Třetina dětí nosí nevhodný batoh. Vyberte ten správný

Školní batoh musí být přiměřený věku dítěte

Špatná taška do školy může dítěti způsobit celoživotní zdravotní potíže. Přesto někteří rodiče na tomto kusu školní výbavy šetří.

reklama

Dnes už i malé děti musí na svých zádech každý den nosit zátěž, která by skolila nejednoho dospělého. Množství učebnic a pomůcek do školy se spíš zvětšuje, než že by to bylo naopak. Jenomže přetěžované děti ohrožují zdravotní potíže, zvlášť pokud své učivo nosí v nevhodných batozích a taškách. A těch je na českém trhu podle odborníků více než třetina.

Zvláště malí školáci mezi první a pátou třídou jsou ke zdravotním problémům náchylnější. Jsou ve vývoji a rychle rostou, což může mít při velké zátěži a nekvalitním batohu dopad na záda. "Například pokud má batoh kratší jeden popruh, zatěžuje více jednu stranu a může vést ke skolióze. Při špatném výškovém usazení zase přetěžuje jednu určitou část páteře, třeba krční, nebo bederní, z toho pak vznikají bolesti přetížených svalů. Bolest upozorňuje na to, že něco je špatně a má tedy hlavně signální funkci," vysvětluje fyzioterapeut Karel Pitr.


Podle něj pak při delším přetížení se páteř může deformovat v předozadním směru - mluvíme o zvětšené hrudní kyfóze a bederní lordóze. A pokud ani tehdy problém nikdo neřeší, mohou se u dítěte objevit i následky na meziobratlových ploténkách nebo třeba výrůstky na obratlech. "Při přetížení krční páteře se zvýšené svalové napětí může přenášet na svaly šíje a způsobit třeba chronické bolesti hlavy,“ líčí Pitr.

Zbytečnosti musí zůstat doma
Bohužel pravdou zůstává, že někdy děti trpí dobrovolně, nebo spíše kvůli jisté nedbalosti rodičů. Třeba proto, že nosí v batohu naprosté zbytečnosti a taška je pak příliš těžká. "Maximální velikost a zátěž batohu nelze přesně určit, je závislá na stáří dítěte a jeho vzrůstu," uvedl fyzioterapeut. Obecně však lze říci, že je nutné pozorovat, jak dítě dokáže batoh zvládnout, jak daleko a jak dlouho ho nosí a jestli není po příchodu ze školy unavené.

 

Také pomůže, když se dítě naučí si batoh správně zabalit. Těžké části nákladu mají být co nejblíže zádům dítěte, v těžišti batohu. Dobrý výrobce uspořádá kapsy v batohu tak, aby vyhovoval tomuto požadavku. Popruhy by neměly být moc utažené, ale ani příliš volné.

Někteří rodiče koupí příliš velký batoh v domnění, že dítě do něj doroste. To je chyba, kterou dítě zaplatí bolavými zády.



Správný batoh nepoznáte na první pohled
Při výběru se zaměřte na konstrukci a použité materiály batohu. Správný batoh nepoznáte na první pohled. "Batoh je nutné důkladně prozkoumat jak z hlediska materiálů a konstrukce (popruhy, kostra, vnitřní uspořádání), tak z hlediska velikosti vzhledem k dítěti. Dobrý batoh, pokud je správně používán, nezpůsobuje dítěti únavu ani bolesti,“ upozorňuje fyzioterapeut Pitr.

Ten zároveň upozorňuje, že značný rozdíl je i mezi batohem a tradiční aktovkou. Byť se to možná někomu nebude zdát, protože s aktovkami vyrostla nejedna generace dětí, nejsou tolik vhodné. Aktovka se obvykle neopírá o pánev, proto zátěž nese jen horní část páteře. Z tohoto hlediska je vhodnější batoh.

Jak vybrat ten správný?
Co by měl správný batoh pro školáka splňovat:
- popruhy by měly být široké ideálně 4 centimetry, dostatečně pevné, snadno seřiditelné na délku, v oblasti ramen vyměkčené

- kostra by měla být velká i široká dle velikosti a stáří dítěte, tvarování podle tvaru zad, lehká
- materiál by měl být pevný, lehký, snadno udržovatelný, nepromokavý, atraktivní barvy s reflexními prvky

- u zad by měla být kapsa na těžké předměty, kapsa na cenné předměty by neměla být na povrchu, zvlášť by měla být kapsa na svačinu a přezůvky

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/tretina-deti-nosi-nevhodny-batoh-vyberte-ten-spravny-22856
reklama
#škola #zdraví #student #batoh #taška #bolesti #aktovka #žák
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.