Výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. V Praze už letos na podzim, hrozí vysoké pokuty

Staré kotle na tuhá paliva, které splňují podmínky pouze první a druhé emisní třídy, nebude možné už od září 2022 pod hrozbou vysokých pokut provozovat. Mnoho českých domácností tak čeká jejich výměna za nový zdroj tepla. Ještě více si musejí pospíšit majitelé kotlů na uhlí v Praze, kde obecní vyhláška zakáže uhelná paliva už letos v říjnu. Velmi vhodnou náhradou starých kotlů na tuhá paliva jsou kotle na plyn, a to i tam, kde nejsou vybudovány plynové rozvody. O Kotlíkové dotace lze stále žádat.

reklama

Do dvou let čeká řadu českých domácností výměna starého kotle na tuhá paliva za moderní zdroj tepla. Zákon o ochraně ovzduší totiž od září 2022 zakáže provoz starých kotlů, které nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu.

V praxi jde o kotle vyrobené do roku 2000, mnoho kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy však bylo vyrobeno i po tomto datu. Zákon navíc obcím umožňuje tuto lhůtu pomocí vyhlášek zkrátit, čehož ostatně využili v Praze, kde legální provoz kotlů na uhlí končí už letos 1. října. Na výměnu starého kotle za nový je tak čím dál méně času.

Na výměnu čekají ještě stovky tisíc kotlů

Přesný počet starých kotlů na tuhá paliva v českých domácnostech není znám, odborníci ale odhadují, že se výměna kotle bude týkat zhruba 300 000 domácností. Přesnější údaje o počtech kotlů by měla přinést až nová vlna povinných revizí. Podle odhadů dodavatelů a energetických firem se v současné době celkový převis poptávky po výměně kotle v domácnostech v jednotlivých krajích České republiky odhaduje na přibližně 1,5 miliardy korun.

Stále je možné žádat o kotlíkové dotace

S výměnou starých kotlů pomáhají také Kotlíkové dotace. „Celkově počítáme, že se za všechny tři vlny kotlíkových dotací podaří vyměnit více než 100 000 kotlů,“ uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Dotace na výměnu starých kotlů budou nicméně pokračovat i letos.

Kraje žádosti o Kotlíkové dotace stále přijímají, i když jsou alokované prostředky vyčerpány, což platí mimo jiné i pro Prahu, kde se kotle spalující jen uhlí budou muset vyměnit již letos. „V současnosti jsou vzhledem k počtu podaných žádostí alokované finanční prostředky vyčerpány, nicméně se změnou systému příjmu žádostí v rámci Kotlíkových dotací III, kdy mohli podat žádost i ti žadatelé, kteří obměnu provedenou nemají, může nastat situace, že ne všichni obměnu z rozličných důvodů zrealizují. Nevyužité finanční prostředky by pak mohli využít další žadatelé v pořadí,“ upozornil Tadeáš Provazník, mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy. „Ministerstvo životního prostředí ČR ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR mají navíc připravenou koncepci, jak navýšit finanční prostředky tak, aby mohl být kladně vyřízen co možná největší počet žádostí,“ dodal ještě s tím, že bude představena v nejbližší době.

Plyn je ve městech velmi vhodnou náhradou uhlí

Jako vhodná náhrada starého tepelného zdroje spalujícího uhlí se jeví plynový kondenzační kotel. Výhodou plynového vytápění je hlavně velice čistý a úsporný provoz. Moderní kondenzační kotle nevyžadují přikládání paliva a neznečišťují své okolí spalinami.

Plynové topení navíc nemusí být závislé na distribučních rozvodech plynu, které nejsou k dispozici všude. A nejde přitom jen o nějaké odlehlé venkovské oblasti. „Například v Praze, ale i v dalších českých městech je překvapivě nemálo lokalit, v nichž plynové rozvody nejsou,“ vysvětlil Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn a LPG.

V takovém případě je možné využívat plyn z LPG zásobníku umístěného třeba na dvoře nebo na zahradě. „Zásobník na LPG, respektive propan, může být umístěn na povrchu pozemku, ale i pod zemí. Důležité je, že si zákazník nemusí zásobník kupovat a jeho pronájem je velmi levný, v podstatě symbolický. Ve srovnání s náklady za spotřebovaný plyn je tak prakticky zanedbatelný, přičemž celkové náklady na jednu kWh energie se tak mohou pohybovat okolo 2 korun.“ 

Pozor na přetížení montážních firem

Domácnosti, které budou chtít vyměnit starý kotel za nový, budou nejspíš muset počítat s delšími dodacími lhůtami. Je to dáno nejen současnými opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru, ale také s obecným nedostatkem pracovních sil v oboru topenářství. „V Česku je dlouhodobý nedostatek odborníků, kteří mohou nové kotle instalovat. A velmi vytížené jsou i všechny projekční a montážní firmy,“ popisuje situaci na trhu Karlík.

S blížícím se termínem zákazu provozu starých kotlů na tuhá paliva a koncem topné sezony lze proto očekávat, že vytíženost montážních firem dále poroste a jejich dodací lhůty se ještě více prodlouží. Majitelé starých kotlů nejen v Praze by proto neměli s jejich výměnou příliš otálet.

KAM DÁL: Jan Čižinský: Když se zastaví pražská ekonomika, zastaví se celá země.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/vymena-starych-kotlu-na-tuha-paliva-se-blizi-v-praze-uz-letos-na-podzim-hrozi-vysoke-pokuty-59540
reklama
#tuhá paliva #kotle #výměna kotlů #plyn
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.