude tu i Vojta Dyk.
Průhonický park se rozkládá na 240 hektarech plochy a prakticky ve všech obdobích roku tu něco kvete nebo je k vidění.
Příroda na dosah
Je tu – mimo jiné - asi 1600 druhů dřevin – jak domácích, tak cizokrajných, 100 druhů rododendronů, postupně tu kvetou tisíce květin. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca začal budovat tento park ve členitém údolí Botiče a jeho přítoků v roce 1885.
Park má dvě části, projdete-li brankou na konci prvního přes silnici (poblíž je i druhé parkoviště), dostanete se ke krásnému rybníku. Tato část parku má víc přírodní ráz a můžete tu potkat i vyznavače nordic walking. Všude tu najdete lavičky, stinná zákoutí a především se pokocháte krásnými výhledy a průhledy, na nichž si pan hrabě při plánování parku dával obzvlášť záležet.
Můžete si vybrat okruh, kterým částečně projdete park třeba za dvě, tři hodinky, ale také si můžete vybrat okruh celodenní. A když si budete chtít odpočinout, můžete zvolit jednu z mnoha laviček, anebo si lehnout na louku. Park je otevřený každý den po celý rok a tak je možné porovnat jeho krásy s každým ročním obdobím. Průhonický zámek není přístupný pro veřejnost, sídlí v něm Botanický ústav Akademie věd ČR, který se zabývá výzkumem rostlin a vegetace.
Občerstvení v kavárně
Pokud dostanete chuť na kávu a děti na něco dobrého sladkého, v zámku funguje už pár měsíců kavárna.
Doprava
Od metra C Opatov jezdí prakticky každou půlhodinu autobusy 363 a 365, autem po D1 hledejte exit 6.