Vymazlená terasa: Zvelebte svůj exteriér a vytvořte si ideální venkovní prostor

Jak mít opravdu krásnou terasu?
Jak mít opravdu krásnou terasu?
zajímavost

V současném uspěchaném světě snad každý vezme zavděk klidným útočištěm, kde se může schovat před každodenním shonem. Takovým prostorem se stává terasa, která umožňuje pobyt na čerstvém vzduchu a pozorování okolní přírody. Jak si tyto prostory zútulnit, abyste se v nich cítili jako v bavlnce?

reklama

Velmi často se terasy navrhují v přímém propojení s domem, možné je však vybudovat mezi těmito dvěma prvky i pruh zeleně. Materiály teras mohou být různé. Klasikou jsou zámkové či keramické dlažby, hojně používané je také dřevo z různých tuzemských i zahraničních dřevin. Dřevěná terasa si však vyžaduje pravidelné ošetřování nátěrem. Dlouhou životnost má kamenná podlaha, setkat se lze i s kamenným kobercem tvořeným oblázky, jež jsou spojené speciálním pojivem.

„Jeden z nejpoužívanějších materiálů na podlahu terasy jsou, hned po keramické dlažbě, dřevoplastová prkna, která na trhu najdete pod označením WPC. A není se čemu divit. Prkna se lehce udržují a na rozdíl od keramiky nestudí a nekloužou. V nabídce jsou různé odstíny, a tak můžete podlahu venku sladit s tou uvnitř. Počítejte ale s tím, že působením povětrnostních vlivů i WPC prkna změní časem odstín,“ radí interiérová designerka Iva Šmídová z projektu Bydli lépe.

Aby byla terasa útulná

Jak jen to počasí dovolí, snažíme se venku trávit co nejvíce času, proto na terasu patří i doplňky, které pobyt zpříjemní. Nemáte-li velkou zahrádku, můžete pěstovat drobné ovoce i ve velkých květináčích, večer vám prostor projasní světlo z venkovních svíček nebo zajímavých lamp a zapomenout byste neměli ani na textil. Polštáře a plédy jsou nedílnou součástí každého sezení a přijdou vhod i na terase. „Pro posezení na terase je důležité hlavně pohodlí a praktičnost. Ve chvíli, kdy zakoupíme pohodlnou pohovku, ale velké polštáře nemáme kam schovat před deštěm, nebudeme z toho příliš nadšení. Stejně jako při navrhování interiéru, i u venkovních prostor si nejprve dobře promyslete, jak budete místo užívat. Rádi a často grilujete a pořádáte párty? Podle velikosti terasy asi zvolíte sezení takové, aby se tam všichni hosté vešli. Pokud budete trávit čas na terase převážně vy, možná budete rádi za dvě pohodlná polohovací lehátka a malý odkládací stolek,“ radí Iva Šmídová, abyste zařízení přizpůsobili svému životnímu stylu.

Zároveň interiérová designerka dodává, že ani u terasy se nemusíte ochudit o měkký textil. Lehké závěsy z přírodního materiálu mohou podle interiérové designerky odstínit slunce i vytvořit pocit, že jste v Karibiku a co nevidět vás čeká relaxace při příjemné masáži.

Aby vám na terasu nepralo slunce

Zejména v horkých měsících je důležité, aby měla terasa stínění. Oblíbenou variantou jsou pergoly, které poskytují stín a zároveň chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami, jako je déšť či vítr. „Velice atraktivní jsou bioklimatické pergoly s naklápěcími střešními lamelami, které tvoří přirozené propojení interiéru a exteriéru domu a umožňují svým majitelům trávit mnohem více času ve venkovním prostředí,“ říká Erich Stavař ze společnosti ISOTRA, která vyrábí stínicí techniku, markýzy a pergoly, včetně bioklimatické pergoly Artosi.

Ta umožňuje rozdělení střechy na více nezávislých sekcí a díky tomu lze nastavit lamely v každé části jinak, anebo je sklopit úplně vodorovně a tím terasu schovat před případným deštěm. Zároveň také vytváří optickou bariéru a chrání před pohledy z horních pater okolních domů.

Alternativu představují markýzy

V některých případech však stojí za zvážení využít pro zastínění terasy markýzu. „Pokud máte terasu na severozápad a instalujete pergolu s pevnou střechou, může se stát, že v zimě nepůjde do interiéru dostatek světla. A to i v případě, že bude střecha z plexiskla, polohovacích lamel případně z tvrzeného skla či polykarbonátu,“ upozorňuje Iva Šmídová a dodává, že tento problém nastává především u řadových domů, které mají obvykle pouze jedno velké okno. „V takovém případě je lepší použít rolovací markýzu, ve větším rozměru potom s podpěrnými sloupy. Určitě si zkontrolujte, že je větrné čidlo instalované na návětrné straně. Viděla jsem i případy, kdy tomu tak nebylo a markýza se vlivem silného větru poničila,“ sdílí své zkušenosti designerka Šmídová. Kromě volby designu látky je tedy důležitým faktorem při výběru také konstrukce.

Pro menší rozměry se využívají markýzy bez nosného profilu, zastínit větší terasy a verandy je možné díky využití zkřížených ramen u markýz s nosným profilem. „Ovládání můžete zvolit buď manuální pomocí kliky, nebo elektrické v několika verzích: motorem, motorem s nouzovou havarijní klikou, na dálkové ovládání nebo s využitím automatického čidla větru a slunce,“ dodává Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA.

Abyste měli soukromí

Klid při lenošení anebo relaxaci u odpolední kávy si jistě chcete vychutnat v soukromí bez všetečných zraků sousedů. Proto je vhodné přemýšlet nad clonou, která vás ukryje. U bioklimatické pergoly je možné boky doplnit o screenové látkové rolety. Dalším způsobem clonění je živý plot, ať už stříhaný nebo vytvořený volně rostoucí vegetací.

V případě této varianty je ovšem nutné počítat s faktem, že pár let trvá, než dosáhne kýžené velikosti a hustoty. Dalším řešením může být dřevěná stěna, kterou lze případně nechat porůst plazivými rostlinami. Vytvořit je možné i cihlovou, betonovou či kamennou zídku, která zamezí nejen nevítaným pohledům, ale částečně vytvoří i akustickou bariéru. 

Abyste se mohli kochat i cachtat

Pokud máte dostatek prostoru a jste milovníky vody, je perfektní variantou, když terasa rovnou navazuje na bazén či koupací biotopické jezero. V případě druhé varianty se vám pak přímo z terasy naskytne podívaná na pestrou škálu živočichů, které přírodní voda přiláká. Výhled z terasy vám zpříjemní i okolní záhony, anebo vhodné umístění květináčů s kvetoucí flórou.

Jakým chybám se vyvarovat při zařizování terasy?

Interiérová designerka Iva Šmídová radí...

  • „Chybou bývá nedostatek úložného místa, kam by bylo možné za deště rychle uklidit sedáky a další doplňky.“
  • „Také příliš velký nábytek může terasu přehltit, je třeba pečlivě promyslet, jak budete terasu využívat.“
  • „Častým nešvarem je i nedostatečné osvětlení terasy, což vám může vadit například večer, když pozvete sousedy na partičku kanasty.“
  • „Chybějící doplňky terase také na útulnosti nepřidají.“

Zdroje: redakce, ISOTRA, projekt Bydli lépe

KAM DÁL: Nekvalitní spánek zkracuje život, říká lékařka. Většina lidí ale dělá stále stejné chyby.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/vymazlena-terasa-zvelebte-svuj-exterier-a-vytvorte-si-idealni-venkovni-prostor-75177
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.